Gondolkodunk, vitatkozunk, érvelünk, hogy beadassuk-e a gyereknek például a bárányhimlő elleni oltást, avagy ne. Van, akinek az a meggyőződése, hogy mindenképpen oltat, van, aki felméri a helyzetet, kérdezgeti a körülötte élő anyukákat, böngészi a netet és megkérdezi a gyermekorvosát, aki szintén vagy párti, vagy nem. Aztán, sokan vannak, akik már a kötelező oltást is kihagynák, számukra megbocsáthatatlan bűn, ha valaki pluszoltást ad a gyermekének!
Az oltás témája már egy lerágott csont, de mégis, mikor ebben a cipőben járunk és nekünk kell dönteni, akkor ez egy nagyon nehéz dolog, tájékozódjunk előtte, kérdezzünk meg TÖBB gyermekorvost és döntsünk saját belátásunk szerint.
A kecskemétimami is próbál a tájékozódásban egy kis segítséget nyújtani, lássuk tehát, mennyibe kerül nekünk, ha „aggódós szülők vagyunk” és különböző vakcinák segítségével szeretnénk megóvni a gyermekeinket!
Ajánlott védőoltások
6 hetes kortól:Rotavírus : 17.981,-/oltás,
2 hó-tól: Meningococcus: 6.405-7.067,-/oltás
12 hó-tól: Bárányhimlő: 6.748,-/oltás
12 hó-tól: kullancs-enc. oltás: 2.395-4.129,-/ oltás
2 évtől (2 hó-2 évig ingyenes): Pneumococcus : 16.603,-/oltás
9 éves kortól: Humán Papillómavírus: 90.000,-/oltás
2 hó-tól: Meningococcus: 6.405-7.067,-/oltás
12 hó-tól: Bárányhimlő: 6.748,-/oltás
12 hó-tól: kullancs-enc. oltás: 2.395-4.129,-/ oltás
2 évtől (2 hó-2 évig ingyenes): Pneumococcus : 16.603,-/oltás
9 éves kortól: Humán Papillómavírus: 90.000,-/oltás
*Az árak tájékoztatási jellegűek, az idő múlásával változnak!
Rotavírus:
A betegséget okozó rotavírus széklettel szennyezett kézzel, illetve használati tárgyakkal terjed. A kézbőrön és a tárgyakon hosszú időn keresztül fertőzőképes marad, még a legerősebb háztartási fertőtlenítő szerek sem képesek teljesen eltávolítani. A legtöbb védőoltással ellentétben a rotavírus elleni vakcina beadásának nem alsó, hanem felső életkori határa van. Az oltóanyag 6 hetes kortól mindössze 6 hónapos életkorig alkalmazható, idősebb életkorban már nem. Tehát éppen arra az életkorra, amikor a legnagyobb a kockázata a súlyos fertőzésnek (6-24 hónapos kor), ki kell alakítsuk a megfelelő védelmet.
Két védőoltás van forgalomban, az egyik 2, a másik 3 adagos. Az egyes adagok beadása között minimum 4 hétnek el kell telnie, és az utolsó adagot is be kell adni 6 hónapos korig. Ezért már az első hónapokban érdemes megfontolni, átgondolni a védőoltás beadatását, érdeklődni a gyermekorvosnál.
Két védőoltás van forgalomban, az egyik 2, a másik 3 adagos. Az egyes adagok beadása között minimum 4 hétnek el kell telnie, és az utolsó adagot is be kell adni 6 hónapos korig. Ezért már az első hónapokban érdemes megfontolni, átgondolni a védőoltás beadatását, érdeklődni a gyermekorvosnál.
Menigococcus:
A meningococcus ritkán előforduló, nagyon veszélyes betegség. Agyhártyagyulladást, illetve vérmérgezést okozhat. A baktérium az orr vagy a torok nyálkahártyáján keresztül bekerül a keringésbe, majd az agyhártyákhoz jut el, ahol gyulladást okoz. Az agyhártyagyulladás többnyire igen gyorsan, órák, esetenként 1-2 nap alatt kialakuló, nagyon súlyos, azonnali orvosi ellátást igénylő betegség. Ha a betegséget időben felismerik, és megfelelő kezelést kap, jó esélye van a teljes gyógyulásra, de nem ritkák a maradványtünetek. A meningococcus okozta agyhártyagyulladás halálozási aránya hazánkban 5% körül alakul. A halálesetek a csecsemők és az idős betegek között a leggyakoribbak.
A konjugált meningococcus oltás (Menjugate, Meningitec, Neisvac C) 1 éves kor alatt (ebben a korcsoportban a leggyakoribb a betegség!) 3 és 6 hónapos korban adva kb. 6 hónapig véd!!! A védekezőképesség fenntartása céljából 12 hónapos korban újraoltást szükséges!! Egy éves kor felett adva 3 évig, 6 éves kortól adva 5 éves védettséget biztosít az oltás.
Bárányhimlő
A bárányhimlőről a védőoltás kifejlesztése előtti időkben azt tartották, hogy jobb minél előbb átesni rajta, mert más lehetőség nem volt a megelőzésre és a serdülő-vagy felnőttkorban, különösképp pedig a várandósság idején átvészelt fertőzés nagyobb kockázattal jár, mint a gyermekkori bárányhimlő. A védőoltás kifejlesztését éppen az tette szükségessé, hogy a szövődmények gyakoriságára vonatkozó felmérések bizonyították, a gyermekkorban átvészelt bárányhimlő sem veszélytelen. A bárányhimlő a leggyakoribb fertőző betegség, a szakértők szerint tízből kilencen átesnek rajta. A fertőzést vírus okozza, ami cseppfertőzéssel terjed. Mivel a bárányhimlő rendkívül ragályos, közösségbe (bölcsődébe, óvodába) kerülés után a gyermekek nagy része megfertőződik.
Az oltás szövetkultúrán szaporított, élő, gyengített vírust tartalmaz. A védőoltás 9 hónapos kortól adható, de érdemes megvárni vele a 15 hónapos kort. Megfelelő védettség eléréséhez 12 éves korig 1 oltás, míg 13 éves kor felett 2 oltás szükséges. Oltással 15-20 nap alatt alakul ki a védettség, míg a bárányhimlő lappangási ideje 14-21 nap. A megfertőződést követő 72 órán belül a védőoltás elvileg még hatásosan megelőzheti a betegség kialakulását.
Kullancs elleni védőoltás:
A helytelenül kullancs elleni védőoltásként emlegetett készítmény valójában a kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás elleni oltást értik. Kétféle védőoltás létezik, mindkettőből van gyermek és felnőtt változat. A két oltás között gyártástechnológiában vannak eltérések, a két készítmény adott esetekben felcserélhető. Célszerű az oltássorozatot még télen elkezdeni, hogy szezonra védetteké váljunk. A javasolt oltási menetrend tehát: 0, 1, 12. hónap. A második oltás után pár nappal már védettnek tekinthető a páciens. A 4. oltást 3 év szünet után kell beadni. Ezután minden 5. évben kell 1-1 ampullát adni, amíg el nem érjük az 59. életévünket. Ezután 3 évente kell 1-1 emlékeztető oltást felvenni, az élet végéig. Minden ampulla azonos oltóanyagot tartalmaz, függetlenül attól, hogy emlékeztető vagy alapimmunizálásról van szó.
Pneumococcus:
Nem tartozik a kötelező védőoltások közé az un. PCV-7 elnevezésű oltás, mely a pneumococcus baktérium (streptococcus pneumoniae) által okozott megbetegedések, mint a tüdőgyulladás, középfülgyulladás, agyhártyagyulladás, vagy akár vérmérgezés ellen nyújt hosszú távú védelmet. A 2009. január 31. után születetteknél a 2, 4 és 15 hónapos korban adott kötelező védőoltásokkal egyidejűleg adható. A kötelező védőoltásokhoz hasonlóan a Pneumococcus elleni védőoltás két éves kor alatt ingyenes.
Humán papilloma vírus (HPV)
Ebből a vírusból több mint 100 különböző fajta létezik, de komolyabb emberi megbetegedést csak néhány magas rizikójú törzs okoz. Szexuális úton terjed, és a nők mintegy 80%-a valamikor élete folyamán valamikor fertőzésen esik át. A fertőzések nagy része nem vagy alig okoz tüneteket és spontán gyógyul. Egy kisebb részük genitális szemölcsök megjelenésével jár, kis részben (kb. 10%) azonban a fertőzés krónikussá válik, és ebből később méhnyak rák, vagy a férfi és női nemi szervek más rosszindulatú daganata alakulhat ki. Az un. rekombináns HPV elleni vakcina a négy legveszélyesebb törzs tisztított fehérjéit tartalmazza és a szexuális élet megkezdése előtt álló, 9-15 éves lányok számára javasolt elsősorban. Három injekció szükséges, melyet fél év alatt kell beadni. Természetesen későbbi életkorban, kb. 30 éves korig is alkalmazható, ennél idősebbekben már nincs sok értelme, mert a HPV fertőzések nagy része addigra már megtörtént. Tekintettel arra, hogy a vakcina csak négy törzs ellen nyújt védelmet, és egyelőre csak az ismert, hogy 5 évig véd biztosan, a rendszeres méhnyak rákszűrést nem helyettesítheti.
Bár a védőoltás igen drága, de preventív jelentősége rendkívüli, hiszen a nők második leggyakoribb rosszindulatú betegsége jórészt megelőzhető vele. Kecskeméten a kecskeméti iskolákban taluló 7. osztályos lányok védőoltását az iskolákban kapják meg, amely támogatott!
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges