Jelenlegi hely

5+1 tipp, ha házon kívül kell szoptatnod

Amikor még szívünk alatt hordjuk magzatunkat, biztosak vagyunk abban, hogy a szoptatás simán fog menni. Elképzeljük, amint angyali mosollyal figyeljük a kisbabánkat, amint éppen megtölti a pocakját, és ehhez nem kell majd semmi más, csak előkapni a cicit és kész. Élesben már nem ilyen egyszerű a dolog!

Arról most nem is szólnék, hogy vannak babák, akik nem igazán tudják, hogyan kell helyesen „csatlakozni”, mások cumizavarral küzdenek, egyesek a legkisebb neszre is megijednek és sírva fakadnak, és olyan baba is van, aki annyira mohó, hogy több levegőt nyel, mint tejet, azt is fuldokló köhögés kíséretében, de úgy, hogy még az orrán is a tej folyik vissza.

Tegyük fel, hogy a technikai problémákon már sikeresen túljutottatok. Szeretnél végre kimozdulni, de gúzsba köt, hogy 2-3 óra múlva legkésőbb, azon belül pedig ki tudja mikor, meg kell szoptatnod a kisbabádat. Az első pár alkalommal ez is döcögősen megy majd, de hidd el, hamar te is pont olyan rutinosan fogsz házon kívül szoptatni, mint a flashmobos anyukák a múltkor a Mekiben! Pár tipp:

1. Tervezés, tervezés, tervezés!

Próbálj úgy időzíteni, hogy szoptatás-büfi után azonnal tudjatok öltözni és indulni. Tervezd meg az útvonalat, hogy hová fogtok menni, úgy, hogy mindig legyen max. 5 percnyi távolságra olyan hely, ahol meg tudod szoptatni a babádat, vagy ki tudod cserélni a pelenkáját. Szempontok: le lehessen ülni, legyen csendes, félreeső, árnyékos.

 

2. Csak nyugalom!

Ha nincs a közelben baba-mama szoba vagy más alkalmas hely, telepedj le az első padra, és tedd, amit tenned kell. Ne feltűnősködj, mosolyogj, de ne lesd a járókelőket – figyelj inkább a babádra! Sokkal kevesebb ember figyelmét kelted fel így, mint hogyha egy ordító gyerekkel rohannál végig a fél városon.


3. Öltözz anyuka módra!

Ahhoz, hogy a nyíltszíni szoptatás simán menjen, okosan kell öltözködni! Nyáron nem gond: fel- vagy épp lehúzod kicsit a pólódat és kész, de hűvösebb időben? Fontos, hogy a felsőd elöl cipzáros, gombos legyen, hogy szét tudd nyitni. Jó, ha van nálad egy vékonyabb sál, amivel eltakarhatod a vizslató szemek és a hideg elől a szabadon maradó részeket, illetve ráterítheted a babára is. A melltartók közül ajánlom a sportos, merevítő és kosár nélküli fazonokat: könnyen és gyorsan előveheted és visszateheted a melledet anélkül, hogy kapcsokkal kellene félkézzel bíbelődni. Csökkentsd a minimálisra a „villantás” lehetőségét!

 

4. Technikai részletek...

Soha, semmilyen körülmények között ne hagyd el a házat textilpelenka nélkül! A tej csepeg, a baba izzad, bukik… Tehát: textilpelus kell. Nem árt, ha gondolsz a másik melledre is: sok nőnek, amikor az egyikből szoptat, a másikból folyik a tej. Pillanatok alatt kistányérnyi foltot hagy! ;)

 

5. Szoptatás? Természetesen!

Gondolj arra, hogy a világ legtermészetesebb dolgainak egyikét végzed. Nem csinálsz semmi rosszat vagy illetlent: mindenkinek jogában áll enni, sőt, Magyarországon már évekkel ezelőtt eltörölték a közszeméremsértés fogalmát is! Ha valaki nemtetszését nyilvánítja ki, kedvesen kérd meg, hogy forduljon el. Persze fejben megfogalmazhatsz csípősebb válaszokat is!

 

+1. Haladóknak

Ha veletek tart a nagytesó, legyen a táskádban egy kis keksz, gyümölcs, apró játék, könyv, amivel őt is le tudod kötni. Jobb cipelni még két bogyóbabócát, mint 40 másodpercenként felugrani szoptatás közben, mert épp az autók felé rohan a nagyobb…

Ne feledd, hogy ez az időszak legfeljebb néhány évig tart. Élvezd ki, ne hagyd, hogy bárki vagy bármi visszatartson: szoptass szabadon!

 

Szerző: Sz. Szabina - Zalaimami
 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Kis vagy nagykamasz? Egyben tuti megegyeznek. Minden ciki, és a válaszuk nem tudom, ha a karácsonyi kívánságaikról faggatjuk őket.
5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Ugrás az oldal tetejére