Jelenlegi hely

Karácsony régi képeslapokon

Tudtad, hogy másfél évszázada küldték az első karácsonyi képeslapot? Digitális világunkban már nem divat kézzel írt lapot küldeni, pedig az email-ek, chatek és SMS-ek nem pótolják a személyes, emlékbe is eltehető ünnepi jókívánságokat, amiket kapni és gyűjteni is jó. Kis képeslaptörténet.

Gyerekkoromban karácsony tájékán figyeltük a postaládát, sorra érkeztek a színes képeslapok, rajta a karácsonyi üzenetek távoli ismerősöktől, családtagoktól. Nagymamám is idejében megírta a kedves sorokat, majd megengedte, hogy az ünnepek után az érkezett lapok az unokák képeslap-gyűjteményét gazdagítsák a rajta lévő bélyegekkel együtt, amit szintén gyűjtöttünk.

Ma már inkább telefonon, emailen, és a más elektronikus csatornán keresztül küldjük a jókívánságokat, amihez fotókat, videókat is szoktunk csatolni. Könnyebb, gyorsabb, olcsóbb így, de a kézbe fogható hagyományos képeslapok személyességét, varázsát mégsem adja vissza.

Az első karácsonyi képeslaptól a 20. századi üdvözletekig

Az első karácsonyi üdvözlőlapot 1843-ban küldte egy angol úriember, Sir Henry Cole, aki a londoni Viktória és Albert Múzeum igazgatója volt. A történet szerint azon a karácsonyon nem volt elég ideje, hogy minden ismerősének személyesen írjon üdvözlő leveleket, így megkérte az illusztrátor barátját, J. C. Horsley-t, hogy rajzoljon egy meghitt, családi képet. Ez lett a mintapéldány, majd a nyomdában ezer másolatot készíttetett belőle. Már csak a nevét kellett aláírni.

A lap közepén egy polgári családot látunk nagyszülőkkel, unokákkal, akik pohárral köszöntik a képeslap címzettjét. A lap két oldalán pedig jótékonyságot ábrázoló jelenetek láthatók. A kép alatt olvasható az üdvözlés: „Merry Christmas and a Happy New Year to you” vagyis Kellemes karácsonyi ünnepeket és boldog új évet kívánok!

A lap nem tetszett mindenkinek, egyrészt az alkoholfogyasztás miatt, másrészt egy gyerek is bort iszogat a képen. Az ötlet viszont bevált, a következő évben már több mint 25 000 karácsonyi képeslapot adtak el Angliában.

Európában a színes nyomtatás fejlődésével egyre népszerűbbek lettek a karácsonyi képeslapok, a 19. század végén már a karácsonyi szokások elmaradhatatlan részét alkották. Az iparosodás során az ország különböző pontjaira költöztek a családtagok, így sokan nem tudtak együtt ünnepelni. A képeslapok abban segítettek egy kicsit, hogy közelebb érezzék magukat egymáshoz.

A századforduló éveiben élte az aranykorát a képeslapküldés, a boldog békeidők hangulata tükröződik az igényesen megrajzolt lapokon, fotómontázsokon. Később a lapok megjelenése az ízlés, a kor és a nyomdai technika átalakulásával változott.

 

Az első magyar gyártású karácsonyi levelezőlap a 1899-ben készült, Klökner Péter adta ki. Az első lapokon nyugalmat árasztó havasi táj, Jézus születése és angyalok, voltak láthatók. A 20. század elején már feltűntek a karácsonyfát, gyertyát, harangot, színes gömböket vagy a fenyőtobozt ábrázoló képeslapok is. 

A bibliai jeleneteket feldolgozó művészeti alkotások reprodukciói is láthatóak az egykori üdvözlőlapokon. Az adott kor ízlésvilágán kívül a történelmi, politikai események is nyomot hagytak a képeken.

Felhasznált forrás: posta.blog.hu

Halász Kinga
- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.
Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Mondjuk ki nyíltan: a családanya/háziasszony szerepkör nincs versenyben a legmagasabb presztízzsel bíró tevékenységek között. Azt a bejelentést, hogy valaki éppen GYES-en van Uram bocsá’ főállásban menedzseli a háztartást és a családot, a legritkább esetben fogadják vallásos áhítattal. Finomak voltunk? Szerintünk is.
Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság nem csupán egy új szerep, az anyaság egy átalakulás. Testben, lélekben, és olyan mélységekben, amiről talán soha nem hittük, hogy bennünk léteznek.
Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Tudtátok, hogy június 13. a Magyar Feltalálók Napja? Ezen a napon tisztelgünk a magyar találékonyság és kreativitás előtt, hiszen hazánk számtalan zseniális feltalálót adott a világnak. Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas tudósunk ezen a napon jegyeztette be a C-vitamin felfedezését, ezért emlékezünk meg évről évre a magyar találmányok és ötletek világáról. Ez egy szuper alkalom arra, hogy otthon ti is egy kicsit feltalálók lehessetek!
Ugrás az oldal tetejére