Jelenlegi hely

Semmelweis Egyetem: életveszélyes is lehet a méh- vagy darázscsípés

A méh- vagy darázscsípés legtöbbször csak kellemetlen tüneteket okoz, ám ha valaki allergiás rá, életveszélyes is lehet - figyelmeztet a Semmelweis Egyetem az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében.

Közlésük szerint a rovarcsípésekkel méreganyag kerül a szervezetbe, ami minden esetben akut gyulladást vált ki, ám ha ez csak a csípés helyén jelentkezik egyéb tünetek nélkül, akkor nincs ok aggodalomra. Ilyenkor antihisztamin tartalmú viszketés-csillapító és gyulladáscsökkentő kenőcsök használatát, a bőrfelület hűtését, illetve ha végtagról van szó, annak felpolcolását javasolja az allergológus - írták.

Veszélyt jelent viszont, ha valaki véletlenül lenyeli a darazsat vagy a méhet, ugyanis a szájban, garatban kialakuló duzzanat elzárhatja a felső légutakat és légzési nehézséget, akár fulladást okozhat. Ilyen esetben azonnal ki kell hívni a mentőt - hangsúlyozzák.

Kiemelték, életveszélyes lehet, ha a csípést követő harminc percen belül allergiás reakció, anafilaxia jelentkezik, amely hasi görccsel, hasmenéssel, hányással, testszerte megjelenő csalánkiütéssel, sápadtsággal, nyelési zavarral, szédüléssel, ájulásérzéssel, szájban vagy szemben jelentkező duzzanattal, köhögéssel, torokszorító érzéssel, sípoló vagy nehézlégzéssel, de akár eszméletvesztéssel is járhat. Ilyenkor szintén sürgősségi ellátásra van szükség, azonnal be kell adni a combizomba - a betegnél lévő - adrenalin injekciót, és mentőt kell hívni - hívták fel a figyelmet.

Jelezték, allergiás reakciók még 48 órával a csípés után jelentkezhetnek, ekkor ugyan már nem jelentenek nagy veszélyt, azonban ilyenkor is tanácsos egy rovarméreg allergiások ellátásával foglalkozó allergológus szakorvost felkeresni.

Hozzátették: szintén orvosi ellátást igényel, ha nyirok- vagy érgyulladás alakul ki, erre a csípés helyétől a törzs felé vezető piros csík utal. Ez a gyulladás fertőzésből ered és jóval a csípés után jelentkezik, általában akkor, ha a fullánkkal nemcsak a méreg, hanem valamilyen kórokozó baktérium is bekerült a bőr alá. Ebben az esetben elég a háziorvost felkeresni, aki antibiotikumot ad - írták.

Az allergia immunterápiával is kezelhető, ehhez azonban fontos tudni, hogy méh- vagy darázsscípás okozta-e a tüneteket. Ezt - Magyarországon elsőként - a Semmelweis Egyetem Immunológiai Laboratóriumában tudják megállapítani - áll a közleményben. Olyan teszt egyelőre nem létezik, ami már a csípést megelőzően kimutatná az allergiát - fűzték hozzá.

Az egyetem tájékoztatása szerint a gyerekek 0,4-0,8 százalékát, míg a felnőttek három százalékát érinti a méh- vagy darázsméreg-allergia.

 

Forrás: MTI

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Kis vagy nagykamasz? Egyben tuti megegyeznek. Minden ciki, és a válaszuk nem tudom, ha a karácsonyi kívánságaikról faggatjuk őket.
Már látogatható a Vörsi Betlehem

Egy kicsi falu különleges látnivalója – Idén is látogatható a Vörsi Betlehem

Tudtad, hogy egy Balaton melletti kis faluban látható Közép-Európa legnagyobb betleheme? Idén 75. alkalommal építette fel Vörsön a falu apraja-nagyja Jézus születésének pillanatát megörökítő bibliai jelenetet, aminek csodájára járnak a világ minden részéről.
5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Ugrás az oldal tetejére