Jelenlegi hely

Nyáron is tanuljon a gyerek?

Buta kérdés, igaz? Hiszen iskolaidőben sem tanul! Titkos (és aljas de jó szándékkal vezérelt) szülői trükkök, praktikák az észrevétlen nyári tanuláshoz nem csak szülőknek.

Gyerekszemmel mi sem volt természetesebb, mint a majd 3 hónapos nyári szünet első napján az iskolatáskát a sarokba vágva elfelejteni az összes matek és fizikaképletet. Úgy tűnt, feleslegesen foglalja a helyet a nyáron megismert zeneszöveg, film, izgalmas könyv és poén elől. Aztán persze szeptember első napjaiban csak úgy kapaszkodtam az iskolapadba, mikor rám zúdult a tavalyi anyag ismétlése.

Komolyabb, kétgyermekes anyuka aggyal persze túl soknak találom a felejtéshez a nyári szünetet, és az iskolaév eleji stresszt is.

Jó lenne valami átmenet, de hogyan? Ki tudna rávenni egy gyereket, hogy tanuljon nyáron is?

Egyáltalán, kell tanulni nyáron?

Elsősorban személyfüggő a dolog: nem mindenkinek van szüksége rá, ha annyira alapos és elmélyült a tudása, nekik valóban felesleges. De nézzünk szembe a helyzettel, az elmúlt iskolaévek a járvány árnyékában nem igazán adtak elmélyült tudást.

Az alsósoknál a frissen megtanult írás, olvasás, matematikai alapműveletek még nem ágyazódtak be elég mélyen, így jó lenne gyakorolni.

De ugye tudjuk, ami kötelező…

Hogy az unalom ne rosszra csábítson: színes-szagos feladatok, küldetéstudat

Csillogó feladatmegoldók

Ha nem kötelező, vagy pláne, tiltott, rögtön érdekesebb. A legtöbb kisgyermeknek, mint a szarka, ha valami csillog, villog, rögtön az érdeklődése középpontjába kerül. A nyári programhiányosabb időszakok, a hirtelen érkezett rossz idő rövid tétlensége, az unaloműzés szintén fontos motivációs tényező lehet.

Érdemes beszerezni pár, a gyermek érdeklődési körébe tartozó témájú feladatmegoldót: nekünk van Geronimo Stiltonos, Minecraftos, Star Wars-os… csak egy pár divatos név a széles palettáról. Egy unalmas pillanatban gyanútlanul előrántja az ember, valami olyan mondat kíséretében: - Nézd, szobatakarítás közben mit találtam! Meg se csináltál belőle egyet sem, kidobjuk? Tuti garantált a rárepülés a gyerek részéről, Neked meg a kávészünet!

Utálok olvasni!

Ismerős mondat? Naná! Az olvasás pedig nagyon fejleszt, még a helyesírást is, fontos lenne gyakorolni.

A hangos olvasás fejleszti a memóriát, segíti az agyat az összefüggések, szabályszerűségek felismerésében, megértésében.

Te is hangosan olvasod el a szerelési útmutatókat, igaz?

  • Adj küldetéstudatot a gyereknek! Keress a két kezedet lefoglaló házimunkát és kérd meg, hogy olvasson fel neked. Receptet, sms-t, egy korábban elkezdett cikket, vicceket… mindegy mit, csak olvasson hangosan – és persze megfeleljen az életkorának!
  • Ha kipróbáltatok egy új sütireceptet, ami nagyon bejött, írasd le vele. Akár össze is gyűjtheti egy saját receptkönyvbe, így nyár végére nagyon impozáns lesz a saját könyve.
  • Írjatok-rajzoljatok képregényt! A szuperhősök mindig nyerők, tervezhet akár saját szupehőst is! Képregényrajzoláskor egy-egy kis négyzetbe sűrítve kell megjeleníteni egy helyzetet, lényegretörően megfogalmazott rövid szöveget.
  • Bevásárlólista-írás? Naná, ha szeretné, hogy megfőzd neki a kedvencét! Gondoltad volna, hogy a "teljes kiőrlésű rozsliszt" kifejezést legalább 5 féle képpen el lehet rontani írásban?

A tankönyv tabu! Családi kirándulás kötelező!

Legalábbis a gyerek előtt. Ha nem emlékszel, mi is volt a tananyag bioszból vagy földrajzból, csak sutyiban csekkold. Utána sokkal könnyebb releváns, a témába vágó filmeket keresni nekik az ismeretterjesztő csatornákon.

  • A családi kirándulások alatt is sokat segíthet a jól megválasztott úti cél: az állatkerti, vadasparki, erdei séta is rengeteg területről egyszerre, összefüggéseiben mutatja be az olykor nem csak színes, de szagos állatvilágot is.

A II. világháborút nagyon jól illusztrálja a Sziklakórház: látványos, kézzelfogható történelem és maradandó élmény
  • Mindenképpen iktassatok be nyáron egy-egy ilyen kirándulást! A harmadikos tananyagot a Tisza-tavi Ökocentrum tökletesen lefedi, pláne, ha megfejelitek egy hajós túrával is.
Egy várlátogatás és a kínzókamra segít mélyíteni a középkor, lovagkor vagy a Rákóczi szabadságharc világát; míg a Budai vár Sziklakórháza és Atombunkere a Horthy éra és a második világháború idejébe varázsol.
  • A kiránduláskor szedjétek össze a térképet, prospektust és később beszéljétek meg, mit is láttatok, hol jártatok. Meséljen róla összefüggően, így mondatokat alkot tudatosan, következetes gondolkodásra, eseménymesélésre készteted, összefoglalja magának a lényeget... segítség a logikus gondolkodásmód, a történetmesélés terén.

Tematikus táborok

Kisebbik fiam ügyes matekból, de nem elég alapos. Így idén rábeszéltem egy különleges táborra, abakuszon tanul számolni, más oldaláról ismeri meg a számokat, fantasztikus képességfejlesztő hatása van. Közben végigszórakozta-játszotta az egyhetes tábort. Ha lehetőséged van rá, keressetek egy tábort, ami a tananyag kiegészítője is lehet.

Nyelvtanulás az idegen nyelven feliratozott kockákkal

Erőltetni nem szabad ezt sem, mert nem fog benne aktívan részt venni, csak a túlélésre fog játszani. De megalkudhattok. Mehet a kedvenc koncertjére, táborába, kirándulni a barátokkal, ha cserébe részt vesz a „szükséges” táboron is.

Van, amikor szakember kell

Egy egészségügyi probléma miatti hosszabb hiányzás, netán bukás okán érdemes szaktanárhoz fordulni. A tanév közben előfordultak különlegesebb helyzetek, például állandóan félrehall szavakat vagy feltűnően lassan halad társaihoz képest; szorongással vagy indokolatlan agresszióval reagál? Tanulási zavart, koncentrációs problémákat, képességbeli hiányosságot éppúgy jelenthet mint pszichés problémát.

Szakember, egy fejlesztőpedagógus, a pedagógiai szakszolgálat is segíthet, hogy hamar társai szintjére kerüljön a gyermek. Mielőtt megijednénk, nem biztos, hogy a gyerekkel van gond, lehet, hogy a helyzettel. Ismerősöm kislánya nagyon szorongott az iskolába induláskor reggelente. Pszichológussal folytatott beszélgetések során kiderült, hogy neki nem elég a reggeli időszakban a készülődésre szánt idő, félt, hogy valamit otthon felejt. A megoldás az lett, hogy előző este az összes ruhadarabot, eszközt előkészítettek, így sokkal nyugodtabban feküdt le és indult a másnap.

ADL - Debrecenimami

Fotók: Mikhail Nilov, Yaroslav Shuraev / Pexels; Sziklakórház Facebook oldala; Kis Zseni Debrecen fotója

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére