Jelenlegi hely

Gyermek gasztroenterológiai szakrendelés indul Kecskeméten - Dr. Szentannay Judit: nem is tudnék szebb hivatást elképzelni, mint a legkisebbek gyógyítása

Az orvosi hiányszakmák egyike a gyermek gasztroenterológia is, pedig évről évre egyre nő azon gyermekek száma, akik valamilyen emésztőrendszeri problémával küzdenek. A gasztroenterológiai rendelést sokféle tünettel kereshetik fel a szülők gyermekeikkel, melyek közül néhány rövid idő alatt megoldható, pár pedig hosszabb, akár több éves közös munkát és kezelést igényel.

De mik is ezek a problémák?

Egyre több az ételallergiás, e miatt akár lassabban fejlődő vagy növekedésben elmaradt gyermek. A régóta fennálló hasfájás, hasmenés vagy akár a székrekedés szintén olyan tünetek, melyek a gasztroenterológiai szakrendelésen kerülnek kivizsgálásra.

Kecskeméten a Megyei Kórházban az elmúlt években már nem volt elérhető a gyermek gasztroenterológiai szakrendelés, de hamarosan Dr. Szentannay Judit megkezdi itt TB támogatott rendelését. E mellett a Bagoly Egészségházban magánrendelése már elérhető.

Megkerestük a doktornőt, hogy melyek is a legfontosabb tudnivalók, információk a rendelésekkel kapcsolatban.

Mit mesélne magáról az olvasóknak?

1993-ban végeztem a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karán, azóta szakvizsgát tettem sürgősségi orvostanból, csecsemő-, és gyermekgyógyászatból és tavaly gyermek gasztroenterológiából is. Több, mint 10 éve dolgozom Kecskeméten, mint házi gyermekorvos. Az egyetem elvégzése óta Kecskeméten élek, lányom orvostanhallgató Budapesten, aki szintén a gyermek gasztroenterológia iránt érdeklődik.

Mindig is a gyermekgyógyászat érdekelt, nem is tudnék szebb hivatást elképzelni, mint a legkisebbek gyógyítása.

A gyermekek még betegen is mindig mosolyt csalnak az arcunkra, ennél már csak az okoz nagyobb örömet, amikor a sikeres kezelés után már egészségesen láthatjuk őket.

Sokak szerint az orvosok feladata “csak” a már kialakult betegségek kezelése, de én még ennél is fontosabb feladatunknak tartom, hogy inkább előzzük meg ezeket a betegségeket, még mielőtt kialakulnának. Ahhoz, hogy ez sikeres lehessen, a legjobb már korán elkezdeni a kis betegeink és szüleik tájékoztatását és képzését, hogy felnőttként a lehető legegészségesebbek lehessenek.

Hol találják meg a szülők a gasztroenterológiai szakrendelést és mikortól lehet időpontot kérni?

Mint korábban már említésre került, a szakrendelés 2 helyen is elérhető lesz: a TB támogatott rendelés a Megyei Kórházban, illetve a magánrendelés a Bagoly Egészségházban.

  • A TB által finanszírozott rendelésre beutalóval jöhetnek majd a betegek, olyan esetben, amikor a házi gyermekorvos, vagy szakorvos kéri a betegek további kivizsgálását. A rendelés hamarosan elindul, ennek pontos időpontjáról a Facebook oldalamon fogom tájékoztatni a szülőket.

Magánrendelésre nem szükséges beutaló, csak időpontot kell kérni a szülőknek. Helyben lehetőségünk van az alapvető diagnosztikai-, és laborvizsgálatokat is elvégezni, továbbá dietetikusunk diétás szaktanácsadást is tud nyújtani. A szakorvosi ellátás illetve a diagnosztikai vizsgálatok a magánrendelésen térítési díj ellenében vehetők igénybe.

  • A magánrendelés 2019. februárjában már elindult, minden héten csütörtökön 8-12-ig várjuk a gyermekeket, előzetes időpont egyeztetés után. Időpontkérés az alábbi honlapon, vagy telefonon a Bagoly Egészségház telefonszámán lehetséges: 76/495-555 munkanapokon 7:30-18:30-ig.

Melyek azok a tünetek, amelyek esetén indokolt a gyermekünket gasztroenterológiai szakrendelésre vinni, illetve milyen korosztály tartozik a gyermekorvoshoz?

A gasztroenterológia a teljes emésztőrendszert vizsgálja, így minden olyan panasszal várjuk a gyermekeket, amelyek ennek betegségére utalhatnak. Ilyenek például az ételallergiák, az evészavarok, a nem megfelelő súlygyarapodás/ növekedésbeli elmaradás. Ide tartoznak még a székletzavarok (hasmenés, székrekedés, véres széklet), a hányás, illetve a kisbabáknál a bukás, továbbá a gyakran jelentkező vagy nagyon erős hasfájás.

A gyermekorvosi rendelésen a születésüktől kezdve várjuk a gyermekeket, egészen 18 éves korig.

Melyek azok a leggyakoribb betegségek, amelyekkel a gasztroenterológusok foglalkoznak?

Manapság egyre nagyobb figyelmet kapnak a speciális étrendek és ezzel kapcsolatban egyre jobban fókuszba kerülnek a különböző ételallergiák és felszívódási zavarok. Külön kiemelném a lisztérzékenyeket, vagy más néven coeliakiásokat, akik folyamatos gondozásra járnak hozzánk. A hasfájás, hasmenés mögött gyakran találkozunk laktóz-, illetve fruktóz-intoleráns betegekkel is. A gyulladásos bélbetegségek is egyre gyakoribbak, illetve már egyre fiatalabb korban kialakulhatnak, ezeknek betegeknek kezelése is a gasztroenterológusok feladata.

Köszönjük a beszélgetést, sok sikert kívánunk a Doktornőnek a rendelések elkezdéséhez!

 

Atkári Márti - Kecskemétimami

 

Ha tetszett a cikk, oszd meg, hogy mások is értesüljenek róla!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére