Jelenlegi hely

Tévhitek a gyermekneveléssel kapcsolatban I.

Nagyon sok megalapozatlan kijelentés, babona, népi jóslat kering a köztudatban. Ezen tévhitek eloszlatására vállalkozunk a következő néhány cikkben. 

Kedves Kismama, Kedves Édesanya!

Csodás ez a várandósság, tele örömmel, várakozással, változással, és készülettel. Mindenki máshogy éli meg, egy azonban biztos: amint a környezeted tudomást szerez róla, mindenkinek lesz hozzád egy-két jó tanácsa, hozzáfűznivalója, vagy épp jóslata.

Ezen jóslatok nagy része szerencsére semmi tudományos megalapozottsággal nem bír. Leginkább népi megfigyelések, tapasztalások alapján szerzett hiedelmekről beszélhetünk. Ilyen például, hogy ha csúcsos a pocak, akkor kisfiú, ha gömbölyű, akkor kislány érkezik. Ha sok a gyomorsava az anyukának, a babának bizonyosan nagy haja lesz.

Ezeken a megmosolyogtató mondatok mellett akad pár olyan is, ami nagyon mélyre tud hatni, és erősen befolyásolhatja az újdonsült édesanya önmagáról alkotott képét. Két mondatot szeretnék most kiemelni a kötődéssel kapcsolatosan, és tudományos megalapozottsággal eloszlatni a kételyeket, mert ezek a mondatok komoly károkat tudnak okozni!

Ha császármetszéssel szülsz, nem fog jól kötődni a gyermeked! Ha nem tudod szoptatni, nem lesz jó közöttetek a kapcsolat! TÉVES! MINDKETTŐ!!!

Az édesanyák nagy része készül a természetes szülésre. Szülésfelkészítőre járnak, légzéstechnikát sajátítanak el, sokaknak eszébe sem jut az esetleges császármetszés, mint végkifejlet. Mégis van, amikor arra kerül sor.

A szoptatással hasonló elképzelések adódnak, mint a szüléssel kapcsolatosan, valahogy olyan természetes, hogy menni fog. Aztán a szülés után rájövünk, hogy mégsem olyan egyszerű ez! A legtöbb édesanyának bizony keményen meg kell dolgoznia a sikeres szoptatásért, és még a kemény munka ellenére is előfordul, hogy valami oknál fogva nem sikerül.

Jó olvasni, hogy téves a fenti két állítás.

Hogy ne csak szimpla kijelentés legyen részemről, mellékelem a tudományos álláspontot is, hogy miért is hamis az állítás, miszerint a szülés körülményei vagy a táplálás módja befolyásolná a gyermek anyához való kötődését:

Bowlby volt az a csecsemőkutató, aki először foglalkozott a kötődéssel a 60-as évek végén, majd átdolgozta a saját elképzeléseit a 80-as évek elején. Felismerte, hogy a kötődés egy veleszületett szükséglet a tartós, szoros érzelmi kapcsolat kialakítására az önmagát ellátni képtelen csecsemő és gondozója között. Ez alapján láthatjuk, hogy maga a kötődés nem készen jön a világra a babával együtt, csupán a kötődésre való igény adott a születés pillanatában. A biztonságos kapocs kialakulásához pedig a kölcsönös interakciók és a gondozási tevekénységek adják meg a táptalajt: a testkontaktus, a kommunikáció, a játék, - mind hozzásegítik a gyermeket, hogy biztonságban érezzék magukat. A kötődés kialakulása az első életév folyamán valósul meg, azonban ennek az időszaknak is van egy érzékeny szakasza: a 6-12 hónapos közötti életkorban. Ebben az életkorban ugyanis a babák már saját maguk indította kölcsönös interakciókat folytatnak, és az ezekre adott szülői válaszreakciók azok, amelyek megszilárdítják a kapcsot a gyermek és a gondozója között.

Szóval nem, nem a szülés módja, és nem, nem a táplálás módja határozza meg azt, hogy a gyermek milyen módon fog kötődni a szülőhöz.

Azonban anyai oldalról fontos tudni: az anyaság kialakulásában okozhat döccenőket, ha nem az elképzelések mentén halad a szülés vagy a táplálás. Ezen döccenők kisimogatásához pedig ér szakember segítségét kérni! Szülő-csecsemő konzulens, szoptatási segítő és tanácsadó, gyermekágyas segítő, dúla – ezek a szakemberek mind azon dolgoznak, hogy az átmeneti akadályokban megtámogassanak titeket! 

Felhasznált irodalom


Szerző: Kis-Kovácsné Vancsa Barbara 

gyógypedagógus, evésterápiás szakember, szoptatás segítő és neuro-hidroterapeuta, szülő-csecsemő/kisgyermek konzulens
https://www.facebook.com/mondjigentagyermekkorraegyesulet

- KAPOSVÁRIMAMI -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.
Ugrás az oldal tetejére