Az ősz a kínai elemtan szerint a fém elemhez tartozik, melynek anya szerve a tüdő. Ez is utalhat a megnövekedett felső légúti megbetegedések előfordulására.
A fülledt nyári reggeleket felváltják a hűvös ködös reggelek, a csalóka időjárás több család életét keseríti meg torokfájással és köhögéssel. Az óvodákban és az iskolákban az esős napokon több gyermek van a termekben, így könnyebben adhatják át egymásnak a kisebb-nagyobb fertőzéseket.
Rózsavölgyi Attilát, a Naturaközpont természetgyógyászát kérdeztük, hogy mivel kezelhetjük gyermekünket, ha nem gyógyszertári készítményeket szeretnénk adni neki?
- A felső légúti megbetegedések kezelésében első helyen a házi patikákban a méz található, nem is véletlen, hiszen már az ősi idők óta alkalmazzák e nemcsak hasznos, hanem nagyon finom készítményt, elsősorban megfázásos tünetekkel járó megbetegedések kezelésre.
A méz, mint a házi patikák első számú fegyvere valóban nagyon hatásos: immunrendszer erősítő, antibakteriális hatású, mind magában, mind pedig citromos teában fogyasztható. Azonban 2 éves kor alatt ügyelnünk kell kisgyermekek esetén, mivel allergiás reakciók léphetnek fel. Lefekvés előtt egy kanál méz nagyban segíti az éjszakai alvást, a légutakat szabadon átjárását.
- A népi gyógyászat másik igen kedvelt eszköze köhögéssel, torokfájással járó megbetegedések esetén a kakukkfű, melyből rendkívül kellemes fürdőt készíthetünk gyermekünk számára.
A kakukkfű ugyanis szintén őshonos gyógynövény hazánkban. Tea főzetét a fürdővízhez adva, párája, és illó olajai beszívódnak a gyermekek szervezetébe, ezzel segítve az immunrendszer és a tüdő tisztulását.
Ezt heti 2 vagy 3 alkalommal használhatjuk. Körülbelül 20 percet tartózkodjon benne gyermekünk.
- A gyógynövények közül kiemelt szerepet kaphat még szintén a népi gyógyászat által régóta használt hársfavirág tea. Főzetét különböző módon használhatjuk fel, izzasztó és gyulladás csökkentő hatása miatt, kellemes lágy ízével teszi igazán eredményessé a meghűléses megbetegedések elleni harcot.
- Szintén nagyon hasznos lehet még köhögéssel járó megbetegedések esetén a talp megfelelő területének masszírozása, kiemelten javaslom a légcső területének kézzel való masszírozását, ami a talpon az első és a második lábujj közötti néhány centiméteres függőleges szakasz a sarok irányába.
Ezt naponta többször is kezelhetjük, ehhez gyakran társul még torok- illetve mandulagyulladás, amit szintén kezelhetünk a lábon lévő zónák segítségével: a mandula megtalálható a nagy lábujj felső oldalán az első ujjperctől a lábszár iránya felé.
Segítség lehet továbbá a megnöveltfolyadék bevitel is, hiszen ilyenkor a szervezetnek több folyadékra van szüksége. Tanácsos lehet továbbá, ha hosszabb időre nem is, de legalább a betegség idejére a tejtermékek elhagyása, ami a nyák képzésében játszik nagy szerepet.
Rózsavölgyi Attila
Okleveles Természetgyógyász
www.naturakozpont.hu
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges
Hozzászólások
A masszírozási pontokról található esetleg valahol egy ábra? Könnyebb lenne beazonosítani egy kép alapján:)
A cikkbe feltettem a képet, az segítséget adhat, hogy hol kell maszírozni.
nagyon szépen köszönöm a képet.
Egyúttal lenne egy másik kérdésem is: a kislányom (10éves) már évek óta rendszeresen küzd fejfájás+hányással (migrénszerű). Sajnos probléma a kevés folyadékfogyasztás is. Voltunk vele orvosnál, kapott gyógyszert (Divascan), de nem igazán megnyugtató az eredmény. (MR-t csináltak nála mikor nagyon sűrűvé vált a fejfájás, az szerencsére negatív). Tudna-e valamit javasolni? Fájdalomcsillapító alkalmazása nagyon ritkán hat csak, mert annyira gyorsan vált át az állapota a semmiből a fájdalomba, hogy 2 perc alatt nagyon rosszul lesz, s nincs ideje hatni a gyógyszernek. A masszírozás jól esik neki, de nem szűnik meg a fájdalom, s nem tudom igazából, hogy létezik-e olyan pont, ami megszüntetni is segítene a fájdalmat. Nagyon várok bármilyen tanácsot, mert iszonyatos végignézni, hogy ilyenkor mennyit szenved órahosszákon keresztül, s nem tudok neki segíteni:(( köszönöm.
Kedves Kérdező
A migrénes fejfájások a fa elem energia zavarára utalnak, úgynevezett szél vagy fa típusú fejfájások.
Itt mindig a fa elemhez tartozó jin és jang szervek energia hiányára vagy többletére kell gondolnunk.
Ehhez az elemhez a máj és az epehólyag társul mint fő szervek, azonban nagyon fontos eme szervek táplálása vagy gátlása, a fát vízzel tápláljuk, ide a vese és a húgyhólyag tartozik, hiszen Ön is említette a kevés folyadék fogyasztást. Továbbá fontos lehet még az úgynevezett korlátozó energiák egyensúlya is, a fát a fémmel hajthatjuk az uralmunk alá ide tartozik a tüdő és a vastagbél.
Hatásos lehet még a Nr 7 es ( Magnesium phosphoricum) Schüssler só használata is, görcsös esetben 20 percenként egy tabletta elszopogatása (max 6 tabletta).
Ha esetleg szegedi vagy, vagy környéki személyesen bővebben tudnék segíteni.
Tisztelettel:
Rózsavölgyi Attila