Jelenlegi hely

Emlődaganat: egyre fiatalabb korban kezdődik

Az utóbbi évek tapasztalatai alapján sajnos egyre több 20-30 éves nőnél mutatnak ki emlődaganatot. Október az emlőrák elleni küzdelem hónapja,így nem véletlen, hogy a Debreceni Emlő Napok egyik célja a figyelemfelhívás.

Ma már nem ritka, hogy huszonéves, vagy harmincas évei elején járó nőnél alakul ki emlődaganat. A fiatalok azonban sokszor későn fordulnak orvoshoz, mert nem tudják, hogy már az ő korukban is kialakulhat ez a betegség. Az összes beteg 5 és fél százaléka 40 évnél, 2 százaléka pedig 35 évnél fiatalabb.  Magyarországon 45 év fölött kétévente hívják a nőket szervezett szűrésre, 45 év alatt azonban nincs ilyen lehetőség. A szakember szerint még nem tudatosult a társadalomban, hogy fiatal korban is előfordul ez a betegség.

A Debreceni Emlő Napokon a szakemberek megismerhetik a szakterület legújabb eredményeit, többek között a betegség diagnosztikájáról, kezelési lehetőségeiről, a sebészeti megoldásokról, nőgyógyászati vonatkozásairól, illetve a rehabilitációról tanácskoznak és osztják meg tapasztalataikat a különböző szakmák képviselői szeptember 20-tól- 22-ig. A Hajdúszoboszlón tartott háromnapos konferenciát a Kenézy Emlőcentrum és a Debreceni Egyetem Onkológiai Klinikája szervezi.

Mit tehet egy fiatal?

- Az önvizsgálat a fiataloknál nem megbízható, mert az emlő mirigyesebb, nehezebb kitapintani az elváltozást. Ha találnak is valami rendellenességet, nem gyanakodnak emlődaganatra, későn mennek orvoshoz, így az elváltozást gyakran csak előrehaladottabb állapotában találjuk meg. Nem szabad várni, azonnal szakemberhez kell fordulni. Nagyon fontos, ha a családban több emlődaganatos beteg is volt, akkor rendszeresen járni kell vizsgálatra, ajánlott már 30 éves kortól – tanácsolja Sebő Éva, a Kenézy Emlőcentrum vezetője. 

A legfőbb tünetek: a kitapintható csomó az emlőben, illetve a hónalj környékén, a bőrön behúzottság, esteleges deformitások, az emlőbimbó felszínén seb, véres váladékozás az emlőből. A fiatalkori emlődaganat kialakulásában a genetikai adottságok mellett a környezeti hatásoknak, a stressznek és az egészségtelen életmódnak is fontos szerepe van.

És aki éppen babát vár?

Az emlődaganat a terhesség vagy gyermekágy alatt is kialakulhat. Ilyenkor nagyon fontos, hogy a kismamák minél hamarabb megkapják a szükséges kezelést.

- Felvetődik, hogy meg kell-e szakítani a terhességet, vagy meg kell indítani hamarabb a szülést, hogy a kezelést el lehessen kezdeni. Ezek komoly kérdések, és szinte mindig egyedileg kell dönteni, hogy a baba és a nő is jó esélyeket kapjon – hangsúlyozza Sebő Éva.

Te mikor jártál utoljára nőgyógyásznál?

 

Forrás: Unideb.hu Sajtóiroda - CzA

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

Ha igazán egyedi és személyre szabott Valentin-napi ajándékot szeretnél, akkor érdemes olyat választani, ami nemcsak különleges, hanem érzelmileg is jelentőségteljes.
Nézzünk hóemberes filmeket!

Nézzünk hóemberes filmeket!

Tudtad, hogy január 18-án ünnepeltük a hóemberek világnapját? Ugyan igazi hó nem nagyon esett még idén, így elmaradt a hóemberépítés is, bekuckózni viszont ér. Remek választás olyan filmeket nézni, amelyek a hóemberekhez, a télhez és a téli csodákhoz kapcsolódnak.
Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

A gyermekkori ekcéma, más néven atópiás dermatitisz, az egyik leggyakoribb bőrbetegség, amely már csecsemőkorban megjelenhet. Bár nem fertőző, a viszkető, száraz és gyulladt bőr jelentős kellemetlenséget okozhat a gyermekeknek és szüleiknek egyaránt. Az ekcéma hátterében genetikai és környezeti tényezők állhatnak, de megfelelő ápolással és életmódbeli változtatásokkal jól kezelhető.
Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Véget ért a tanév első fele, és már a szülők is kézhez kapták gyermekeik félévi értesítőjét az elért osztályzatokról. De mit tehetsz szülőként, ha a jegyek nem felelnek meg az elvárásaidnak? Hogyan támogathatod gyermekedet abban, hogy önbizalma és tanulási kedve kitartson a tanév hátralévő részében?
Ugrás az oldal tetejére