Jelenlegi hely

Péntek esti láz dolgozó anyáknak

Eljön a nap, amikor a két hét gyerekkel - nehezített pályán játszóknak több gyerekkel - otthon töltött betegszabi - pontosabban gyermekápolási táppénz - helyett végre mehetsz dolgozni és hullafáradtan ugyan, de a szokottnál is korábban vágsz neki a munkanapnak.

Hatékonyság persze nulla. Ki is várná el, hogy miután lelked kihajtottad és éjszakákon át nem aludtál, aggódtál és percenként ugrottál, most friss és energikus legyél. Pláne, hogy hiába nyomkodtad a gépet két hőmérőzés között, így is-úgy is egy halom e-mail vár, aminek nagyjából a fele rendeződött nélküled is.

Csalódás.
Megnyugvás.
Para.

Aztán jönnek a kollégák:

-"Olyan fáradtnak tűnsz, pedig szabin voltál a múlt héten, nem!?"
-"Nem."
-"???"
-"Beteg volt a gyerek."
-"De már meggyógyult. Legalább ki tudtad pihenni magad."

Vagy az örökzöld kedvencem: "Téged is látni?"

Itt én rendszerint felveszem a széles mosolyom és sürgősen fontosnak igyekszem látszani, majd hirtelen belevetem magam a levelekbe vagy a telefonomba, hogy ne mondjam ki hangosan a titkos mantrát: Nem, gyereket ápolni NEM pihentető! Kimerítő lelkileg és fizikailag is! És az igazság az, hogy a munkahelyen lenni sokkal nyugisabb, mint a beteg gyerek mellett.

Vajon meddig lesz olyan a munkakultúránk, hogy gyerekápolás után lapos kúszásban kell visszaosonni a munkahelyre full stresszesen? És vajon mikor lesz végre olyan, hogy amíg egy anya otthon ápolja a beteg gyerekét ne azon járjon az agya, hogy ő most tulajdonképpen lóg...? (mások szerint, vagy tényleg?!)

A költői kérdés után lássuk a tényeket

A jogszabályok biztosítják a lehetőséget arra, hogy az szülő otthon ápolhassa a beteg gyerekét. A gyermekápolási táppénz (GYÁP) a 12 éven aluli gyermek betegsége esetén a szülőt megillető pénzbeli ellátás. Ilyenkor a szülő nem a saját betegsége okán ugyan, de keresőképtelenné válik, hiszen a gyermeke betegsége miatt nem tudja a munkáját ellátni. Ugyanazok a biztosítottak jogosultak rá, akik saját keresőképtelenségük esetén is táppénzben részesülhetnek. 

A gyermekápolási táppénzre jogosultságnak három alapfeltétele van:  

  1. a fennálló biztosítási jogviszony, 
  2. a keresőképtelen személy pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett, 
  3. az orvos által megállapított és igazolt keresőképtelenség.

A gyermekápolási táppénz folyósításának időtartama a beteg gyermek életkorától, valamint attól függ, hogy az azt igénybe vevő szülő egyedül neveli-e a gyermeket. 

A gyermek életkorához igazodóan igénybe vehető gyermekápolási táppénzes napok száma: 

  • 1 évesnél fiatalabb gyermek szoptatása, ápolása címén a gyermek egyéves koráig időbeli korlátozás nélkül jár.
  • 1-3 éves gyermek után évenként és gyermekenként a szülőnek 84 naptári nap jár.
  • 3-6 éves gyermek után évenként és gyermekenként a szülőnek 42, egyedülálló szülőnek 84 naptári nap
  • A 6-12 éves gyermek után évenként és gyermekenként a szülőnek 14, egyedülálló szülőnek 28 naptári nap jár.

Blaskó Anna – HR és munkaügyi szakértő, coach

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.
Ugrás az oldal tetejére