Jelenlegi hely

Legyél Te is turista! Turistának lenni menő!

Turistának lenni menő! És nem egyszerű! Olvasnod kell tudni a térképet, tájolni, és ismerni az erdő titkos jeleit. Egy kicsit indián, egy kicsit felfedező, egy kicsit természettudós. Indiana Jones, Winettou és Gerald Durell egy személyben.

Turistának lenni menő dolog?

A túrázás kissé háttérbe szorult tevékenységből egyre divatosabb mozgásformává, szabadidős tevékenységgé vált. Reneszánszukat élik a tematikus séta- és turista útvonalak, különleges ösvények.

A koronavírus okozta bezártság újra a közelünkben található értékekre teszi a hangsúlyt. Sokan szánják el magukat az erdei sétákra, válnak alkalmi túrázókká.

Forrás: Pexels / Josh Willink

De vajon mindenki ismeri-e a túrázáshoz szükséges „jelentéktelennek” tűnő apróságokat, mint turistajelek, térképolvasás, megfelelő felszerelés? Az erdőnek is van etikettje, amit nem árt megtanulnunk. Bármennyire nem tűnik nehezebbnek a túrázás a főtéren való vasárnapi fagyizásnál, higgyétek el, nagyobb odafigyelést igényel. De szórakoztatóbb is lehet!

Sorozatunkban rövid írásainkban szeretnénk átadni Nektek a túrázás, a természetben való mozgás szépségeit.

Forrás: Pexels / Vanessa Garcia

Egy kis erdő-etikett

Jó ha tudod, hogy a 2009-ben hatályba lépett Erdőtörvényben azaz a 2009. évi XXXVII. törvény az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról néven futó jogszabályban rögzítik az erdő látogatásakor a lehetőségeinket, a tiltott és szabad tevékenységeket. A legtöbben tudunk viselkedni az erdőben, de ezeket a gyerekkorunkban kapott szabályokat a gyerekeinknek is meg kell tanítanunk.

  • Ne csapjunk zajt!
  • Ne térjünk le a kijelölt útvonalakról!
  • Ne gyűjtsünk növényeket, állatokat!
  • Kutyánkat mindig pórázon vezessük!
  • Csak a kijelölt helyen és engedélyezett időszakban rakjunk tüzet!
  • Vigyük magunkkal a szemetünket!

Mit vihetünk haza?

Gyűjthetünk saját használatra gombát, erdei gyümölcsöt. Ebből állami, nem védett területen naponta 2 kg-ot vihetünk magunkkal. Védett területeken a nemzeti park, magánterületen a tulajdonos engedélyével gyűjthetünk. A gombákat természetesen mindig ellenőriztessük gombavizsgálóval. Az erdőben szedhető gyümölcsök között népszerű a málna, szeder, szamóca, som, csipkebogyó, kökény, vadalma. Erdei kirándulásainkról hozhatunk még haza leveleket, érdekes ágdarabokat, köveket. Az elhullajtott agancsokat viszont már be kell szolgáltatnunk a helyi vadásztársaságnak.

Forrás: Pexels / Carboxaldehyde

Turistajelzések

A legfontosabb információk hamar teljesen logikusak lesznek, ezekre figyeljetek:

A jelzéseket a színük és jelzéskódjuk alapján lehet beazonosítani. A természetben a jelzéseket fára, kerítésre vagy kövekre festik, fontos, hogy jól látható tereptárgyak legyenek. A különböző színek és az alakzatok az útvonalak megkülönböztetését segítik elő. A legfontosabb színek a jelzések közül sorrendben a kék, a piros, a zöld, és a sárga.

A legfontosabb jelzések

Sávjelzés

A fenti táblázatból is látszik, hogy a legfontosabb kék, piros, zöld és sárga színek a fontosabb kiindulási pontoktól pl. vasút, hajó vagy autóbusz állomás, más hasonlóan fontos pontokig terjedő és a hegységeken keresztül vezető turistautak jelzésére szolgál.

Kereszt, négyzet, kör és társaik

Kereszt jelzés: olyan átkötő vagy összekötő utat jelez, amely általában sávjelzéstől sávjelzésig vezet.

Négyzet jelzés: a sávjelzésekből kiinduló és szálláshelyre, lakott településre vezető (vagy az azoktól jövő) utakat jelöli.

Kör jelzés: forrásokhoz, kutakhoz, és egyéb ivóvízvételi helyhez vezető (vagy az azoktól jövő) utakat jelöli.

Háromszög jelzés: a hegytetőkre, kilátópontokhoz és kilátókhoz vezető utakat jelöli.

L-alakú jelzés: a romokhoz, műemlékekhez (vagy) az azoktól jövő utakat jelzi.

Omega jelzés: a barlangokhoz vezető utakat jelöli.

Forrás: Ismeretlen

A jelzéseket valamivel szemmagasság fölött találjátok a fákon, oszlopokon, póznákon, mindkét irányból.

Az útjelzés mindig egy indító jelzéssel kezdődik, ezt követi egy ismétlő ún. behívó jelzés, amelyet 10 méteren belül találtok. Ha a behívó jelzés valamilyen okból megsemmisülne, még mindig ott lesz a megerősítő jelzés, amely egy kissé messzebb lesz, de segít a tájékozódásban. Ahogyan a neve is mutatja, megerősít benneteket a haladási irányban.

ADL - Debrecenimami

Forrás: turarakattanva.hu; csupasport.hu; ilovedunakanyar.hu; Listakép: Vanessa Garcia / Pexels

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.
Ugrás az oldal tetejére