Fotó
Hogyan támogassuk az immunrendszerünket ősszel?
Nagyon fontos a vitaminok, ásványi anyagok pótlása. Mivel minden szervezet egyedi, ezeket nem lehet általánosságban meghatározni.
Hogy pontos képet kapjunk, mire is van igazán szüksége a szervezetünknek, érdemes egy állapotfelméréssel kezdeni.
Testkép analízis és vérkép alapján ajánlott konzultálni a megfelelő szakemberekkel, hogy milyen vitaminokra, tápanyagokra van még szükségünk az egyéni céljainkhoz igazodva.
Felesleges drága vitaminokat megvenni, csak azért, mert a reklámok erre buzdítanak. Minden szervezet egyedi, minden szervezet más igénybevételnek van kitéve. A legfontosabb a természetesség, amit lehet próbáljunk meg természetes formában pótolni. Ősszel az immunrendszer támogatása fontos, különösen a C-vitamin, az antioxidánsok és a rostok bevitele.
Őszi vitaminbombák a teljesség igénye nélkül:
- szőlő: antioxidáns tartalma magas, B3, B6, E vitamin, foszfor
- sütőtök: nagyon-nagyon magas a C-vitamin tartalma nem mellesleg sütibe is isteni, kálium tartalma segíti a méregtelenítést
- dió: omega 3 zsírsavakban gazdag, sok E vitaminnal és antioxidánssal
- édesburgonya: B1, B2, B6, E vitamin, de fehérje és rost tartalma miatt tápláló is
- padlizsán: C-vitamin forrás, B, K vitamin, magnézium
- vöröskáposzta: magas A, B és C-vitamin tartalma
- körte: A és B vitaminok, C-vitamin, vas, magnézium, jód, foszfor, kálium
- szilva: A, B, C vitaminforrás
- alma: A, B1, B2, B6, vas, kálcium, magnézium, folsav
- füge: A, B vitamin, kálcium, magnézium, foszfor, kálium
Mindig a helyi, és az évszaknak megfelelő zöldségeket és gyümölcsöket részesítsük előnyben!
Ha van rá lehetőséged támogasd a helyi termelőket! Nagyon meghatározó, hogy amikor édesanyád várandós volt veled, hol éltetek, milyen élelmiszerekkel táplálkozott. Azokra a tápanyagokra, amit pocaklakóként megkaptál, most is szüksége van a szervezetednek.
A külföldről behozott zöldségekkel és gyümölcsökkel az a legnagyobb probléma, hogy éretlen állapotban szedik le őket, (ilyenkor még jóval alacsonyabb a vitamin és ásványi anyag tartalmuk is) ráadásul növényvedőszerekkel kezeltek, és az érlelésüket is kémiai úton oldják meg.
Kezdd a napod egy nagy pohár vízzel!
Ne a kávé legyen az első, amit magadhoz veszel! Először mosd át vízzel az emésztőrendszered, had ébredjen fel magától a szervezeted, utána 30 perccel fogyaszd el a reggelid és csak utána a kávét.
Legalább napi 20 percet tölts a friss levegőn, ha teheted fizikai aktivitással egybekötve!
Akkor is, ha hideg van, fúj a szél, vagy esik az eső szükséged van a "szellőzésre". Lehet egy séta, könnyű kocogás, vagy őszi ház körüli munka is. A szervezetednek is hozzá kell szoknia az időjárás változáshoz, a legjobb módja pedig a szabadban töltött idő. Szállj le egy megállóval előbb, vagy sétálj haza! Családi programként gyűjthettek a gyerekekkel őszi terméseket vagy színes leveleket is.
Ahelyett, hogy drága méregtelenítő kúrákra költenél, válaszd a gyógyteákat.
Ugyan lassabban fejtik ki hatásukat, legalább 2 hétig folyamatosan kell őket fogyasztani a kívánt hatás elérése érdekében, rendkívül megbízhatóak. A gyógyteákat is testsúly kilogrammhoz és vércsoporthoz igazítva szoktuk ajánlani, de napi 5-6 bögrével érdemes fogyasztani belőlük. Nagyon jó választás a menta, a citromfű, a zöld tea és a csalánlevél is.
Ha életmódváltásba kezdesz, haladj fokozatosan!
Ne ugorj fejest rögtön a mélyvízbe! Az azonnali heti 5 edzésnél sokkal hatékonyabb fokozatosan emelni a terhelést, majd olyan számú mozgásra beállni, amit hosszútávon is tartani tudsz.
Maradj a természetességnél, minél kevesebb „túlhájpolt” vitamin, minél több idő a szabadban, minél egyszerűbb, helyi ételek, sok folyadék, és mozgás.
Boldog őszt kívánok!
Szerző: Völgyesi Anett
táplálkozási tanácsadó, sportedző, a kaposvári Perfect Shape Alakformáló Szalon tulajdonosa
"Ha valamit nagyon akarsz, ne hagyd, hogy mások meggyőzzenek arról, hogy nem tudod elérni." Lewis Hamilton
- KAPOSVÁRIMAMI -
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges