Adjunk időt magunknak
Alaptétel, hogy hőségben kifejezetten ártalmas a sportolás. Legyen szó edzett, de még inkább edzetlen szervezetről. Ha hirtelen jön ránk a nagy nyári meleg, akkor az csak tetézi a bajt, hiszen az emberi szervezetnek legalább 10-15 napra van szüksége ahhoz, hogy alkalmazkodjon az időjáráshoz. Ennyit természetesen azok, akiknek korábban is mindennapjaik részét képezte a szabadban való sportolás nem tudnak kihagyni. Ilyenkor a leginkább ajánlott, hogy a szabadban csak a fokozatos akklimatizálódás szükséges mértékben mozogjunk, míg az edzések többségét érdemes klimatizált helyiségekben folytatni. Egy futópad segítségével például megfelelő mértékben tudjuk biztosítani az állóképességünk szükséges fenntartását, arról nem is beszélve, ha a kívánt edzésmennyiséget megfelelő hőmérsékleti körülmények között hajtjuk végre, akkor valóban használunk, és nem ártunk a szervezetünknek. Akik tavasszal és ősszel kerékpárral az országutakat róják, azoknak ajánlott egy szobakerékpár használatával otthon formában tartaniuk magukat.
Vegyük figyelembe szervezetünk jelzéseit
Mi történik, ha nem vesszük figyelembe, hogy beköszöntött a nyári meleg és továbbra is ugyanazt a terhelést szeretnénk szervezetünknek biztosítani, ami korábban megszokott volt számára? Edzés közben, ha az megfelelően erős fizikai megterheléssel párosul, akkor izzadunk. Ezzel a kipárologtatással próbál meg a szervezetünk védekezni a túlhevüléssel szemben. Természetesen a hőmérséklet emelkedésével az izzadás mértéke is egyenesen arányosan növekszik. Ez önmagában teljesen természetes jelenség, ráadásul létfontosságú is a szervezet számára, viszont, ha ez elviselhetetlen méreteket ölt, akkor éppen már káros is lehet az egészségre.
Megterhelő lehet a szívnek hőségben „dolgozni”
A normális testhőmérséklet 37 Celsius alatt van. Kánikulában a szívnek kifejezetten megterhelő lehet, hogy ezt a hőmérsékletet a szervezetünk számára biztosítani tudja. Ilyenkor a megszokottnál több vért szükséges pumpálni az izomzathoz, illetve a bőrünkhöz, ami gyorsabb szívverést eredményez. Ennek pedig az a következménye, hogy az egészséges mértéken túl megnövekedhet a pulzusszám. Ha mindenképpen ragaszkodunk a nyári szabadtéri edzésekhez, akkor mindenképpen viseljünk egy megfelelő pulzusmérőt, hogy folyamatosan ellenőrizhessük a szívverésünket. Minél nagyobb ugyanis a meleg, a pulzusszám annál magasabb lehet például futás közben. Ha ez a pulzusszám emelkedés a megszokottnál magasabb a hőség miatt, akkor az már nagyon komoly egészségügyi veszélyekkel járhat együtt!
Hogyan érdemes edzeni a nyári melegben?
Ahogy korábban már említettük, a legszerencsésebb, hogy ha megtehetjük akkor légkondis teremben edzzünk a nyári hőségben. Természetesen azonban ilyen körülmények csak keveseknek adatnak meg, éppen ezért a „többségnek” szeretnénk néhány jó tanáccsal szolgálni a szabadtéri edzések tekintetében.
- Mindenképpen kerüljük el, hogy az edzés a déli órákra essen. Egyrészt olyankor van a legmelegebb, másrészt az UV sugárzás is olyan mértéket ölthet, amely nagyon káros lehet a szervezetünkre. Érdemes vagy a kora reggeli, vagy a késő délutáni órákra időzíteni tehát a szabadtéri edzéseket.
- Mindenképpen figyeljünk a folyadék folyamatos pótlására edzés közben. Folyadék pótlás nélkül általában a szakemberek azt javasolják, hogy maximum 60 percet edzhetünk. Nyári melegben természetesen ez az idő még kevesebb, erre pedig nagyon oda kell figyelni!
- Érdemes fokozott figyelmet fordítani az öltözködésre is, hiszen légáteresztő anyagú, vagy speciális sportruházatban könnyebben elkerülhetjük a rosszullétet, amit az extrém magas hőmérséklet okozhat.
Ha nem felhős, borús időben edzünk, akkor mindenképpen használjunk edzés közben is napvédő készítményeket. Ezek általában 15-20 percig hatnak, éppen ezért figyeljünk ennek pótlására a szabadtéri mozgás közben.
Szponzorált tartalom