A félévi bizonyítvány szembesít azzal, ki mit tett vagy nem tett meg, kinek örömet, kinek gyomorszorító érzést okozva. De lehetőséget is ad elgondolkodni, hogy mit kellene másként csinálni a következő hónapokban.
Van-e pl. valamilyen szorongás vagy tanulásmódszertani probléma, mely gátja az egyébként jó képességű gyermek eredményesebb tanulásának, esetleg szülőként szükséges-e változtatni a hozzáálláson, ösztönző rendszeren.
Ha ehhez hasonló gondok merülnek fel egy családban, Vasvári Sarolta gyermekpszichológus segíthet ezekben a kérdésekben.
Vasvári Sarolta vagyok, pszichológus
Tizenegy éve foglalkozom gyerekekkel, családokkal.
![](/sites/default/files/feltoltesek/kecskemet/hirlevel.jpg)
A nevelési tanácsadás keretében gyermekeknek, serdülőknek és szülőknek segítek abban, hogy kiegyensúlyozottabban, könnyebben boldoguljanak mindennapi életük során. Képesek legyenek megfelelően alkalmazkodni, helytállni a kisebb és nagyobb megmérettetéseket jelentő iskolai, családi, társkapcsolati helyzetekben.
A gyermekkori pszichés problémák, nevelési helyzetek kapcsán felmerülő nehézségek széles skálájával találkozom. Tapasztalom, hogy a gyermekekkel folytatott foglalkozások mellett elengedhetetlenül fontos a szülőkkel történő konzultáció is a gyermek problémájának, viselkedésének változásához.
Az életvezetési konzultáció során nők számára segítek aktuális problémáik megoldási lehetőségeinek megtalálásában, célkitűzéseik megvalósításában, személyes erőforrásaik mozgósításával.
Mivel számomra is fontos a folyamatos személyes és szakmai fejlődés, rendszeresen részt veszek továbbképzéseken is, hogy minél gazdagabb módszertani eszköztárral tudjam segíteni a hozzám fordulókat.
Mire találhatunk közösen megoldást?
A legkisebbek:
A csecsemő és a kisgyermek (0-3 éves korig) elsősorban testi jelekkel tudatja problémáit: evési problémák, megállás a gyarapodásban, hasfájás, alvászavar, fokozott nyugtalanság, gyakori sírás, székletvisszatartás. Amennyiben ezek hátterében orvosi vizsgálattal kizárták az organikus okokat, funkcionálisnak tekinthetők, melyekben szerepet játszhatnak olyan lelki folyamatok, mint az anya és a csecsemő/kisgyermek korai kapcsolatának elakadásai, a szülői szerep alakulásának bizonytalanságai, az anya aggodalmai, félelmei, belső konfliktusai. A baba-mama konzultáció során lehetőség adódik a probléma megértésére, az elakadások feloldására, a szülő és a gyermek egymásra hangolódásának erősítésére, s mindezek következtében a probléma rendeződésére is.
Óvodás és iskoláskor:
Ahogyan a kisgyermek elkezdi elsajátítani a szabályokat, közösségbe, majd iskolába lép, a különböző élethelyzetek számos nehézséget is okozhatnak számára és szüleinek is: szülő-gyerek konfliktusokat, testvérféltékenységet, önbizalomhiányt, szorongást vagy akár szervi ok nélküli testi panaszokat (pl. hasfájás, fejfájás, bepisilés). Előfordulhat, hogy egy jó képességű gyerek sem eredményes a tanulásban, mert tanulásmódszertani problémákkal küzd. A nevelési tanácsadás módszereivel és a tanulástechnika eszközeivel megoldásokat találhatunk ezekre a nehézségekre, kérdésekre, elakadásokra.
Női szerepek:
Mindenki életében adódhatnak olyan helyzetek, amikor nem találja a megoldást egy problémára, nehéz eldöntenie, hogy mi legyen a következő lépés, elbizonytalanodik: nem tudja, hogyan kezelje a konfliktusait, hogyan küzdjön meg a stresszhelyzetekkel, hogyan csökkentse feszültségeit; hogyan lehetne magabiztosabb, sikeresebb pl. egy állásinterjún; magányos, nehezen teremt kapcsolatot, gyenge az önbizalma; úgy érzi elégedetlen önmagával vagy nem tudja megfelelően képviselni az érdekeit, stb.
A személyre szabott, általában néhány alkalomból álló, megoldásorientált konzultáció segít, hogy felfedezze, mit tehet saját ügye érdekében. Az interaktív, közös gondolkodási folyamat során, a támogató, meghallgató légkörben a visszajelzésekből megismerheti erősségeit és fejlesztendő területeit, további szempontokat kap gondolatai rendszerezéséhez. Ez a konzultáció egészséges felnőtt nőknek segít (súlyos pszichés problémák esetén nem is ajánlott) megtalálni a belső erőforrásaikat, fejleszteni önismeretüket, mozgósítani megküzdési és problémamegoldó készségeiket, melyekkel hatékonyabban birkózhatnak meg a nehézséget jelentő élethelyzetekkel, meg tudják valósítani célkitűzéseiket.
Amennyiben úgy érzi, hogy a fenti kérdések, problémák valamelyikében segítségére lehetek, várom jelentkezését!
Vasvári Sarolta
KECSKEMÉT
Elérhetőségem: 06-20/ 278-69-01
A konzultációk, foglalkozások helyszíne Kecskemét belvárosában található.