Jelenlegi hely

Gyermekvállalás, család és munka: elvárások és realitások

Gyermekvállalás, család és munka: elvárások és realitások - ezzel a címmel rendezett szakmai konferenciát Budapesten az ERGO Európai Regionális Szervezet és a Növekvő Hold Alapítvány.

Az előadók arról beszéltek, hogy a kutatások alapján mit gondolnak, mit szeretnének a magyar családok a gyermekvállalással, család és munka összeegyeztetésével kapcsolatban, hogyan adnak választ ezekre a közelmúlt családbarát intézkedései, milyen megoldások lennének célravezetőek.

Szalai Piroska, a nők munkaerő-piaci helyzetének javításáért felelős miniszteri biztosa szerint a női foglalkoztatás bizonyos területe és a születésszám szorosan összefüggnek, 2013 utolsó négy hónapjában a KSH adatai szerint többen születtek és többen is dolgoztak, mint korábban. A 2013-as női foglalkoztatási ráta biztosan magasabb lesz a 2012-es 52,1 százaléknál és az 1992-es 52,3 százaléknál is, így „újabb, immár 22 éves csúcsot értünk el a múlt évben”.

A miniszteri biztos utalt arra, a munkáltatóknak korábban gondot okozott az, hogy a visszatérő anyák szerettek volna rugalmasabb munkakörökben dolgozni, ami a munkaadóknak plusz költséget jelentett, illetve nagyon hosszú volt az a három vagy több év, amíg az anyák távol voltak. Az első problémára a munkahelyvédelmi akció kisgyermekes kedvezménye jelent megoldást, a másikra a gyed extra – közölte, - az Új Munka Törvénykönyve pedig megteremtette egy rugalmas munkaerőpiac jogszabályi kereteit.

Szükség van több bölcsődei férőhelyre is, ezek száma emelkedett az elmúlt években (2009-ben 26.687, 2013-ban kb. 38.000) de további 4000 fős férőhely bővítés várható idén. Cél egy jobb struktúrájú napközbeni gyermekellátás biztosítása, tehát a szülő munkahelye, lakóhelye közelében legyen elérhető bölcsőde, óvoda, családi napközi.

A ProLabora munkatársa leírta, hogy milyenek a családbarát munkahelyek, valamint bemutatta a „munka-család auditot”, amely a vállalatok családbarát törekvéseit méri, támogatja, javaslatokat tesz a fejlesztésre. A családbarát munkahely elősegíti a munkából fakadó kötelezettségek és a magánélethez kapcsolódó feladatok összeegyeztethetőségét. A kulcsszó a rugalmasság, nemcsak a munkaidő és a munkavégzés helye kérdésében, hanem a szervezet hozzáállásában is.

Sokszor nem pénzbeli ráfordításra van szükség, hanem szemléletmódbeli változásra, odafigyelésre a vezetők részéről. A munkavállalók szeretik az atipikus munkavégzési formákat: rugalmas munkaidő (törzsidő, csúsztatható munkakezdés), távmunka és részleges távmunka, részfoglalkoztatás, munkakör megosztás, stb. Nagyra értékelik a pihenőszobát, a családi napokat, valamint azt, ha a vállalat családi napköziben elhelyezést biztosít gyermekeik számára.

Ha a dolgozók jobban össze tudják hangolni a munkájukat és a munkahelyen kívüli életüket, akkor elégedettebbé válnak, és ezáltal elkötelezettebbek lesznek a munkaadójuk felé, motiváltabban, hatékonyabban végzik feladataikat, így a vállalat eredményesebbé válik.

Rugalmas foglalkoztatási formák és a kisgyerekeseket visszaváró, biztos munkahelyek kellenek még.

A munkaidőhöz igazodó óvodai-bölcsődei ellátás is segíti a gyermekvállalást.

A párkapcsolati és egzisztenciális biztonság ösztönzi leginkább a gyermekvállalást, a munka és a magánélet összeegyeztetését pedig az atipikus foglalkoztatási formák, a rugalmasabb gyermekintézmények és a családok élethelyzeteihez illeszkedő választási lehetőségek segítik elő – derült ki egy nemrég készült felmérésből.

A gyermek- és munkavállalás kérdéseit vizsgálta kutatásában a Növekvő Hold Alapítvány és az ERGO Európai Regionális Szervezet, az online felmérésben csaknem ezer, tizenkét év alatti gyermeket nevelő szülő vett részt. A Munka, család, gyermekvállalás 2014 elnevezésű felmérés eredményeit az alapítvány konferenciáján mutatták be. „A statisztikai adatok azt bizonyítják, hogy ott születik több gyermek, ahol az anyáknak lehetőségük van a kisgyermek mellett, részmunkaidőben, speciális foglalkoztatási keretek között dolgozni. Nem az a gond, hogy Magyarországon so­káig maradhatnak otthon az édesanyák, hanem hogy a magyar munkaerőpiac eddig nagyon rugalmatlan volt, kevesen tudnak, tudtak részmunkaidőben, távmunkában dolgozni” - mondta a rendezvényen Szalai Piroska, a nők munkaerő-piaci helyzetének javításáért felelős miniszteri biztos.

A felmérés eredményei szerint az újabb gyermek vállalása melletti döntést legnagyobb mértékben a stabil párkapcsolat, a dolgozó szülő magasabb jövedelme, valamint a gyes/gyed után a szülőre váró biztos munkahely segíti elő. A magasabb összegű gyedet és gyest a válaszadók 37, illetve 41 százaléka jelölte meg pozitív ösztönzőként. A válaszadók közül azok, akik még biztosan szeretnének gyermeket, a testvérkapcsolatok jelentőségét, a több gyermek, nagyobb család utáni vágyat, a gyermek és a család értékét, valamint az otthonról hozott minták szerepét emelték ki. A testvérkapcsolatokat részben a gyermekek szocia­lizációja, fejlődése szempontjából tartják fontosnak, részben azért, hogy felnőttkorukban a testvérek tudják majd egymást segíteni.

A gyermeket már biztosan nem vállalók legnagyobb gátként az anyagi okokat és az életkort jelölték meg, valamint azt, hogy eljutottak fizikai és lelki teherbírásuk határára. Az anyagi okok között kisebb mértékben a létbizonytalanság szerepelt, nagyobb mértékben az, hogy a szülők szeretnének a gyermeküknek megadni mindent, vagy úgy gondolják, hogy több gyermek taníttatását, életkezdését már nem tudnák finanszírozni. A bizonytalanok csoportjában is elsősorban az anyagi tényezők okozzák a hezitálást, ám itt nem a jövőbeli kérdések kerültek előtérbe, hanem a családok jelenlegi helyzete: a biztos megélhetés hiánya, a túl kicsi lakás, a szabályozások változékonysága.

A felmérésben a munka és a magánélet összeegyeztetését elősegítő tényezők közül a megkérdezettek hetvenhat százaléka a részmunkaidőt, hetvennégy százaléka az elérhető, megnyugtató gyermekfelügyeletet, hatvannégy százalék a gyermekintézmények munkaidőhöz alkalmazkodó nyitva tartását, hatvanhárom százalék pedig az otthoni munka lehetőségét jelölte meg. A szülők harmada több rokoni, baráti segítséget is szívesen fogadna. A szöveges válaszokban visszatérő elem a megértőbb, a családosokat jobban támogató munkáltatók, a családbarát társadalom iránti igény.

A kisgyermekesek konkrét lehetőségeire vonatkozó kérdésekre a válaszadók harmincnyolc százaléka válaszolta, hogy vissza tudott vagy tud térni a korábbi munkahelyére, huszonöt százaléknak kell új állást keresnie, akár azért, mert nem veszik vissza, akár azért, mert pályát változtatna. A résztvevők harmincöt százaléka úgy ítélte meg, hogy nagyon nehezen vagy nehezen talált vagy találna új állást. Az alapítvány 2009-es kutatásában még a megkérdezettek hetvenöt százaléka nyilatkozott úgy, hogy nehezen vagy nagyon nehezen találna munkát.

A gyermekfelügyelettel kapcsolatban a szülők nagy része az intézményekre számít: a gyermekek harmincnyolc százaléka óvodába, huszonhárom százaléka bölcsődébe, öt százaléka családi napközibe jár, tizenöt százalékára pedig a nagyszülők vigyáznak, miközben a szülők dolgoznak. Arra a kérdésre, hogy be tudnák-e vagy tudták-e adni bölcsődébe gyermeküket, a szülők harminchat százaléka válaszolta azt, hogy van elegendő férőhely, ami jelentős növekedés 2009-hez képest, amikor mindössze a válaszadók öt százaléka látta így a helyzetet.

A felvetésre, hogy a gyermek hány éves korában ideális a szülőnek munkába állnia, huszonhét százalék válaszolta azt, hogy hároméves kor körül, mert addig a gyermek fejlődése, az anya-gyermek kötődés miatt az édesanyja mellett van a gyermek helye, ugyanakkor huszonkét százalék szerint a gyerekek két-három éves kor között már igénylik a közösséget, valamint az édesanyának is könnyebb visszatérnie a munkahelyére.

Az eredmények azt jelzik, hogy minél fiatalabb a gyermek, annál erősebben jelenik meg a részmunkaidő és az otthonról (is) végezhető munka iránti igény. Az édesanyák rugalmas megoldásokra vágynak, azaz akkor és olyan ütemben szeretnének visszatérni a munkába, ahogyan számukra, a gyermekük és a családjuk számára az a legjobb.

 

Forrás: Magyar Hírlap (www.magyarhirlap.hu)

Kinga (Budapestimami)

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Kis vagy nagykamasz? Egyben tuti megegyeznek. Minden ciki, és a válaszuk nem tudom, ha a karácsonyi kívánságaikról faggatjuk őket.
Már látogatható a Vörsi Betlehem

Egy kicsi falu különleges látnivalója – Idén is látogatható a Vörsi Betlehem

Tudtad, hogy egy Balaton melletti kis faluban látható Közép-Európa legnagyobb betleheme? Idén 75. alkalommal építette fel Vörsön a falu apraja-nagyja Jézus születésének pillanatát megörökítő bibliai jelenetet, aminek csodájára járnak a világ minden részéről.
5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Ugrás az oldal tetejére