Első helyszín: a Kecskeméti Szakképzési Centrum Széchenyi István Idegenforgalmi és Vendéglátóipari Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája (Kecskemét, Nyíri út 32.) I. emelet
Időpont: 2017. december 14., csütörtök 12 óra 50 perc
A tárlathoz kapcsolódik egy, az iskola diákjai körében végzett kérdőíves felmérés is, amely a kitöltők életében megjelenő agresszió mértékét, rendszerességét, a kitöltők önbizalmának erősségét, a rájuk jellemző, az agresszióhoz kapcsolódó attitűdök minőségét méri.
A program során egy előadás is elhangzik az intézmény tanulói számára az agresszióról, figyelembe véve, és a tanulók, pedagógusok számára is láthatóvá téve a kérdőívvel mért, az adott intézményre jellemző agresszió-mintázatot. Az előadást Tót Szilvia címzetes rendőr őrnagy, a Kecskeméti Rendőrkapitányság Megelőzési és Áldozatvédelmi Alosztályának vezetője és Kesjár Attila bűnmegelőzési előadó tartják.
Az érzékenyítő rendezvény egy műhelymunkával zárul, melynek keretében az iskola diákönkormányzatának képviselői az agresszor és az áldozat szerepébe is beleélhetik magukat, kialakíthatják a saját védelmi stratégiáikat és az agresszió elutasítására vonatkozó attitűdöt.
Richard Johnson fotós a szóbeli bántalmazás áldozatairól készült megdöbbentő fotósorozattal akarja felhívni a figyelmet arra: szavakkal is lehet verni, azaz a lélekben igen komoly károkat tud okozni a verbális agresszió. Talán még nagyobbat, mint a fizikai erőszak. A fotók szereplői maguk választották ki azt a szót vagy kifejezést, ami a legnagyobb pusztítást vitte véghez a lelkükben. Ezt a szót aztán profi sminkesek tették rájuk horzsolások, illetve a fizikai erőszak egyéb jelei mellett, mintha a szavak valóban fizikai sérüléseket okoznának.
A programsorozat célja, a többségi társadalom informálása, figyelmének felhívása, érzékenyítése a valamilyen bántalmazást (verbális, pszichés, fizikai) elszenvedőkkel kapcsolatosan. Fontos, hogy a társadalomban kialakuljon az a fajta megértés és szolidaritás, ami a bántalmazó magatartást egyértelműen elutasítja, a bántalmazást elszenvedő áldozatok felé pedig empatikus, támogató magatartással fordul. Tudatosítani szükséges továbbá a bántalmazást elszenvedőkben és azokban is, akiknek erről tudomásuk van, hogy merjenek segítséget kérni minden ilyen esetben.