Jelenlegi hely

Hamarosan Kecskemétre érkezik a felbecsülhetetlen értékű Seuso-kincs

A Seuso-kincs kiállítást a Kecskeméti Katona József Múzeum Cifrapalota Kiállítóhelyén lehet majd megnézni. A látogatók két és fél héten át, 2018. január 30-án 12 órától február 18-ig, reggel nyolc és este nyolc óra között látogathatják az egyedülálló tárlatot.

A közelgő kincstárlat hangulata már érzékelhető Kecskeméten is, hatalmas már most az érdeklődés iránta, nem is csoda, hisz a tárlaton bemutatott leletek felbecsülhetetlen anyagi és eszmei értéket képviselnek. Történelmi jelentőségű, hogy Kecskemétre is megérkezik a páratlan szépségű késő antik kollekció kiállítása. A Seuso-kincs ezüstedényei minden bizonnyal saját koruk művészetének csúcsdarabjai. A kiállításban 14 nagyméretű ezüstedény látható, melyek össztömege 68,5 kg.

A kalandos sorsú ezüst készletet a késő császárkori Pannóniában készítették, a Római Birodalom peremvidéken, ahol a betelepedni kívánó népvándorló törzsekkel már évszázadok óta folyt a harc. A kincset valószínűleg a 4-5. század fordulója táján rejtették el tulajdonosai, akik a harcok elől menekültek el. A birodalom eleinte visszaverte a támadásokat, de a pusztulás végül mégis bekövetkezett, amit nem a külső erő, hanem a belső gyengeség és az önfeladás okozott. A Seuso-kincsek sok történetet rejtenek, de azon belül is egy évezredes tanulságot: önmagában az, hogy egy civilizáció technikailag, tudományosan fejlett, még nem biztosíték arra, hogy túl is fog élni. Egyetlen civilizáció sem számíthat könnyű jövőre, ha magától értetődőnek tekinti a biztonságát és könnyelműen veszi az őt érő fenyegetéseket.

A Seuso-kincset az 1970-es években találták meg a Balatonhoz közeli Kőszárhegy környékén. Azóta sok viszontagságon ment keresztül, és több évtizeden át a nyilvánosság előtt is rejtve maradt. A rendelkezésre álló adatok szerint a leletet az 1970-es években egy fiatalember találta, azonban hivatalos bejelentést nem tett: feltételezhető, hogy a kincs darabjait az illegális műkincspiacon kívánta értékesíteni. Bizonyíték ezekre azonban nincs, mivel a megtaláló gyilkosság áldozata lett. A műkincs-együttesnek ezután nyoma veszett, majd a műkincspiacon bukkant fel. A rendelkezése álló információk alapján a 15 ma is ismert darabot a 80-as években vásárolta meg egy befektetőcsoport. A kincset egy angol konzorcium egy 1990-es New York-i árverésen kívánta értékesíteni, mai értékén számítva mintegy 100 millió eurós kikiáltási áron, ennek az összegnek a többszöröséért.

A magyar állam sosem mondott le tulajdonjogáról, és hogy visszaszerezze a páratlan értékű ezüsttárgyakat. Több éven át tartó sikeres tárgyalássorozat eredményeképpen 2014-ben és 2017-ben hazatérhetett a kincs jelenleg ismert 15 darabja.

Helyszín:

Kecskeméti Katona József Múzeum Cifrapalota Kiállítóhelye, Kecskemét, Rákóczi út 1.

Belépőjegy árak:

  • Teljes árú: 600,- Ft
  • Kedvezményes (diák, nyugdíjas): 300,- Ft
  • Múzeumpedagógiai foglalkozás díja: 350,-

A megvásárolt belépőjeggyel a Cifrapalota állandó kiállításai is megtekinthetőek.

I. DÍJTALANUL látogathatják a kiállítást:

  1. Kiskorúak, 6. életévük betöltéséig
  2. 70. életévüket betöltöttek
  3. Fogyatékossággal élők, valamint kísérőik (jogosultanként legfeljebb egy fő)
  4. Közoktatásban dolgozó pedagógusok, adott évre érvényes igazolással
  5. A közoktatási és kulturális miniszter által kiadott szakmai belépővel (hátoldalán érvényesített közgyűjteményi kártya), illetve a Pulszky Társaság, a Magyar Múzeumi Egyesület, a Magyar Könyvtárosok Egyesülete és a Magyar Levéltárosok Egyesülete tagkártyájával rendelkezők

II. 50%-OS KEDVEZMÉNNYEL látogathatják a kiállítást (a különféle kedvezmények nem vonhatók össze, jegyvásárláskor csak egyféle kedvezmény érvényesíthető):

  1. 6-26 év közötti életkorúak
  2. Öregségi teljes nyugellátásban részesülő nyugdíjasok, a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. tv. 18.§ (2a) bekezdése szerint
  3. Családi jegy: felnőttek számára 50%-os kedvezményes belépőjegy, gyermekeknek ingyenes, amennyiben legfeljebb két fő (felnőtt) legalább két, 18 év alatti személyt kísér, és azok közeli hozzátartozója.

III. Saját hatáskörű kedvezmények:

A. Ingyenes belépési lehetőség:

  1. Előzetesen bejelentkezett, iskolai szervezésű, kecskeméti diákcsoportok
  2. ICOM, ICOMOS, AICA kártyával rendelkezők
  3. MVMSZ – Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége igazolásával érkező kollégák
  4. Hungary Card Standard kártyával, amennyiben a kinyomtatott napijegy a pénztárban marad

IDŐPONTFOGLALÁS: Kecskemét

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.
Ugrás az oldal tetejére