Mit kell tudni dióhéjban?
A napelem inverter szerves része a napelemes rendszernek, ami a megújuló energiaforrás kiaknázására ad lehetőséget. Ha még csak most ismerkedünk a témával, akkor azt kell tudni a napelem inverterről, hogy felveszi a napelem által létrehozott egyenáramot és a benne lévő, először DC/DC (egyenáram/egyenáram), majd DC/AC (egyenáram/váltakozó áram) konverter segítségével a háztartásokban is használható váltóáramot hoz létre.
Tehát a napsugárzásból így lesz a mindennapokban használható energia. A napenergia óriási előnye, hogy teljesen ingyen van, ráadásul akkor is megérkezik a bolygónkra, ha nem használjuk ki az előnyeit. Éppen ezért érdemes jövőbe mutató technológiákkal kiaknázni a lehetőségeket!
A napelem inverter használatával működő rendszer megtervezése során jellemzően két paraméter megfelelő konfigurálásáról beszélhetünk. Ezek a paraméterek pedig az inverter és a napelem specifikációk. Fontos, hogy a napelem inverterrel működő rendszer építése esetén rendelkezzünk mélyremenő ismeretekkel az áramátalakítók (inverterek) témájában, illetve a megfelelő napelem kiválasztásában is.
Hogyan érdemes napelemet választani?
Még a napelem - napelem inverter elemekből álló rendszer megtervezése előtt érdemes összegyűjteni, hogy milyen műszaki paraméterekkel rendelkező fogyasztót használ az adott háztartás, mekkorák a korábbi villanyszámlák, milyen fogyasztói szokások jellemzik a házban lakókat, és milyen korszerűsítésre vagy fejlesztésre lehet számítani a közeljövőben, ami energiát igényel. Ilyen fogyasztók lehetnek például a meglévő háztartási gépek, elektromos berendezések, műszaki cikkek, egy korszerű fűtésrendszer vagy akár egy elektromos jármű otthoni töltése is.
Ha már ismerjük az energiaigényt, akkor a következő lépésben ki kell választani az ennek fedezésére szolgáló napelem panelt vagy paneleket. Ha megvan a havi fogyasztás értéke kWh-ban, akkor ezt 12-vel szorozva megkapjuk az éves fogyasztást, ami tegyük fel, hogy 3600 kWh. Egy megfelelően elhelyezett napelemes rendszer egy év alatt akár 1200 kWh energiát termelhet, ezért el kell osztanunk ezt a számot a saját fogyasztásunkkal: 3600/1200=3 kWp lesz az a rendszer, amire szükségünk van. De mi is az a kWp? A napelemes rendszer teljesítményét általában a csúcsteljesítménnyel azaz a kWp mértékegységgel szokták megadni.
A napelem inverter kiválasztása
A következő lépés a napelem teljesítményének ismeretében lehetőleg hibrid üzemmódú napelem inverter kiválasztása. A hibrid üzemmód rendkívül előnyös, hiszen az elektromos hálózatra csatlakoztatás után bármikor dönthetünk úgy, hogy akkumulátorokat is telepíttetünk a napelem inverter környékére. Így a rendszer először az akkumulátorokat tölti fel a megtermelt árammal, majd ezután táplálja be azt a hálózatba. Így egy áramszünet esetén is stabil energiaforrásunk lehet!
Emellett fontos információ az is, hogy egyfázisú vagy háromfázisú hálózati csatlakozású napelem inverterre van szükség. Lakossági felhasználásra jellemzően az egyfázisú csatlakozás lehet a megfelelő, ha viszont 3 kWp-t meghaladó energiaigénye van a háztartásnak, akkor már a háromfázisú csatlakozásra van szükség.
Az energiaigény esetében sokat számít a fogyasztók összes energiaigénye - beleértve az elektromos autó töltését és a fűtési rendszer működtetését is. Az átlagos fogyasztású háztartások hozzávetőlegesen 6-8 kWp-s rendszert igényelnek. Fontos, ha a villamos hálózat csak egy fázissal rendelkezik, akkor a napelem inverter is egyfázisú csatlakozóval lesz szerelhető.
Érdemes figyelembe venni a hatásfokot is, hiszen a napelem inverter esetében ez márkától és típustól függően eltérő lehet. A legjobb, ha 93-98% közötti értéken választunk. Mindemellett a garancia is fontos szempont, hiszen minél hosszabb időre szól, annál biztosabbak lehetünk abban, hogy a napelem inverter is minőségi darab. A Huawei napelem inverter például 10 éves garanciával rendelkezik, ami akár 20 évre is kiterjeszthető!
Nézzük meg, hogy milyen felügyeleti megoldásokkal, biztonsági kiegészítésekkel rendelkezik az adott napelem inverter. A korszerű napelem inverterek már rendelkeznek önálló online felügyelettel és a termelési adatok gyűjtésével, emellett biztosítják a megfelelő teljesítményoptimalizálást is. Biztonsági szempontból pedig ellenállnak a pornak és a nedvességnek, illetve túlfeszültség-védelemmel is rendelkeznek.
Összefoglalás
Cikkünkben lefektettük a napelemes rendszer tervezésének alapjait, hiszen a költségek optimalizálása és a környezetbarát megoldások keresése került előtérbe manapság. A fentiekben bemutattuk dióhéjban a napelem inverter funkcióját és kitértünk arra is, hogy hogyan érdemes kiválasztani a háztartás számára megfelelő napelem panelt, paneleket. Ezután rátértünk arra is, hogy hogyan találhatjuk meg a napelemhez tökéletesen illő napelem invertert.
Az Aleron Energia több éves tapasztalattal és a megfelelő háttértudással segíthet a napelemek és a napelem inverter kiválasztásában, valamint a teljes rendszer megtervezésében és telepítésében is!
Képek forrása
Szponzorált tartalom