Azonban szülőként mégis inkább az ismert, húzó nevek felé hajlik a kezünk, ha gyerekelőadásról van szó. Megkérdeztünk egy szülőt, aki egyben óvónő is, mit gondol egy hangversenyről gyerekeknek?
Sujtóné Szuh Emesét az Aranykapu Óvoda munkatársát, pedagógusként és édesanyaként kérdeztük tehát:
- Unatkoznak a gyerekek-szülők egy ilyen előadáson? Vagy csak rávenni nehéz őket, hogy megnézzék?
A gyermekek az esetek többségében sokkal nyitottabbak a klasszikus zene, a hangszeres játékok iránt, mint azt mi, felnőttek gondolnánk. Éppen ezért izgalommal tölti el őket, ha egy ilyen koncertre eljuthatnak, főleg a szüleikkel együtt. Mindenki biztos lehet abban, hogy gyermeke nem fog unatkozni a mesehangversenyen, elvarázsolja a zene, a mese, és maga a környezet. Ugyanez igaz a felnőttekre is. Előítéletekkel rendelkezhetünk a komolyzenéről, úgy gondoljuk, ez biztosan nem nekünk való, de amint belépünk a tükörterembe máris egy csoda fogad minket, és a zene ezt csak fokozza.
- Milyen pluszt ad a gyerekeknek a klasszikus zene?
A gyermekek manapság mindig várnak, készülnek valamire, mindig tartanak valahová, nincs idejük megállni, nem tudják feldolgozni azt a rengeteg ingert, ami körülveszi őket. Ebben is segíthet a klasszikus zene. A művészetek olyan eszköze ez, ami nagyban támogatja az érzelmi intelligencia fejlődését, és amelyben a gyermek megtalálhatja azt a pluszt, amitől lelkileg feloldódhat, és kiegyensúlyozottabbá válhat.
- Mitől más a Mesehangverseny, mint a gyermekelőadások általában?
A komolyzene önmagában is különleges hatással bír minden emberre, érzéseket, történeteket közvetít számunkra. Ezt csak fokozza a tény, hogy ilyenkor a gyerekek testközelből láthatják, és hallhatják a hangszereket, megtapasztalhatják, hogyan is kell azokat megszólaltatni. Az előadások zenei és mesei anyaga mindig az adott korosztálynak megfelelően van összehangolva, így a mese gyakorlatilag kiegészíti a zenét, és a zene is a mesét.
- Személyes tapasztalata, története ehhez a programhoz kapcsolódik-e?
Amióta óvodapedagógusként dolgozom, nem volt még olyan év, hogy az Ifjúsági Otthonba bérletet ne váltottunk volna. Minden előadásra hihetetlen izgalommal készülnek a gyerekek, csinos ruhában jönnek aznap, és óriási élményként élnek meg minden apró mozzanatot. Napokig mesélnek, beszélgetnek még arról, mi mindent láttak, és hallottak, beépítik azt a játékukba is.
Négy évvel ezelőtt megszületett a kislányom, és természetesen vele is rendszeres résztvevői lettünk ezeknek a programoknak. Még kisebb volt, amikor részvettünk egy tükörtermi hangversenyen, és bár hamar elfáradt, olyannyira el volt varázsolva, hogy semmiképpen nem akart elindulni hazafelé. Számomra ez is megerősítette, hogy a mese és a zene együtt milyen varázslattal bír.
A Tükörtermi Családi Mesehangverseny első előadása: Október 28-án, szombaton 16 órakor
A brémai muzsikusok
A Grimm-testvérek meséje közben zenei részletek hallhatunk régi magyar történelmi táncokból, még zsiványok is táncra perdülnek.
A hangversenyt követően egyszerű bábok készítése a mesében szereplő állatokról.
Helyszín: Hírös Agóra Ifjúsági Otthon, Kecskemét, Kossuth tér 4.
A klasszikus zenei foglalkozásokat táncbemutatók és kézműves foglalkozások egészítik ki.
A hangversenyeket 4 éves kortól ajánljuk!