Jelenlegi hely

Hogyan beszélgessünk gyermekünkkel? 2 hetes kihívás Kecskeméten!

A Kecskemétimami csapata változni vágyó anyáknak indít egy kihívást! A kihívás célja: a szülő-gyerek közötti kommunikáció segítése, a kapcsolat mélyítése, a bizalmi légkör megteremtésének, megerősítésének támogatása. Csatlakozz hozzánk Te is, együtt könnyebben megy!

Az egész indulását először saját magamnak terveztem, de közben rájöttem, hogy ezzel másoknak is segíthetek, más anyáknak és gyermeküknek is javíthat vagy méginkább erősíthet a kapcsolatán. Mivel én nem vagyok pszichológus így segítségül hívtam Gyüre-Fekete Reginát, hogy mentorálja a programunkat. Ő egy nagyon kedves, lelkes, fiatal kecskeméti anyuka, aki pszichológusként, pszichológus férjjel hivatásának érzi a gyermekek segítését.

Van kedved csatlakozni hozzánk? És a barátnőidnek?

  • Mi volt ma a suliban? 
  • Semmi.

A fenti párbeszéd gyakran elhangzik. Lehet, hogy hasonló nálatok is lezajlott már?

Elgondolkoztál már azon, hogy hogy lehetne a gyermekedben zajló világról, a gondolatairól, érzéseiről, a vele történtekről többet megtudni?

Ebben szeretne a Kecskemétimami csapata segíteni neked!  A célunk ezzel, hogy segítsük a közted és a gyermeked közötti kommunikációt.

Nagy “municóval” látod el őt az életben azzal, ha megtanítod kifejezni az érzéseit, megosztani az örömeit, nehézségeit, kimondani a félelmeit, ha meghallgatást, odafigyelést adsz neki. A későbbi kapcsolatait ez mind befolyásolja - sajnos gyakran a kommunikáció hiányán “csúsznak el” például a házasságok.

Szóval kalandra fel!

Készültünk nektek egy beszélgetésindító kérdéssorozattal, melyek segítségével - jó helyen, jó időben feltéve - mélyíthetitek a kapcsolatotokat.

Ennek a minőségi beszélgetésnek feltétele a bizalmi légkör.

A bizalmi légkörben a gyerek szabadnak érzi magát: ha nyitott rá, beszélget veled, ha most nincs kedve hozzá, akkor visszautasíthatja. A bizalmi légkörben elmondhatja azt is, amiről nem könnyű beszélni, meghallgatásra, megértésre talál, ha negatív érzéseiről számol is be.

KINEK SZÓL?

  • elsősorban iskolás korú gyermekek szüleinek
  • olyan szülőknek, akik szeretnék jobbá tenni gyermekükkel való kapcsolatukat
  • olyan szülőknek, akik jónak érzik a gyermekükkel való kapcsolatot, de szívesen elmélyítenék a beszélgetéseiket

HOGY TUDSZ CSATLAKOZNI ÉS HOGYAN FOG ZAJLANI?

  • Naponta 3 kérdést fogunk közzétenni (reggel 10 óráig), amiből legalább egyet válassz ki és tedd fel a gyermekednek, de akár többet is választhatsz.

  • Weboldalunkon (a cikk végén) és Facebook oldalunkon is közzétesszük a kérdéseket, bárki számára elérhetőek lesznek.

  • Kérheted felvételetedet a “Beszélgessünk gyermekünkkel” zárt  facebook csoportba, ahol lehetőséged lesz megosztani a tapasztalatokat, felmerülő kérdéseket, illetve beszélgetni a hasonlóan vállalkozó szellemű anyukákkal. :) A zárt csoportot azért hoztuk létre, hogy megosszuk tapasztalatainkat, hogy egy kicsit beszélgessünk a gyermekekkel való kommunikációinkról, azok sikerességéről vagy épp kudarcairól. Mindemellett úgy, hogy a benne rejlő gondolataink valóban csak a mi kis közösségünk között maradjanak.

  • Oszd meg felhívásunkat, barátnőiddel, vagy olyan csoportokban, ahol szerinted édesanyáknak tudunk segíteni vele.

 

NÉHÁNY JÓTANÁCS, HOGY A KÉRDÉSEK VALÓBAN SEGÍTSÉK A KAPCSOLATOTOKAT:

Találd meg a megfelelő időt és helyet a beszélgetésre!

  • Érdemes a nap nyugodt perceiben kezdeményezni a beszélgetést! (Pl.: vacsi alatt, de ez lehet, hogy családonként változó)

Befogadó, nyitott állapotban van most a gyermekem?

  • Ha a gyermeked éppen nagyon bele van valamibe merülve (pl.: a kedvenc számítógépes játékával játszik), akkor ez lehet, hogy nem a megfelelő állapot a beszélgetésre.
  • Ha úgy látod, hogy most éppen valami zavarja/nyomasztja őt, akkor tedd félre a napi kérdést, próbálj türelmesen, befogadóan erről kérdezni, abban segíteni, hogy ezt megoszthassa. Pl.: Úgy érzem, hogy valamiért szomorú vagy. Jól látom? Mi okozza ezt?

Ne erőltesd a beszélgetést!

  • Ha nem kész még a mélyebb megosztásra, lehet, hogy időre van szüksége. Légy türelmes, próbálkozz később, másik napon!

Hogy kell meghallgatni?

  • Lehet, hogy meglepő a fenti kérdés, mert egyszerűnek tűnik a hallgatás, de időnként nem árt kicsit kívülről rátekinteni magadra, hogy hogyan is megy ez neked. Fontos, hogy hallgasd végig a gyermeked, ne szój bele a mondandójába, ne ítélkezz felette, fogadd be őt valóban!

Azt várom a gyerektől, hogy őszintén beszélgessünk. Én az vagyok vele?

  • Fontos, hogy az ő szintjén őszintén válaszoljunk neki az olyan témákban is, amiről nehéz beszélni! (Pl.: szex, haláleset)
  • Fontos, hogy kifejezzük a negatív érzéseinket is!

A rohanós, teljesítményközpontú, “csendtelen” világunkban könnyen megesik, hogy elsiklunk egymás mellett, sodródunk az idővel, ahelyett, hogy erőfeszítést tennénk, felállnánk, és a gyerekünk mellé ülnénk beszélgetni. Most azért hívunk erre a közös kalandra, hogy tudatosan észrevegyük ezeket a pillanatokat, és kihasználjuk azokat.

A cél az, hogy mire elindul az iskola ne csak a "Mi volt ma a suliban?" kérdést tegyük fel és ne a "Semmi" választ kapjuk rá :) Szeptembertől folytatjuk a kihívást, óvodai és iskolai beilleszkedési témakörben. Figyeld majd oldalunkat!

 

Boldog kapcsolatépítést kívánunk:
Gyüre-Fekete Regina - pszichológus
Makai Marianna és a Kecskemétimami csapata

 

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.
Ugrás az oldal tetejére