Jelenlegi hely

Mire kell figyelni friss anyukaként az edzőteremben?

A szülés utáni időszak az adaptálódásról, a rengeteg változáshoz történő hozzászokásról szól. Egy olyan új élethelyzettel kell szembenéznünk, ami számos kihívást tartogat, így a baba gondozása valószínűleg szinte minden időnket felemészti. Ennek ellenére teljesen érthető, hogy szeretnénk visszatérni a régi életünkhöz és a jól megszokott edzési rutinhoz is.

A testmozgás minden életszakaszban nagyon fontos, ezért az edzőterembe való visszatérés mindenképpen jó döntés, az azonban egyáltalán nem mindegy, hogy ebbe hogyan kezdünk bele. Az alábbiakban áttekintjük, mire érdemes figyelni friss anyukaként, ha szeretnénk, hogy a zsírégető edzés biztonságos és hatékony legyen.

Figyeljünk a testünk jelzéseire

Szülés után ez az első és legfontosabb szabály, amit az edzések során be kell tartanunk. A terhesség és a gyermekünk világrahozatala óriási megterhelést jelent a testünk számára, és akár hónapokig is eltarthat, amíg minden visszaáll a megszokott kerékvágásba. Ha tehát bármilyen fájdalmat vagy túlzott diszkomfortérzést tapasztalunk, azonnal hagyjuk abba az adott gyakorlatot, pihenjünk egy kicsit, majd óvatosan folytassuk az edzést. Legyünk türelmesek, idővel minden úgy megy majd, mint korábban!

Kérjük ki orvosunk véleményét

Ha olyan kérdésünk merül fel, melyre az edzőnk sem tud megnyugtató választ adni, nyugodtan keressük fel a háziorvosunkat, esetleg egy hozzáértő gyógytornászt, különösen akkor, ha császármetszésre került sor, vagy a szülés során valamilyen komplikációk is felmerültek. Ne féljünk attól, hogy butaságot kérdezünk, hiszen most az egészségünk a tét.

Mindig csak fokozatosan terheljük magunkat

A terhességet követően a testünk csak szép lassan tér vissza a megszokott állapotához, így az erőnlétünk nem lesz ugyanolyan, mint kilenc hónappal korábban. Ezért még akkor is alacsony intenzitású gyakorlatokkal kezdjünk, ha a várandósság előtt rendszeresen sportoltunk: a megerőltető, zsírégető intervallum edzéseket hagyjuk meg akkorra, amikor fizikai állapotunk már teljesen helyrejött. A szoptatási időszak után pedig körülnézhetünk a testsúlykontroll-formulák piacán is, ha több támogatást szeretnénk az edzéshez.

Ne maradjon el a hidratálás

Edzés során mindig nagyon fontos, hogy az elveszített vizet pótoljuk, különösen igaz ez a szülés utáni időszakban. Az anyatej előállításához több folyadékra van szükségünk, mint máskor, ezért ilyenkor fordítsunk különös figyelmet arra, hogy eleget igyunk és elkerüljük a kiszáradást.

Nem mindegy, hogy milyen gyakorlatokat végzünk

A szülést követő 16. hétig bizonyos gyakorlatokat érdemes elkerülni: ezek közé tartozik a hasprés, a planking és általában a hasizmok edzése. Koncentráljunk inkább a medencefenék izmaira és a törzs erősítésére, hiszen a terhesség alatt ezek könnyen elveszthetik rugalmasságukat. Jó megoldás lehet még a gyaloglás, az úszás és a jóga is, de az elvégzendő gyakorlatokkal kapcsolatban mindig konzultáljunk egy személyi edzővel, aki sok hasznos tanáccsal elláthat minket.

Mindig melegítsünk be

Az izmok edzésre történő felkészítése mindig nagyon fontos, különösen most, hiszen hosszabb időt kihagytunk a terhesség alatt, illetve a szülést követő hetekben. Ezért az edzőtermi látogatást minden alkalommal egy alapos bemelegítéssel kezdjük, így előkészíthetjük a testünket az előtte álló erőpróbára. 

A pihenésre is jusson idő

Érthető, hogy a terhesség után megmaradt túlsúlytól szeretnénk minél előbb megszabadulni, ahogy az is, hogy éppen a gyermekünk kedvéért akarunk gyorsan formába lendülni. Ne felejtsük el azonban azt, hogy testünk nemrég egy komoly megterhelésen ment keresztül, ezért regenerálódnia kell. Egy természetes úton zajló, komplikációmentes szülés után várjunk 4 hetet, mielőtt edzeni kezdünk, császármetszés esetén pedig kétszer ennyit. Ezt követően is tartsunk rendszeresen szüneteket, ne rohanjunk minden nap az edzőterembe: az első hónapokban úgyis szinte minden időnket lefoglalja a kisbabáról való gondoskodás, így élvezzük ki ezt az időszakot.

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Ugrás az oldal tetejére