Jelenlegi hely

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!

Lehet messzire az otthonomtól, talán egy autó alá, vagy épp egy erdőbe, ahol megfagyok! Persze azért te is frászt kapnál, ha csak úgy egyedül hazafelé a munkából, egy sötét utcán nem messze tőled felrobbanna egy petárda, mondjuk októberben? Én nem tudom, hogy december 31, vagy épp október 26 van, nekem ez is egy ugyanolyan este, mint a többi!

De neked Gazdám, igen, neked kell megoldanod, hogy szilveszter éjjelén, a lehető legkisebb pánikkal átlépjek az újévbe, és jövőre is a hűséges társad lehessek!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám, mert én félek a tűzijátéktól és rettegek a durrogástól!

  1. Vigyél be a házba! – Tudom, hogy kinti kutya vagyok, de hidd el nem olyan nagy dolog utánam takarítani, én egész évben őrzöm a házad míg alszol, és keresem a kegyed, kérlek, most te keresd az enyém!

Ha nem tudsz bevinni a házba, legalább egy zárt helyre csukj be, ahol puha helyet is csinálsz nekem!

  1. Tegyél a nyakamba egy nyakörvet, amire kérlek, írd rá a telefonszámod! – csak arra az esetre, ha még is kijátszanálak és úgy gondolnám, hogy világgá kell futnom.
     
  2. Játssz velem napközben nagyon sokat! – ha lefárasztasz napközben, akkor este tuti semmi rosszat nem csinálok már bent a lakásban!
     
  3. De kérlek, NE KÖSS MEG az udvaron! – azért, hogy megvédj a szökéstől…, annál rosszabbat el sem tudok képzelni, hogy kint hagysz vétlenül, egyedül a durrogások közben láncra kötve…
     
  4. Ne adj nekem, embereknek való nyugtatót! – ha elalszom tőle, nem biztos, hogy felébredek utána.
     
  5. Ne vigyél el magaddal buliba ahol iszol és nem figyelsz rám, vagy a főtérre egy nyílt rendezvényre! - mondván, hogy „töltsük együtt az újévet”.
     
  6. Ne vigyél ki kézben az udvarra, hogy megmutasd nem is kell tőle félnem! – én nem fogom megérteni akkor sem, ha simizel és nyugtatgatsz, hogy „nem kell félned, nézd csak milyen gyönyörű!”. Ha pánikba esem úgy is kiugrok a kezedből, és találok egy lyukat ahol kijutok az utcára, és futok amerre látok, gondolkodás nélkül, mert nekem ez a normális reakció!
     
  7. Ha félek, ne pátyolgass, puszilgass! – ezzel csak rosszabb lesz, én nem vagyok ember, aki ettől megnyugszik, inkább tereld el a figyelmem, játssz velem!
     
  8. Petárda/tűzijáték helyett, kérlek vegyél inkább egy zacskó tápot valamelyik menhelynek! - igaz nem durran akkorát, de legalább akkorát szól nekem!
     
  9. És ha látsz egy kutyát az utcán, egyedül, gazdi nélkül, ne hagyd magára az éjszakában, fogd meg és hozd haza! - hidd el, egy két nap és meg fogjuk találni a gazdiját a neten! És vidd el reggel a legközelebbi állatorvoshoz, aki le tudja olvasni a kutya chipjét, szólj be a menhelyre, fotózd le, és küldd el mindenkinek!
    ....

Hogyan hat rájuk és mit tegyünk, hogy megnyugodjanak? Orbán Szabina kutyapszichológus tanácsait kértük a gazdiknak:

Mi emberek is megijedünk egy hirtelen jött nagy zajtól, amire nem számítunk. A kutya is meg fog ijedni, mert nekik sokkal jobb hallásuk van, ezért számukra többszörösen szól nagyobbat egy-egy durranás hangja. Erre a Vadászkutyákat rendszeresen, kicsi koruktól tréningezik. De egy olyan kutya, aki nincs hozzászokva az ilyen nagy zajokhoz, kiszámíthatatlanul viselkedhet. Ilyen esetben, fontos, hogy a kutya “kézben” legyen. A kézben legyen azt jelenteti számomra, hogy pórázon, vagy biztos zárt udvaron, ahol meg tudjuk fogni.

A kutyára nem tudsz szentimentálisan hatni. Nem tudod elmondani neki hogy; nincs semmi baj, ez csak tűzijáték! Nem fogja megérteni. El kell távolítani a számára veszélyes zónából amennyire tudod. Tudom egy lakótelepi lakásban erre nem sok esély van, ha egy zárt udvarú körfolyosós helyre gondolunk, ahol még fel is erősödnek a hangok.

Én a gazdák helyében ilyen esetben tv-t indítanék el, hangosabban a megszokottnál. Fontos, hogy légy mellette, de csak egy nyugodt energiával. Akkor dicsérd, simogasd, amikor épp nyugodt. Ebben az esetben megérti, hogy te mit vársz tőle. Azt szeretnéd, ha megnyugodna, akkor simogsd meg, amíg ideges, ott vagy mellette, de nem érsz hozzá, csak akkor simogassuk ha nyugodt allapotban van. Ezzel nem erősíted benne a félelem érzetet, csak az energiáddal biztosítod ottléted és szereteted felől. Amíg retteg, fél, addig nem nyúlhatunk hozzá, mert azt gondolja, hogy nekünk ez tetszik és ezt akarjuk. - Orbán Szabina kutyapszichológus.

Vigyázz rá, mert Neki csak Te jelented a biztonságot, neked kell megvédened, de hidd el, meghálálja jövőre is!

 

Makai Marianna - Kecskemétimami

 

 

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére