Jelenlegi hely

Így lesz ügyes kezű gyereked

Sok szülő csak az iskolaérettségi vizsgálatok során szembesül azzal, hogy óvodás gyermekének a rajzkészsége, vonalvezetése még nagyon távol áll attól, amilyen készségekre az első osztályban szüksége lesz. Kézenfekvőnek tűnhet ilyenkor színezők és feladatlapok garmadájával elárasztani a gyereket, ám a mozgások finomodásához nem erre van szükség.

Finommotorika alatt nemcsak a kéz apró mozgásait értjük, hanem az ahhoz köthető szem- és szájmozgásokat, a kéz és a láb mozgását, illetve mindezen folyamatok koordinációját – tehát egy komplex mozgatási folyamatot. Így már talán könnyebben érthető, hogy minden a nagymozgásoktól indul ki. Kis- és középső csoportos gyerekek számára éppen ezért nem is indokolt a feladatlapok vagy színezők fejlesztő célú használata. Sokkal többet segítenek a széles mozdulatokkal eljátszható mondókák, a hintázás, a fára mászás vagy éppen a toronyépítés otthon, a játszószőnyegen.

Ehhez segítségül hívhatjuk a Kerekítő mondókáskönyveket vagy például A pösze nyuszi című kötetet Balázs Ágnes Mesék örökmozgóknak sorozatából. Ha a kézfejek, ujjak mozgását finomítanánk, akkor se a ceruza vagy a filctoll legyen az első! Az egyszerű, hétköznapi tevékenységekre érdemes nagyobb figyelmet fordítani – az önálló öltözködés mozdulatai (cipzárak, tépőzárak, gombok, patentok használata), kézmosáskor a tömbszappan gömbölygetése, sütemény készítése tésztaformázással, tépkedés, gyűrögetés, kupaktekerés, apró tárgyak válogatása…

A játékos kézügyesség-fejlesztéshez ad remek ötleteket a Gyurma-kaland című könyv. Már a gyurma elkészítése is izgalmas feladat, nem beszélve a továbbiakról! A gyurma a színek, formák megnevezésében, rögzítésében is szerepet játszik, és fejleszti az arányérzéket is.

A cipőkötés módjának elsajátítása szintén nemcsak az önállóság miatt fontos, hanem a kézmozgások koordinációja miatt is. Az Ügyesen… Tudok cipőt kötni című könyv otthon összeállítható cipősablonja mindig kéznél lesz a gyakorláshoz.

A kéztő és az ujjpercek csontosodása 6-8 éves kor környékén zárul le, ekkorra a kéz izomzata, idegpályái is alkalmasabbá válnak a helyes ceruzafogásra. A csontrendszer fejlődésének jele egyébként a fogváltás is. Vannak gyerekek, akik kicsiként is egyfolytában rajzolnak, mások jó, ha nagycsoport végén kezdenek el saját kedvükre is ceruzával dolgozni. Ha helyette sokféle, a kézfejet, ujjakat mozgató tevékenységet végeznek, akkor ez nem nagy probléma.
Az iskola előtti évben lehet már szerepe a játékos foglalkoztatófüzeteknek.

A Padlástéri mesékben festéssel, vágással, ragasztással formálhatja a gyermek a saját meséskönyvét. A Tücsöktanoda című munkafüzet mesén és játékos feladatokon keresztül fejleszti az iskolához szükséges készségeket. A Csodatoll füzetek különlegessége, hogy a letörölhető lapoknak köszönhetően számtalanszor újra kitölthetőek lesznek. A szakemberek által összeállított feladatsorok célzottan támogatják a finommotoros készségek fejlődését, valamint a kognitív képességeket.

Forrás: Móra.hu


A Pécsimami VIP Klub tagjai állandó 35% kedvezménnyel vásárolhatják meg a Móra Könyvkiadó webáruházában megtalálható szinte minden kiadványt, egészen 2025 áprilisig!



 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Ugrás az oldal tetejére