Jelenlegi hely

Merj segítséget kérni!

Karrier vagy család? Hivatás vagy karrier? Önmegvalósítás vagy önfeláldozás? Magamnak vagy másoknak segítek? A mai fogyasztói szemlélet azt sugallja, hogy állandóan választanunk kell, ha valamit választunk, akkor lemondunk valami másról. Ha már választanunk kell, hogyan mérlegeljünk, hogy ne sérüljön a család, s mi magunk se? 

Miért hisszük el a sztereotípiákat? Ha egy anya kisgyermeke mellett visszamegy dolgozni, akkor "karrierista", ha nem megy vissza, a gyerekeivel tölti az első éveket, akkor "csak" otthonülő anyuka, aki nem dolgozik.

Ha kettőnél több gyereke van, akkor "hogy mer ennyi gyereket vállalni a mai világban?" Sokan megfogalmazták már, az ítélkezés helyett az elfogadás jobb lenne mindenkinek, az hogy fogadjuk el és tartsuk tiszteletben egymás döntéseit.

A mai nőknek nem kell feltétlenül választaniuk az "önfeláldozó" és az "önmegvalósító" szerep között. Sok ismert és hétköznapi édesanya életében látható, hogy a munka és a család összeegyeztethető. Nagyon nehéz, de nem lehetetlen feladat. Szép példákat találunk arra, hogy egy családanya 3-4 gyermek nevelése mellett vagy később hogyan tud kibontakozni munkájában és abban sikereket elérni. 

Nőként akkor tudunk teljes életet élni, ha egyensúlyt teremtünk az életünkben a munka és a család között, ha ezek egymást erősítik, kiteljesítik, nem pedig egymás rovására működnek. Sokféle út és variáció létezik, valaki vállalkozást indít, önállósodik vagy új szakmát tanul, képezi magát, esetleg önkénteskedik, részmunkaidőben, vagy távmunkában dolgozik. Ezt persze nem könnyű megvalósítani, alapvető feltétele az önbizalom, a kitartás és a támogató háttér, elsősorban a közeli családtagok, az ismerősök, de a társadalom pozitív hozzáállása is segítene az "újrakezdő" vagy munkáját folytató anyáknak. Ha individualista hozzáállással mindent egyedül kell vagy akarunk megoldanunk, akkor tényleg nehéz. Ha viszont közösségalapú a gondolkodásunk, akkor több vállon nyugszik ugyanaz a teher. Merj tehát segítséget kérni a rokonoktól, barátoktól, civil szervezetektől, keress hasonló helyzetű anyákat a környezetedben! Másoknak is ajánld fel a segítségedet.

"A hosszú távú egyensúly kulcsa, hogy jól tudjunk lenni, miközben látszólag egymástól ellentétes célkitűzéseink vannak, annak a képessége, hogy bármelyiket szabadon el tudom engedni. Nem az, hogy mind a kettőt görcsösen akarom, hanem az, hogy mindkettőt el tudom engedni. A lényeg a súlypontok áthelyezése. Egyszer az anyaság kerüljön előtérbe, máskor a karrier és hosszútávon létrejön az egyensúly." (Pál Feri)

Arra szeretnélek bíztatni, hogy ne higgy a "sztereotípiáknak" és a külvilág elvárásainak, hanem hallgass a szívedre és találd meg az egyensúlyt a családod és a munkád között!

Az újrakezdéshez ITT és ITT találsz segítséget és inspirációt.

Halász Kinga, Budapestimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Már látogatható a Vörsi Betlehem

Egy kicsi falu különleges látnivalója – Idén is látogatható a Vörsi Betlehem

Tudtad, hogy egy Balaton melletti kis faluban látható Közép-Európa legnagyobb betleheme? Idén 75. alkalommal építette fel Vörsön a falu apraja-nagyja Jézus születésének pillanatát megörökítő bibliai jelenetet, aminek csodájára járnak a világ minden részéről.
A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:
Ugrás az oldal tetejére