Jelenlegi hely

Középkori erotika Kecskeméten, avagy az asszonyi hűség kikényszerítése „AZ ERÉNYÖV TITKOS TÖRTÉNETEI. MÍTOSZ ÉS VALÓSÁG”

A kecskeméti Cifrapalotában egy nem szokványos, inkább pikáns témát körbejáró, kultúr- és orvostörténeti szempontból is különleges kiállítás nyílik az erényöv titkos történetéről február 14-én.

A mítosz szerint az erényövet a középkori lovagi kultúra vezette be a használatba: a Szentföldre induló keresztes lovagok folyton attól rettegtek, hogy az otthon maradt hitvesek hűtlenek lesznek hozzájuk, a csatákba, zarándoklatra, keresztes háborúba induló lovag, hogy biztos lehessen felesége hűségében, hívta segítségül az erényövet, mivel a nők zabolátlan vágyait fékezhetetlennek tartották.

A harcosoknak valahogyan gondoskodniuk kellett a magára hagyott hitves jó erkölcseiről; e célt szolgálta a jól ismert kíméletlen eszköz, a férfiúi elnyomás szimbóluma, az erényöv. Elég azonban egy pillantást vetni bármilyen fémből készült erényövre, s máris kétségek fogják el a szemlélődőt. Hogyan lehet ezeket a durva, kemény fémtárgyakat az ágyékon viselni anélkül, hogy napok alatt mély és egyre jobban elfertőződő sérüléseket okozzanak, amik sok esetben halálhoz vezetnek?

A kecskeméti múzeumban nyíló kiállítás igyekszik lerántani a leplet az erényöveket körbelengő titkokról.

Az erényöv valódi története az elmúlt 500 év mentalitástörténetének, szexualitás-történetének, orvostörténetének és muzeológiájának torzításokkal, hamisításokkal és visszavetítésekkel gazdag láncolata, amely sokkal inkább a modern korról szól, pontosabban arról, hogy a modern kor a felvilágosodás századától kezdve hogyan akarta a középkor és a reneszánsz kultúráját szemlélni.

Kiállításunk ennek az elképzelt középkori tárgynak hamisított múzeumi műtárgyakkal alátámasztott kivetítési kísérletét tárja a látogatók elé.

Elsősorban a felnőtteket célozzák meg a kiállítással, a kiállítás megtekintését 16 éven felüli látogatóknak ajánlják!

A kiállítás megnyitója: 2017. február 14-én, kedden 17 órakor lesz. - A megnyitó idején korhatár alattiaknak múzeumpedagógiai foglalkozást biztosítanak.

  • Köszöntőt mond: Dr. VÉGH Katalin, a Kecskeméti Katona József Múzeum igazgató-helyettese
  • A kiállítást megnyitja: VARGA Benedek, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója
  • Közreműködnek: MOLNÁR Alexandra és SÁFÁR Adél, a Kecskeméti Színjátszó Műhely tagjai, valamint JÁMBOR Zsolt (ének) és OROSZ Csaba (gitár)
  • Megtekinthető: 2017. augusztus 20-ig, hétfő kivételével naponta 10.00 – 17.00 között.
  • 6000 Kecskemét, Rákóczi út 1. telefon: +36 76 480 776; www.muzeum.kecskemet.hu/cifrapalota A Semmelweis Orvostörténeti Múzeum vándorkiállítása.

„AZ ERÉNYÖV TITKOS TÖRTÉNETEI. MÍTOSZ ÉS VALÓSÁG”

 

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.
Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Mondjuk ki nyíltan: a családanya/háziasszony szerepkör nincs versenyben a legmagasabb presztízzsel bíró tevékenységek között. Azt a bejelentést, hogy valaki éppen GYES-en van Uram bocsá’ főállásban menedzseli a háztartást és a családot, a legritkább esetben fogadják vallásos áhítattal. Finomak voltunk? Szerintünk is.
Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság nem csupán egy új szerep, az anyaság egy átalakulás. Testben, lélekben, és olyan mélységekben, amiről talán soha nem hittük, hogy bennünk léteznek.
Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Tudtátok, hogy június 13. a Magyar Feltalálók Napja? Ezen a napon tisztelgünk a magyar találékonyság és kreativitás előtt, hiszen hazánk számtalan zseniális feltalálót adott a világnak. Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas tudósunk ezen a napon jegyeztette be a C-vitamin felfedezését, ezért emlékezünk meg évről évre a magyar találmányok és ötletek világáról. Ez egy szuper alkalom arra, hogy otthon ti is egy kicsit feltalálók lehessetek!
Ugrás az oldal tetejére