Jeruzsálem a világ egyik legősibb városa, három világvallás központja, a keresztény, a zsidó és az iszlám szent helye. A Via Dolorosa (Fájdalmak útja) Jeruzsálem óvárosában az az út, amelyről úgy gondolják, hogy Jézus ott vitte a keresztet az elítélés helyétől a Golgota felé.
A zarándokút az egykori Antónia erődítmény helyéről indul, innen nyugati irányba halad tovább, az ókori város falain kívül eső a Szent Sír-templomig (Golgota). A Via Dolorosán tizennégy stáció (állomás) található, amelyeknél megállva Jézus szenvedéseinek eseményeit eleveníthetjük fel az evangéliumi beszámolók alapján.
Zarándokok ezrei teszik meg naponta ezt az utat, de a jelenlegi járványhelyzetben ez nem lehetséges.
Az idei nagyböjtben, amelyet a járvány és az utazáskorlátozás jellemez, a Via Dolorosa, a Via Crucis útja közvetlenül eljut a hívek otthonába, akik virtuálisan végigjárhatják a „Hic – A keresztúton” elnevezésű projektnek köszönhetően – a Vatikáni Rádió beszámolója szerint.
Ezt az új lehetőséget a Szentföldi Kusztódia teremtette meg, hogy „a zarándokok lépésről lépésre követhessék az utat, amelyet Jézus kétezer évvel ezelőtt végig járt, vállán hordozva a keresztet attól a helytől kezdve, ahol megostorozták, egészen a keresztre feszítésének helyéig”.
A remény üzenete
„Tekintettel arra, hogy a zarándokok nem tudnak fizikailag eljönni a Szentföldre és végigjárni hetenként a Via Dolorosa-t, amely nagyböjt idején az áhitat kifejezésének nagyon-nagyon népszerű formája, minden pénteken több száz hívő részvételével, arra gondoltunk, hogy a zarándokok segítségére sietünk, tudván, hogy az egész világon sokan tekintetükkel és szívükkel Jeruzsálem felé fordulnak” – nyilatkozta Francesco Patton ferences, szentföldi kusztos (ferences szerzetes) a Vatikáni Rádiónak.
Ez egy olyan út, amelyet a zarándokok a jeruzsálemi Via Crucis hagyományos állomásairól elmélkedve járnak végig. Az elmélkedések segíthetik a „világ minden részén élő zarándokokat abban, hogy megtalálják saját életük mélyebb értelmét. Egyben a remény üzenete is a mai nehéz, szenvedéssel teli időszakban, ezért a szenvedés húsvéti értelemben vett olvasata is, mert éppen ez a Via Crucis jelentősége” – fogalmazott a szentföldi kusztos.
Tizenhárom videó a tizenhárom stációhoz
Minden állomáshoz kapcsolódik egy rövid videó, amely jeruzsálemi helyszíneket mutat be, ahol az Evangéliumokban elbeszélt események zajlottak.
Tizenhárom videó a tizenhárom stációhoz: „Pontosan kapcsolódnak azokhoz a helyekhez, ahol Jézus megélte saját fájdalmas útját. A Keresztény Médiaközponttal kialakított együttműködésnek köszönhetően, a képeket olyan részletek gazdagítják, amelyek segítenek, hogy megértsük ezeket a helyeket, szellemiségüket, és a Via Crucis misztériumának aktualitását.”
Virtuális zarándokok
A zarándokok érdekében megpróbálják megtenni, hogy a lehető legnagyobb mértékben közvetítik az egyes kegyhelyekhez kapcsolódó különféle szertartásokat, ily módon a virtuális zarándokok, valójában hús-vér emberek, akik már ellátogattak a Szentföldre, újra felkereshetik azokat a helyeket, ahol a hitük növekedett, ami fontos.
A Nagyhét során közvetítik a legfontosabb pillanatokat, ideértve a Húsvéti Triduumot a Szent Sírnál, a Getsemáni-kertből a Szent Óra szertartást és az ún. Jézus temetése rítust a Szent Sírnál.
Nagykeddig, március 30-ig a hívek minden kedden és pénteken bekapcsolódhatnak a szertartásokba a Szentföldi Kusztódia közösségi médiafelületein.
FB: https://www.facebook.com/custodiaTS
Web: https://www.custodia.org/en
Forrás: vaticannews.va
- Budapestimami -
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges