Jelenlegi hely

Korai nyelvoktatás – Az életkor szerepe

Miért érdemes minél korábban elkezdeni gyermekünk idegen nyelvi fejlesztését?

Mert ez valóban fejlesztés. Nem tanítás, tanulás vagy oktatás, ahogyan azt sokszor halljuk. Itt nem arról van szó, hogy megpróbáljuk a kicsik fejbe akaratuk ellenére „beletölteni” az információkat, nem erőltetünk semmit, csak játszunk, énekelünk, mondókázunk, jól érezzük magunkat és tesszük mindezt ezt egy második nyelven.

A szakemberek a 10 év alatti és 10 év feletti tanulók idegen nyelvi fejlesztését külön terminussal jelölik. A 10 év alattiakét nyelvelsajátításnak, míg a 10 év felettiekét nyelvtanulásnak nevezik. A nyelvelsajátítás valójában az anyanyelv elsajátításához hasonló folyamat, amikor a gyermek a nyelvet „felszedi” mondókákon, dalokon és megfelelő szituációkon, játékos tevékenységeken keresztül. Nem keres összefüggéseket, nem magyarázunk neki nyelvtant és szabályokat. Ezzel szemben a 10 év feletti tanulók már valóban tanulnak, fordítanak és összefüggéseket keresnek, próbálják megérteni a nyelvet, nem „csupán” használni akarják.

A fejlesztés alapja, hogy játékos tevékenységek között történjen, élményteli és közös program legyen ez a szülő és a gyermek között. Nem tanítani kell a kicsit, azt meghagyhatjuk a pedagógusoknak, szülőként jó példával tudunk elöl járni. Ha a kicsi azt látja, hogy a szülő számára fontos a nyelvismeret, szívesen énekel, beszél idegen nyelven és ezt teszi a gyermekével is, akkor a gyermek később ezekre a pozitív élményekre fog visszagondolni, ha valóban tanulásra kerül a sor. Ezen kívül pedig sok-sok hasznos szókincs és kifejezés is „ragad rá” a mondókákon, gyerekdalokon keresztül.

Kisbaba angol nyelvű képeskönyvvel

Az életkor szerepe

Arturo Hernández, a Houston-i Egyetem pszichológiaprofesszora a kétnyelvűség hatásaival foglalkozik The Bilingual Brain című kötetében. Véleménye szerint a 2-4 éves kor az úgynevezett kritikus periódus a nyelvelsajátításban, ami azt jelenti, hogy a siker érdekében bizonyos eseményeknek ebben az életszakaszban be kell következniük. Ennek oka, hogy az agyféltekék rugalmasságának fejlődése ebben az időszakban a leggyorsabb, majd egyre lassul, végül a pubertáskor végére lezárul.

A pubertás kezdetére a nyelvfeldolgozásért és beszédfunkcióért felelős domináns agyi területek képlékenysége, rugalmassága elnyeri végleges állapotát, vagyis befejeződik az agyféltekék funkcionális specializációjának nevezett folyamat (lateralizáció). (Penfield és Roberts)

Ezek szerint, ha a gyermek nem jut elég nyelvi ingerhez, akkor később egyáltalán nem tud megtanulni egyetlen nyelvet sem. Bár a kritikus periódus létezését nem minden kutató osztja, a hipotézist több vadon felnövő gyermek története is igazolja. 

A környezeti ingereknek leginkább négy éves kor előtt van a legnagyobb hatása az agy fejlődésére, ugyanis ekkor alakul ki a szavak tanulásának képessége, akár több nyelven is.

Érdekes kutatási eredmény, hogy az „elveszettnek hitt nyelvek” az agyban megmaradnak. Így ha a gyermekkorban hallott nyelvet sokáig nem halljuk, a tudatalattink eltárolja s később sokkal könnyebben elő tudjuk hívni. Ezért is lehet az, hogy azok a gyerekek, akik több nyelvet hallottak, beszéltek kiskorban, felnőttként könnyebben tanulnak nyelveket.

Természetesen nem csak gyermekkorban alakulhat ki kétnyelvűség, felnőttként is megtanulható egy nyelv, ha nem kényszerből történik, hanem belső motiváció hatására.

Kutatók szerint az életkor akkor fontos, ha természetes körülmények között történik a nyelvelsajátítás.  Az iskolai nyelvtanulásban pedig általában sikeresebbek azok a gyerekek, akik korán kezdtek ismerkedni egy második nyelvvel.

 

Milyen előnyei lehetnek a korai nyelvelsajátításnak?

  • A gyerekek észrevétlenül sajátítják el az idegen nyelvet: játék, mondókázás, éneklés közben – a szülővel együtt töltött közös élményeken keresztül.
  • Nincs rajtuk nyomás, nem kell megfelelniük senkinek, nincsenek gátlásaik, bátran szólalnak meg.
  • Megismerhetnek egy új kultúrát, így empatikus képességeik is fejlődnek.
  • A nyelvek iránt pozitív attitűd alakul ki: szívesen fog idegen nyelven beszélni, sőt könnyebben tanul újabb nyelveket is.
  • Ha szülőként azt a mintát adjuk a gyermekünknek, hogy nyelvet tanulni, beszélni jó dolog, ezt fogja továbbvinni.


Jó szórakozást kívánok!

Forrás: 
Arturo Hernández: The Bilingual Brain
Navracsics Judit: Szóaktiváció két nyelven (Gondolat Kiadó, Bp., 2011.)

 

Lovagoltatók, höcögtetők angolul itt!

Havas dalok angolul gyerekeknek itt!

Angol mondókák és dalok az esti rutinhoz itt!

Szerző:
Fürész-Mayernik Melinda
kisgyermekkori nyelvoktató
Angol Kalauz program alapítója

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Kis vagy nagykamasz? Egyben tuti megegyeznek. Minden ciki, és a válaszuk nem tudom, ha a karácsonyi kívánságaikról faggatjuk őket.
5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Ugrás az oldal tetejére