A hibrid munkaformátum egy olyan munkaszervezési modell, amelyben az alkalmazottak idejük egy részét a vállalat irodájában, egy részét pedig távolról töltik. Ez a formátum lehetővé teszi a két modell előnyeinek kombinálását: lehetőség van a kollégákkal való találkozásra és a velük való kommunikációra, a fennmaradó időben pedig otthonról dolgozhatnak. A Jooble portál például Somogy megyében is kínál sok hasonló állást.
Ez nagyon kényelmes: az emberek nem vesztegetik az idejüket az úton, nem költenek sokat ételre a létesítményekben, ugyanakkor nem érzik magukat elszigetelten, és rendszeresen kommunikálnak az offline csapattal.
Meddig lesz trendben a hibrid program?
Szakértők szerint a hosszú távú munkamód jelentős hatással volt az alkalmazottakra. Véleménye szerint a hatás pozitív.
"Meddig fog ez tartani? Ilyen vagy olyan formában örökké velünk lesz. Tudom, hogy sok vállalkozás már állandó távmunkára költöztette át néhány dolgozóját. Ez a tendencia folytatódni fog. Az emberek látták, hogy a munkaadók kénytelenek lesznek hasonló feltételeket kínálni, ellenkező esetben a szabad állások továbbra is nyitva maradnak" - mondja a szakember.
Az előnyök közül ki kell emelnünk azt a lehetőséget, hogy a munkáltató nem csak a saját városában vagy országában találhat szakembereket. Az állást keresők számára pedig a keresés földrajzi elhelyezkedése is drámaian megnőtt.
Hogyan reagál erre a magyar üzlet?
Szakértőnk megjegyzi, hogy a magyar üzletág alkalmazkodott a távmunka formátumához.
Megértik, hogy mostantól megváltoztak a munkakörülmények. Az emberek olyan stabil vállalatokat választanak, amelyeket nem zavarnak megrázkódtatások (például a koronavírus-járvány), rugalmas munkarenddel, és a bolygó bármely pontjáról dolgozhatnak.
Sok munkaadó meg van győződve arról, hogy az embereknek ott kell dolgozniuk, ahol munkájuk legjobb eredményét fogják mutatni, ami viszont a vállalat javára válik.
A járvány átformálta a munkaerőpiacot
A távmunka mellett a munkaerőpiac kevésbé mozgékony. A legtöbb munkavállaló inkább a stabil állást részesíti előnyben, mint a szakmai előmenetelt.
Egyes trendek, amelyek már a munkaerőpiacon is megmutatkoztak, a járvány hátterében csak felerősödtek:
- a rutinfolyamatok automatizálása iránti növekvő igény;
- alkalmazottak és szakemberek átképzése;
- megnövekedett kereslet szűk szakemberek iránt;
- a globális vállalatok részéről a gazdaság fejlődő ágazataiban dolgozó munkavállalók iránti kereslet.
Egyes ágazatok aktívabban változnak, mint mások. Például az orvostudomány és az informatika további fejlesztéseket kapott. A turizmus és a szolgáltató szektor azonban továbbra is veszteséges.
De azt bizton állíthatjuk, hogy a hibrid munkaforma előnyére vált mind a munkásoknak, akik számukra kényelmesebb körülmények között dolgozhatnak, mind a munkáltató cégeknek, akik így elégedettebb munkásokat és magasabb munkaminőséget érnek el.
Szponzorált tartalom