Ötéves korában minden gyerek átesik egy kötelező logopédiai szűrésen, ha kiderül, hogy a csemete fejlesztésre szorul, akkor ebben a szülőknek is kötelező részt venni.
A Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat főigazgatója a Kossuth Rádió Napközben c. műsorában elmondta, hogy bár 5 éves korban kötelező a szűrés a jogszabályok szerint, a céljuk az, hogy korábban, akár már a gyerek hároméves korában is történjenek szűrések, azért, hogy esetleges problémákat minél előbb orvosolni lehessen.
Mosányi Enikő arról is beszélt, hogy a szülőkkel való intenzív kapcsolat nagyon fontos, mert otthoni gyakorlás nélkül a tanult mozgáselemek nem fognak rögzülni és automatizálódni a gyerekben.
Az okokat is vizsgálni kell
Ha a logopédus nem tud a szülőkkel találkozni, akkor próbálja részletesen leírni, hogyan kell a gyakorlatokat elvégezni. Ugyanakkor vannak olyan terápiás elemek, ahol nagyon fontos, hogy a szülő bent legyen, így pontosan látja, hallja, mit és hogyan kell otthon gyakorolni.
„Nemcsak arra érdemes figyelni, hogy torzan ejt egy hangot a gyerek, vagy két hangot felcserél egymással, hanem arra is figyelni kell, hogy ennek mi lehet az oka” – magyarázta Mosányi Emőke.
Az elhúzódó cumizás is probléma lehet
A szülők leginkább a raccsolásra figyelnek fel, de vannak egyéb kiejtési problémák is, ami az elhúzódó cumizás egyik káros következménye lehet – mondta Fábián Zsuzsa logopédus.
A szakember a hallás fontosságára is felhívta a figyelmet. Elmondta, hogyha a szülő azt tapasztalja, hogy a gyerek gagyogása késik, vagy nem olyan színes, mint amit elvárhatunk 6-8 hónapos korban, akkor meg kell ismételni a hallásszűrést.
„Az a tapasztalatom, hogy a rendkívül súlyos esetekből is lassan, de szívós munkával, és a szülőkkel való együttműködés eredményeként, helyüket jól megálló gyerekek és felnőttek lesznek, de ehhez elengedhetetlen a szülők ébersége és aktív segítsége” – nyilatkozta a Napközben című műsorban Fábián Zsuzsa logopédus.
Forrás: hirado.hu
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges