Jelenlegi hely

Virágnaptár és kiolvadt jégkorszaki ritkaságok ... tavaszi látnivalók a Hortobágyon

Bizony, a Hortobágyi Nemzeti Park virágnaptárában napról napra követheted az aktuális virágnyílásokat és pusztai helyszíneket. Virágmániásoknak, kertrajongóknak kötelező!

Képben vagy hogy mi is az a Farkasboroszlán vagy a Kikeleti bangita? Nem egy ragadózó és nem írtam rosszul Zorró foglalkozását sem! Csodálatos növények, mely épp mostanság nyitogatják virágaikat a Hortobágyi Nemzeti Parkban.

Ami nem mellesleg 2023-ban lett 50 éves, nem árt egész évben sűrűn nézegetni aktuális rendezvényeiket, különleges kalandok várnak ránk!

De addig is kövessétek a hagymások, egynyáriak, cserjék és nyílását, olvasgassatok róluk, csodáljátok meg a fotóikat és induljatok neki felfedezni a Hortobágyi Nemzeti Park látnivalóit!

A Tiszakürti Arborétum egyike azon helyeknek, ahol a virágokat élőben is megcsodálhatják a látogatók.

A grófi kertből hogyan lett mára Arborétum?

A Tiszakürtön egy kisebb vadászkastélyt építettett Tige család egyetlen leánya a szarvasi birtokkal rendelkező hadmérnök, gr. Bolza József felesége lett. A fiatal pár nagyszabású terveket szőtt a tiszakürti birtokon, udvarházat kezdtek el építeni a régi vadászlak helyén a református templom melletti nagy, falusi telken. Megszerezték a templom alatti erdős mocsaras kb. 17 ha, a Tisza rendszertelen kiöntései miatt szinte hasznosíthatatlan birtokot. Nem véletlen, hogy a Bolzák is komoly szerepet vállatak a Tisza szabályozásában. Sőt, a pár legfiatalabb leszármazottjának, Bolza Pálnak köszönhetjük a Szarvasi Arborétum létrejöttét is.

Főúri élet és védett növények

A terület biztonságossá tétele után szakembert hívtak, aki megtervezte, kialakította az akkori főúri élethez való parkot: elsősorban a főúri létet kiszolgáló kerti létesítmények, lovaglásra alkalmas utak, teniszpálya, pergolák, imahelyek, a konyhát kiszolgáló zöldséges- és gyümölcsöskert létesült. 

Másodsorban az eredeti honos növények mellett, külhoni növények telepítésével egy botanikailag is jelentős parkot alakítottak ki. A kb. 130 éve elindult telepítéskor platánok, hársak, amerikai tölgyek, fenyőfajok kerültek elültetésre, de helyet kaptak az ország és Európa más vidékeiről származó növények is (nehézszagú boróka, luc-, fekete-, erdei és jegenyefenyők). Különösen kedvesek voltak a Tompa által szülőföldjén begyűjtött fenyők, melyeket a kor szállítóeszközein földlabdával ökrös szekéren szállítottak Tiszakürtre.

A világháborúk között a család elszegényedett, így már nem tudták a parkot fejleszteni. A megszálló orosz katonák tüzelőnek használták fel a fenyőfajokat, a falusi lakosság is dézsmálta a fákat. Szerencsére a helyi hatalom gyorsan rájött, hogy nem engedheti szétlopni ezt az értéket. Sok viszontagság után a 60-as évek első felében elkeződött az arborétum kialakítása. 2001-ben Országos Természetvédelmi Terület státuszt kapott az azóta 60 hektárosra bővült park.

Séta a parkban

A főbejáratnál látogatóközpont vetítőterem, artézi kút, a vizére épített vízköpőkkel, medencével és a szabadtéri színpad fogadja a látogatókat.

Arborétumi sétánk közben szobor bukkanak fel a fák és cserjecsoportok, óriási lombos csodák között, az ösvények mentén. Hosszabb, rövidebb sétautakból válaszhatunk, csatorna, híd, a kastély maradványai, tó, tisztások teszik változatossá a látványt.

A Tiszakürti Arborétumról részletes információk ITT olvashatóak.

A legjobban védett ősi területünk: a Bátorligeti ősláp

Olyannyira védett, hogy csak szakvezetéssel, előzetes bejelentkezéssel látogatható. Nem véletlen! Ez az 53 hektáros terület őrizte meg a legteljesebben az Alföld vegetáció- és tájképtörténetének különböző állapotait. Az élőhely hűvös, páradús mikroklímája tette lehetővé, hogy jégkorszaki ritkaságok is megmaradjanak a területen.

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye déli részén, a fényi erdő és a bátorligeti legelő szomszédságában található, legrégebbi fokozottan védett területünk.

Tanösvénye kizárólag előzetes bejelentkezéssel, szakvezetéssel látogatható a nyitvatartási időben, május 2 - szeptember 30. között (keddtől - szombatig). Egy kiállítás egészíti ki a látnivalókat. 

A védett terület természeti értékekben igen gazdag, elsősorban a tölgy-kőris-szil ligeterdő, a mocsár, a nyírláp és a hárserdő miatt olyan különleges. A lápból több mint 1100 növény- és közel 7000 állatfajt írtak le. Gazdag madárvilág jellemzi, él itt nyári lúd, borzas gödény, fekete gólya, citromsármány. A hüllőket a békafajták, a mocsári teknős, a tarajos gőte és a vízisikló képviseli. Különlegesség az ősláp környékén a nyerges acsa nevű szitakötő és a szigorúan védett elevenszülő gyík is.

A gazdag növényvilág minden évszakban színpompás. Él itt többek közt rekettyefűz, többféle orchidea, kétlevelű sisakvirág, fehér zászpa, buglyos szegfű, menta, sisaknád, turbánliliom. Védett fajokat is találunk itt, például a szibériai nőszirmot és a hússzínű ujjaskosbort. A virágzó békatutaj, aminek csak 20-25 cm magas virágzata emelkedik ki a vízből szintén az égerláp növényflóráját gazdagítja.

Az őslápról részletesebb információk - nyitvatartás, látogatás - ITT olvashatóak.

ADL - Debrecenimami

Forrás

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére