Jelenlegi hely

Interjú Néma Attilával az apaságról - Ha rájuk nézek, büszkének és elégedettnek érzem magam

Nem egy szokványos interjú ez, és nem is egy átlagos hétköznapi téma, hanem napjaink egyre nagyobb hangsúlyt kapó témája: az apaság fontossága! Hiszen az apasággal az élet nem áll meg, csak megváltozik és milyen jó irányba változik.

Kétségtelen, hogy változás van folyamatban, egyre több férfi igyekszik aktívan szerepet vállalni és szeretne a hétköznapok szintjén is jelen lenni a gyermeke életében – apaként, példaképként, barátként, játszópajtásként. Hogyan lehet megtalálni az egyensúlyt a szerepek között? Néma Attilával beszélgettünk, aki 3 lány és egy 1 fiú édesapja és nem mellesleg sokunk által ismert és szeretett Ella házastársa.

Mi a legnehezebb és a legjobb dolog az apaságban?

A legnehezebb talán a felelősség gyakorlása és átadása a gyerekeinknek: mi az, amit meg kell tennem, vagy meg szabad engednem, mi az, amit már rá lehet bízni, amibe nem szabad beleszólni.

A legjobb, ahogy látom felnőni őket, ahogy önállósulnak. Mivel lassan mind felnőttek, már látjuk a nevelésünk gyümölcseit is, hogy mennyi pozitív értéket sikerült átadnunk. Nagyon sokszor érzem büszkének és elégedettnek magam, ha rájuk nézek. Persze ez csapatmunka. A feleségem nélkül nem menne. Együtt dolgozunk a családért és együtt örvendezünk nekik. A pozitív érzéseket nem feltétlen a hangos sikerek adják, hanem inkább döntés kérdése. Fókuszálhatnánk arra, hogy mi nem megy, helyette inkább élvezzük, amit lehet!  

Mik azok a tevékenységek, amit csak apával csinálnak a gyerekek?

Nincsen ilyen kitüntetett tevékenység, amikor kisebbek voltak egyformán foglalkoztunk velük, pl. esti meseolvasás, fektetés. Inkább arra figyeltünk, hogy mindegyikükkel külön is menjünk el néha ide-oda, hogy ne csak a csapat részének érezze magát, hanem önálló időt is kapjon tőlünk. Volt, amelyik gyermekünk apásabb volt, és első osztályban inkább én tanultam velük. Később már nem volt erre szükség.

Mi volt a legviccesebb, vagy legmeghökkentőbb sztori a gyerekekkel kapcsolatban?

Az évek során rengeteg "aranyköpést" gyűjtöttünk a gyerekektől. Nagyon klassz, hogy leírtuk őket, mert különben nem maradt volna meg, így viszont születésnapokon, ünnepeken lehet belőle csemegézni. Egy példa: Munka mellett tanultam. Este ülök az ágy szélén, a gyerekek közben a nyakamon lógnak, próbálok tanulni. Egyszer csak megunom és rájuk szólok: Most már hagyjatok, mert mindjárt begurulok! Mire az egyik gyerek: Hová apa, az ágy alá? Ezek után nem tudtam mérges lenni...

Van olyan, hogy csend van nálatok?

Hát persze. Hála Istennek mindegyikük szeret olvasni. Van, hogy ülünk a nappaliban és mindenki olvas. Azért mostanában a kütyük érezhetően több időt kötnek le az olvasás kárára. Bicajozni is nagyon szeretünk.

Mivel már nagyok a gyerekek, így nem mindenki lakik itthon, Dominika lányom  23 éves, férjével Attilával és Eszterrel a 10 hónapos unokánkkal velünk laknak jelenleg + Zsófi a 16 éves lányunk. Ági 21 és Balázs 19 éves Budapesten dolgznak, illetve tanulnak. Akkor vagyunk hangosabbak, amikor összejön a „nagy családi banzáj” ünnepekkor, de ezt kifejezetten élvezzük.
 

.

Eredetileg is 4 gyermeket terveztetek, vagy menet közben alakult így?

Mindegyik előtt úgy éreztük, hogy jó lenne még egy. Azután, amikor a negyedik is már 2-3 éves volt, úgy éreztük a mi családunk így kerek. Mindegyikük saját egyéniség, nélküle nem ilyen lenne a családunk. 

Volt apás szülés?

Sajnos nem mindegyik. Felkészülve sem voltam talán eléggé. Ma már viszont hogy Ella a nappalinkban tart szülésfelkészítőket, mivel dúlaként ez a szakmajához tartozik, mondhatom nagyon képben vagyok. Meg is kedveltem a témát. Olyannyira, hogy tavaly már gimnáziumban tartottam 17-18 éves diákoknak "születésmesét". 

Mennyire más az első és a negyedik gyerek születése?

Az elsőnél még minden újdonság, járatlan úton indulunk. Még nem tudjuk, hogy a sok tanács közül, amit a szülőktől, rokonoktól, ismerősöktől kapunk, melyiket érdemes megfogadni. A negyedik már testvérek közé születik, már ők is nevelik, kialakult szokások vannak a családban, a legtöbb kicsikkel kapcsolatos teendő már rutinból megy, így sokkal kevesebb az izgalom. 

Mi a munkamegosztás a családban?

Hát ez folyamatosan változó, mert a család is folyamatosan változik. A bevásárlásokat általában én intézem, így gyorsabb. Piacra együtt megyünk Ellával. Alkalomadtán kiveszem a részem a takarításból is, főzni viszont csak ritkán szoktam. Ella intézi a mosást, vasalást, főzést, sőt ő öltöztet engem :) - nem mintha túl bonyolult lenne, de számomra megnyugtató. A gyerekeket mindig igyekeztünk az életkoruknak megfelelő munkákba bevonni. Egy törvényt nagyon megtanultunk: Nem szabad olyat mondani, hogy valaki mosogasson el. Ezt ugyanis senki sem veszi magára. 

Hogy zajlik egy átlagos étkezés, amikor mindannyian együtt vagytok?

Szeretünk együtt enni. A terítést közösen oldjuk meg, így sokszor hiányzik valami, amiért fel kell ugrálni. Néha szervezünk vajaskenyeres gyertyafényes vacsorát, hogy a hétköznapokat is kifényesítsük kicsit. Sokszor csak ez a pár perc adódik egymás társaságában. Étkezés után sokszor azt tapasztaljuk, hogy valószínűleg ismét bombatámadás volt, mert a többiek pánikszerűen hagyták el a helyet… megint nem érezte senki feladatának az elpakolást.

Milyen egy átlagos hétköznapi reggeli indulás?

Amikor még kisgyerekeink voltak a feleségem azt mondta: A napnak két fénypontja van, amikor végre mindenki kilép az ajtón, meg amikor hazaérkezünk. Most már mindenki maga felelős a saját indulásáért, egy ölelés még jár az ajtóban.

Miért jó nagycsaládban élni?

Mert mindig történik valami! Sokszor van ünnep!  A több gyereken keresztül a világot is egy kicsit jobban megismerjük, és nekik is több lehetőségük van egymástól tanulni...

 

Írta: Makai Mariann - Kecskemétimami

 

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.
Ugrás az oldal tetejére