Lipcseiné Tolvaj Mária
Milyen különlegességgel rukkoltok elő az idei programokban?
A Nemzetközi Babahordozó Hét célja a babahordozás népszerűsítése. Ehhez kapcsolódnak a programjaink is, amelyek között több ingyenes eszközpróba és tanácsadás, kirándulás, buszos közlekedés, fitness, pszichológussal és korai fejlesztővel való beszélgetés és fotókiállítás is szerepel. Szerettük volna sok különböző aspektusból megmutatni, hogy a hordozás a mindennapi életet mennyire megkönnyítheti, vagy milyen lelki, pszichológiai hatásai vannak. Részletes programok: Nemzetközi Babahordozó Hét kecskeméti programjai
Ságiné Valaczka Ilona
Ki, vagy kik szervezik meg ezt a remek kezdeményezést?
A Kecskeméten működő babahordozással foglakozó tanácsadók, klubok, Maminbaba oktató és persze a lelkes hordozós anyukák közös munkájával jön létre évek óta ez a programsorozat.
Fénykép és élménykiállításon milyen fotók fognak szerepelni? Helyi hordozós anyukák?
A helyi hordozós csoportban hirdettük meg a fényképgyűjtést, így kecskeméti anyukák saját fotói szerepelnek. Többféle témában láthatók a képek, pl. a testközelség jótékony hatása a babára, a hordozás megkönnyíti a házimunkát, a közlekedést, szabadidős tevékenységeket, illetve maga hordozós életérzést mutatják be.
Mit jelent számodra a nemzetközi hordozóhét és maga a hordozás?
A Nemzetközi Babahordozó Hét amerikai kezdeményezésre jött létre évekkel ezelőtt, és ma már a világ számos országában megünneplik a babahordozást. Ezen alkalomból a csatlakozott országok hordozós családjai megszervezik a saját településükön a hordozást népszerűsítő programjaikat, ahogyan mi itt Kecskeméten is megtettük ugyanezt.
Mikor kezdted a hordozást, mikor lettél hivatalos tanácsadó, miért?
Saját gyermekemet 5 hetesen tettem először hordozókendőbe, akkor még én is csak távolabbról ismertem a hordozást, de nagyon hamar megszerettük ezeket az összebújásokat. Aztán 4-5 hónapos volt a fiam, amikor már elől kezdett számomra nehézzé válni a súlya, viszont nem akartam emiatt a hordozást abbahagyni, amit mind a ketten annyira szerettünk, és igényeltünk. Meg kellett volna tanulnom a háti hordozást, de itt Kecskeméten nem találtam tanácsadót, akitől ezt a tudást elsajátíthattam volna. Végül Budapesten sikerült ehhez szakértő segítséget kapnom, és ekkor határoztam el magam, hogy szeretnék hordozási tanácsadó lenni. Arra gondoltam, hogy más anyukák is kerülnek ilyen helyzetbe Kecskeméten, nekik már ne legyen gond, hogy honnan tanulják meg a babahordozást, legyen itt a közelükben is tanácsadó. Ez már 2013-ban történt, akkor végeztem el a hordozási tanácsadói képzést, és azóta segítem a kecskeméti és környéki anyukákat, hogy megismerjék a hordozás csínját- bínját.
Hány tanácsadóhoz lehet fordulni a városban? Kik azok?
A városban többen is vannak tanácsadók, de aktívan ketten foglalkoznak tanácsadással: Butkáné Kis Regina és Lipcseiné Tolvaj Mária. Patik Réka és Tóthné Krajner Etelka is szakképzett tanácsadó.
Tavaly elmaradt, de idén lesz buszozás is. Hogy tervezik? Mi a célja?
Eddigi években hordozós sétát tartottunk, most ez egy újításunk volt, hogy idén más közegbe helyezzük a népszerűsítésnek ezt a módját. Terveink szerint a 10.15-ös 22-es helyi járattal fogunk menni egy kört. A busz a Noszlpoy G. parkból indul, és oda is érkezik vissza. A célunk ezzel, hogy megmutassuk, milyen egyszerűen lehet hordozóba kötött babával közlekedni, és még a buszra fel- illetve leszállás sem jelenthet gondot számunkra, hiszen a babát magunkon visszük, tudunk két kézzel is kapaszkodni.
Kinek ajánlják a hordozást? Mettől meddig , milyen eszközökkel lehet hordozni?
Hordozni bárki hordozhat: anya, apa, nagyszülő, nagytestvér, akár a bébiszitter is. Maga a hordozás egy evolúciós szükséglet mind a babának, mind az anyának. Hány és hány baba van, aki azonnal sírással jelzi, ha lerakták, vagy hány anya nyugtalankodik, ha a látóterén kívül kerül a kicsi babája. Az újszülött még magzatként folyamatos szoros testkontaktusban volt 9 hónapig az édesanyjával, születése után is ez lenne a természetes számára. Egy hordozóeszközzel ezt az érzést tudjuk visszahozni. Újszülötteket, az anya állapotától függően pár napos, pár hetes korától kezdve lehet hordozni. A hordozós kor végét 2-3-4 éves korra lehet tenni, természetesen ekkorra már átalakulnak a hordozós szokások, lehet, hogy csak heti pár óra lesz alkalomszerűen.
Az ortopédiailag helyes tartást biztosító hordozóeszközök tára igen széles. A legismertebb talán a hordozókendő, mely újszülött kortól használható, elöl, hátul, csípőn, és kitűnően lehet benne szoptatni. Lehet rugalmas, szövött, karikás. Egyetlen „hátránya”, hogy meg kell tanulni a kötözéseket. Egy másik fajta a mei tai, mely egy bodyból, két derékpántból és két vállpántból álló praktikus hordozó, ezt az apukák is nagyon kedvelik.
A kendőnél egyszerűbb a használata, de csak nagyobbaknál használható, kb. 4-6 hónapos kortól, mivel fontos, hogy térdhajlatig érjen ki a body anyaga. Egy harmadik típus a csatos hordozó, mely egy hátizsákra emlékeztet és szintén könnyű használni. Ezek a főbb típusok, emellett számos hibrid hordozó létezik, ami több más hordozóeszköz előnyeit övözi. Mindez azért, hogy mindenki megtalálja a számára legmegfelelőbb eszközt.
Hordozva még játszóterezni is lehet a tesóval.
Klubot is tartotok, mikor vannak és hol ezek az alkalmak? Kölcsönözni is lehet ugye, kitől, hogyan?
A városban több helyszínen, különböző tematikájú babahordozással is foglalkozó klubok vannak, így az érdeklődők a helyszín és téma alapján megtalálhatják a számukra legmegfelelőbbet.
A Kecskeméti Hordozós Klubnak a Szentcsalád Plébánia ad helyet minden hónap 2. és 4. péntek délelőttjén 9:00-11:00-ig. Ekkor ingyenes hordozási tanácsadás kérhető Lipcseiné Tolvaj Mária hordozási tanácsadótól, és nála lehetőség van hordozóeszköz kölcsönzésre is.
A Makacs Klub szintén a Szentcsalád plébánián működik minden hónap első péntek délelőttjén 9:30-11:30-ig Patik Réka és Butkáné Kis Regina hordozási tanácsadókkal. Butkáné Kis Regina Kecskeméti Hordozótár vállalkozása hordozóeszközök kölcsönzésével és értékesítésével is foglalkozik többek között.
A Piaristák terén működő Baba-mama klubban is Butkáné Kis Reginával lehet találkozni minden hónap 3. hétfőjén.
Ha csak pár fontos dolgot mondhatsz el a hordozásról, mik lennének azok?
Számomra az egyik legfontosabb az, hogy a baba ölelés iránti igényét ki tudjuk elégíteni. A babának ez az igénye a kezdeti időszakban igen nagy, gyakorlatilag az egész napot jelenti számára, hiszen nemrég még a biztonságot adó anyaméhben volt. Akkor érzi jól és biztonságban magát, ha valaki folyamatosan a karjában tartja őt.
Emellett előkerül a hordozás praktikuma is, hogy a folyton kézben lévő baba mellett mi szülők a napi feladatainkat is el tudjuk látni.
Fontos az is, hogy a család számára megfelelő hordozóeszközt válasszák, ki, azt helyesen tudják használni.
Milyen tanácsot adnál azoknak, akik csak most hallanak először, vagy szeretnék megismerni ezt a dolgot?
Elsőnek azt, hogy mindenképpen ismerkedjenek meg a hordozással, ha kicsit is vonzónak találják, mert számtalan előnye van a baba és a mama szempontjából is. Többféle lehetőség is kínálkozik, hogy közelebbről megismerjék: felkereshetnek klubokat, ahol ingyenes formában kaphatnak információt a hordozásról, illetve találkozhatnak tanácsadóval is, aki személyre szabottan, az egyéni igényeiknek megfelelően ad tanácsot a hordozóeszköz kiválasztására, használatára.
Kecskeméten egy nagyon klassz, összetartó csapat alakult ki, ez meglátszik ebből az igen gazdag programból is, amit a hétre szerveztek meg közösen. Igazán jó lehet egy ilyen közösséghez tartozni. Kisbabás anyukák, bátran keressétek Őket, és éljétek át Ti is ezeket a gyönyörű pillanatokat!
Írta: Makai M.