Jelenlegi hely

Medvehagyma tanösvény a Keszthelyi-hegységben

Van kedved kirándulás és gyűjtés közben jobban megismerni a medvehagymát? Látogass el a Keszthelyi-hegység 15 állomásos vadregényes Medvehagyma-tanösvényére!

A Keszthelyi-hegység északi részén fekvő Vállus egy hangulatos kis falu, melyet árnyas erdő vesz körül. Az itt található Medvehagyma-tanösvényen tavasszal szőnyegként borítja be a medvehagyma a bükkös aljnövényzetét. A fokhagyma illatú növény levelei kora tavasszal jelennek meg, majd április-májusban virágzik.

Helyszín: 46°50’43.0”N 17°18’10.6”E

A 14 kilométer hosszú, 15 állomáshelyből álló tanösvény feltárja a környék nevezetességeit, természeti szépségeit. Vállus település központjából indul, továbbhalad a Cseresznyés-völgy felé, így éri el a Láz-hegy gerincén található kilátót. A 16 méteres kilátóra felmászva hegyekkel, domboldalakkal tagolt táj szép panorámája tárul elénk. A kilátó közelében halad el az országos kéktúra útvonala is.

A tanösvény információs tábláján sok érdekesség olvasható.

A nyomvonal tovább halad „zsákutcaként” a gerinc közelében északi irányba a kilátópontig. A Mester-völgyön, majd a Miklósvölgyön keresztül éri el az útvonal a Vadlán-lik barlangot. A túrázók elhaladhatnak a Szent Miklós-forrás és a Pálos kolostor romjai mellett, majd elérkezünk a Büdöskúti pihenőhöz.

A teljes tanösvény több kisebb hurokból épül fel, melyek önmagukban is bejárhatóak. Legdélebbi pontján a Padkűi kilátóból egy másik szemszögből tárul elénk a hegység, tiszta időben pedig a Balaton is látható.

A medvehagyma a kora tavaszi erdő egyik jellegzetes növénye. Időjárástól függően a jótékony hatású növény gyűjtési szezonja március közepére, április elejére esik. A medvehagyma friss, finom íze mellett sokféle jótékony hatással bír, fogyasztása kedvezően hat többek között a vérkeringésre és az emésztő szervrendszerre.

A medvehagymaszedés fontos szabályai:

  • A növényt saját fogyasztásra, naponta legfeljebb 2 kg mennyiségben szabad gyűjteni azokban az állami erdőkben, amelyek nem minősülnek természetvédelmi területnek.
  • Ha magántulajdonú erdőben szeretnénk szedni, akkor engedélyt kell kérnünk az illetékesektől.
  • A medvehagyma leveleit ne tévesszük össze a gyöngyvirággal. Jó megoldás a medvehagyma levelének megdörzsölése. Ha fokhagyma illata van, akkor valóban az ízletes csemegére sikerült rátalálni.
  • A növény gumóját ne húzzuk ki, csak a föld feletti részét szedjük le és lehetőleg ollóval vágjuk le a leveleket.

Tatabánya közelében is találtok egy 8 állomásból áll gasztronómiai tanösvényt: Medvehagyma tanösvény a Vértesben

Forrás: bakonyerdo.hu, magyarmezogazdasag.hu

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Új Rumini kötetek- nem csak rajongóknak!

Rumini sokak kedvence: mutatjuk a sorozat részeit!

Nem kérdés, hogy a nagyovis és kisiskolás korosztály körében az egyik legnépszerűbb olvasnivaló a Rumini. Van, aki már önállóan olvassa, van, aki esti meseként hallgatja a tengerész egér izgalmas kalandjait. Sőt van, aki így is, úgy is! :) 
Szeptember az új január - őszi tippek az egészségéért

Szeptember az új január - őszi tippek az egészségéért

Sokan mondják, hogy szeptember az új január. A nyári lazulás után sokan motiváltabban érkeznek vissza az edzőtermekbe. Hogy a kezdeti lelkesedés pár hétnél tovább tartson, érdemes szakemberrel konzultálni és konrét célokat meghatározni.
Ki mondta, hogy az ősz unalmas legyen?

Ki mondta, hogy az ősz unalmas legyen?

Az ősz számos lehetőséget kínál, hogy a gyerekek számára izgalmassá és élvezetessé tegyük ezt az évszakot. Összegyűjtöttem néhány ötletet, amelyek segítenek felfedezni az ősz szépségeit és kihasználni az évszak sajátosságait a családi élmények során.
Végzetes mondatok a gyereknevelésben!

Végzetes mondatok a gyereknevelésben!

Vannak olyan végzetes mondatok, amit a szülők később megbánnak. Van pár ismétlődő dolog, amit ha gyakran mondunk gyerekeinknek, akkor azzal akár hosszú távon nehezítjük meg a gyerek és a magunk életét is.- Novák Ferenc pedagógiai viselkedéskutató​ írása.
Ugrás az oldal tetejére