Dr. Tóthné Bodor Anitával a Jövőkép Stúdió alapítójával beszélgettünk, hogy mikor, hol és mi is tanulható ezen a képzésen, és valójában mit takar a szó, hogy gyerek coaching.
Játék a jövőben, avagy miért hatásos a gyerek coaching?
A pedagógusok körében egyre ismertebb a gyerek coaching fogalma és szerencsére egyre több szülő is ezt a hatékony módszert választja, ha pozitív irányú változást szeretne elérni gyermekénél. A Jövőkép Stúdió Fókuszban a gyerek! Gyerek coaching képzése és tréningje a brief coaching alapjainak elsajátításában nyújt segítséget az érdeklődőknek.
Milyen problémák megoldásában segít a brief megközelítés?
Ha a gyerek megváltozik, hirtelen más lesz, akkor foglalkoznunk kell ezzel a helyzettel. Agresszivitás, szorongás, a képességnél alacsonyabb szintű teljesítmény, fáradtság, lustaság, túl sok netezés, párbeszédek hiánya esetén is érdemes kipróbálni. Sokszor a gyerek, ha kérdezik, a választ elintézi ezzel a két szóval, hogy nem tudom, és így a kommunikáció megreked. Lényegében bármilyen problémára, ami a gyermek kerek egész létét befolyásolja, eredményes lehet a megoldásközpontú beszélgetés.
Mitől egyszerű és ezáltal nagyszerű ez a módszer?
A brief megközelítés nem a problémán rágódik, ami, valljuk be, ránk, magyarokra nagyon is jellemző, itt a gondoknak nincs kardinális szerepe, hanem a vágyakról szól. Ugye milyen jól hangzik? A beszélgetés(ek) során arra fókuszálunk, hogy a gyerek miképpen szeretné élni az életét és mire van szükség ahhoz, hogy mindez megvalósuljon. Ráadásul úgy, hogy önmaga hozza létre a megoldást. A beszélgetésben a szavak varázsára, erejére támaszkodunk.
Hogy néz ki egy ilyen típusú beszélgetés?
A teljes folyamat arra épül, ahogyan a gyerekek gondolkodnak és amilyennek látják a világot. A felnőttektől eltérő módon előre tekintenek, és nem a problémákon rágódnak. Ezek alapján szó sincs semmiféle gondról, a nehézségek feltárásáról. Ez azt jelenti, hogy a coach az erősségeikről, erőforrásaikról, a jövőről és a sikereikről beszélget, ezáltal a legjobbat képes kihozni a gyermekből. A kulcsszó az előretekintés.
A legtöbb coaching irányzattal ellentétben, ahol a tartós változás csak az ügyfél elhatározásán és akaratán múlik, ebben az esetben lehet, hogy nem a gyerek, hanem a tanár vagy a szülő akarja a gyerek segítését. Ilyenkor néha elég velük beszélgetni a gyerek bevonása nélkül és megtalálni azokat az eszközöket, amikkel támogatást tudnak nyújtani. Más esetben a gyerek és a coach dolgozik együtt, ha kell, felnőtt bevonásával. A legfontosabb kérdés, ami a cél lesz maga, hogy mik a gyerek legmerészebb reményei az üléssel kapcsolatban? Ezt nevezzük szerződéskötésnek, ez a folyamat alapja, itt tisztázzuk, mit vár az ügyfél (gyerek) a közös munkától?.
Ezután jöhet a megcélzott jövő meghatározása, ami motiválóan hat a gyerekre. A csodakérdés valóban egy csoda, hiszen elénk tárul a jövő, a probléma taglalása nélkül!
Tegyük fel, hogy éjjel, miközben alszol, csoda történik veled és az életedben valóra válik a legmerészebb álmod. Alszol, tehát nem tudod, hogy megtörtént a csoda! Reggel, amikor felébredsz, mik azok a jelek, amiből tudni fogod, hogy megtörtént?
A kérdésekre adott válaszok után beindulnak az elvárt változások.
Honnan tudjuk, hogy milyen mértékű a változás?
A skálázás mint eszköz nagyszerűen mutatja a haladást: hol áll most a gyerek, hová szeretne eljutni, mit gondol az egy-két fokos előrelépésekről, hogy érzi magát az ugrásoktól? És hogyan történik mindez? Játékosan, gyerekesen, mozgással kifejezve, létrára mászva, ugrálva, kreatív eszközökkel.
Az első ülést a nyomon követő ülések kísérik, ahol az előrelépésről kérdezünk, és a rendkívül fontos megerősítésről szólnak.
Mi változott az előző alkalom óta? Mi lett jobb? Milyen hatással volt ez a környezetedre? Milyen hatással volt rád? Hol tartunk a skálán?
Valaminek a vége egy új kezdete is egyben. A gyerekek coachingja legtöbbször úgy fejeződik be, hogy nem jönnek el az ülésre, mert megoldódott a probléma és nincs szükségük további találkozásokra.
Mitől jó a megoldásközpontú beszélgetések módszer?
Az élet minden területén, a mindennapi helyzetekben is hatékonyan alkalmazható, természetesen a felnőtteknél is működő módszer. A lehető legrövidebb idő alatt talál megoldást. Számos esetben nem feltétlenül kell szabályos coaching ülés, elég a gyermeknek feltenni a jól bevált kérdéseket, akár a tanórák közti szünetben, pár perc alatt. A lényeg a felnőtt szemléletmódja, hozzáállása a megoldásközpontú beszélgetéshez!
A képzés, időpontjai:
Az egyéni coaching ülés időpontját minden résztvevővel külön egyeztetjük!
A képzés díja: 55 000 Ft/fő.
Jelentkezési határidő: 2017. november 15.
Közalkalmazottaknak és a segítő szakmákban dolgozóknak további 10% egyedi kedvezményt biztosítunk, így a képzés díja: 49 500 Ft/fő!
A képzés helyszíne: Jövőkép Stúdió, 6000 Kecskemét, Dózsa György út 31.
További információ: Dr. Tóthné Bodor Anita +36204288692