Jelenlegi hely

A ​​HR-menedzser: ki ő, és mik a feladatai?

Sokan hallottunk már róla, de nem mindenki tudja, hogy mi a munkaköri leírása egy HR-menedzsernek. Összeszedtük hát a feladatköreit!

A HR-menedzser másik megnevezése a humánerőforrás-menedzser. A menedzser feladatai közé tartozik a vállalat vezetőinek támogatása és a részükre nyújtott tanácsadás, a humánerőforrással kapcsolatos valamennyi kérdésben. Ugyanakkor a feladatkörök eltérőek lehetnek, és változhatnak a vállalat egyedi igényei mentén. A közvetlen feladatok közé tartozik:

  • az alkalmazottak toborzása és felvétele;
  • a szervezet fejlesztése;
  • az egyes alkalmazottak integrálása, orientációja;
  • a munkavállalók képzése;
  • szükség esetén tanácsadás a munkavállaló részére;
  • a vállalat jótékonysági tevékenységének szervezése;
  • minden egyes munkavállaló biztonságának, jólétének és egészségének a biztosítása.

A HR-menedzser vagy maga készíti el, vagy aktív részese a vállalati szabályzat létrehozásának, az összes hozzá kapcsolódó dokumentációval együtt. Emellett hatással van a munkavállalói kapcsolatok megfelelő kiépítésére és segítheti a vállalaton belüli szerveződések működését.

Ha igény van rá, akkor elősegíti kapcsolatépítést a cégen belül. Szerepet játszik ilyen esetekben a vállalati kultúra, amely a munkavállaló számára meghatározó lehet. A humánerőforrás-menedzser felel a fejlesztéséért. Ilyenkor nagy figyelmet fordítanak a minőségi munkaerő számának növelésére, a megtartásukra és rendszeres fejlesztésükre.

A HR-menedzser feladatkörei átnyúlnak a pénzügyi osztály, a marketing, a kapcsolattartásért felelős osztály, illetve az adminisztráció területére is.

Ha szeretnél HR-rel foglalkozni, akkor egy speciális hr tanfolyam segíthet megtanulni ezt a sokszínű szakmát.

A HR legfőbb funkciói:

A humánerőforrás-osztály fejlesztése

Felügyeli a humánerőforrás-fejlesztéssel kapcsolatos programok végrehajtását, és irányítja a beszámolókhoz kapcsolódó tevékenységeket. Ösztönzőleg hat, ha a vezetőség és a toborzó csapat folyamatosan fejlődik. És ez korántsem az összes feladat, amellyel mint HR-szakembernek meg kell birkóznia. A humánerőforrás-menedzser közvetlen feladatai közé tartozik az éves költségvetés felügyelete, amely magában foglalja a humánerőforrás-szolgáltatásokat, a munkavállalói ösztönzőket, valamint a különböző sport- és csapatépítő események költségeit.

Feladatai közé tartozik a toborzás, valamint a cégen kívüli tanácsadók, továbbképzési szakemberek, illetve jogászok igény szerinti alkalmazása. Felelős továbbá számos más külsős vállalkozó igénybevételének koordinálásáért.

Rendszeresen részt vesz önképzésben, ilyen módon tájékozott a munkája szempontjából hasznos új információk terén. Tájékoztatja a vállalat vezetőséget a humánerőforrás területén megfigyelhető legújabb trendekről és innovációról.

Irányítja a stratégiai célok kijelölését és azok fejlesztését. Az ő felelőssége a szervezet HR-mérőszámainak meghatározása, melyek biztosítják a stratégiai célok elérését. Emellett koordinálja, hogy időben elkészüljenek a rendszeres beszámolók, amelyek a vállalat megfelelő működéséhez szükségesek.

És ez még nem minden, amit egy profi HR-menedzsernek tudnia kell. Olyan eljárások kidolgozásával és később irányításával foglalkozik, melyek összehangolják az egyes munkavállalók céljait a vállalat általános céljaival. Részt vesz a vezetők és a munkavállalók közötti megbeszéléseken, valamint a vállalat jótékonysági tevékenységeinek szervezésében.

Az alkalmazottak képzése és fejlesztése

Koordinálnia kell az emberi erőforrásokkal kapcsolatos valamennyi rendelkezésre álló képzési programot. Ilyenkor ő határozza meg a programokon belüli felelősségköröket, valamint a menedzserek munkáját, valamint ellátja az alkalmazottakat, illetve a vezetőket minden szükséges anyaggal és dokumentummal. Ilyenek például a dokumentációk és különböző kézikönyvek.

A HR-menedzsernek kell felügyelnie az irányítási rendszerek bevezetését. Ez magában foglalja a teljesítményfejlesztési terveket, valamint a munkavállalói fejlesztési programokat.

Létre kell hoznia egy saját képzési rendszert is a munkavállalók számára. Ez magában foglalja az új alkalmazottak beilleszkedését a vállalaton belül, valamint a sikeres vezetés és a munkahelyi képzés fejlesztését.

Alkalmazottak felvétele

A HR-menedzser az a szakember, aki kiválasztja a vállalkozás munkavállalóit és javaslatot tesz a felvételükre. Ő felel továbbá a vezetői állásokra pályázók meghallgatásáért is.

Csapatkapcsolatok rendezése

Egy csapat mikroklímája mindig hatással van a sikerre. Ez határozza meg, hogy mennyire lesz hatékony a munka, és hogy végül mi lesz az adott csapat erőfeszítéseinek eredménye. Ezért fontos a humánerőforrás-menedzser szerepe ebben a kérdésben.

Ő az a szakember, aki különböző javasaltokkal tud élni a munkavállalók irányításával kapcsolatban. Szoros kommunikációt folytat az adminisztrációval, hogy minden szabályról, eljárásról és programról naprakész információval rendelkezzen és másoknak is tájékoztatást tudjon nyújtani.

A HR-menedzsernek át kell látnia és javaslattal élnie az alkalmazottakkal történő bánásmódra vonatkozóan, annak érdekében, hogy az tovább motiválja és javítsa az alkalmazottak munkamorálját.

Különböző kérdőívek és tesztek segítségével végez rendszeres elégedettségi felméréseket a vállalat alkalmazottainak körében. Amikor a kommunikáció szabályozásáról van szó, mentorszerepben működhet közre.

Azokban a helyzetekben, amikor a munkavállalók részéről panasz érkezik, a HR-menedzser személyesen vizsgálja ki azokat. Meg kell vizsgálnia, majd jóvá kell hagynia az alkalmazottak elbocsátásával kapcsolatos ajánlásokat. Ezekkel az esetekre is felkészítenek a HR-tanfolyamok.

A vállalat alkalmazottainak javadalmazása

A HR-menedzsernek ki kell alakítania a javadalmazási struktúrát és a vállalat bérpolitikáját, miközben felügyeli a vállalaton belüli változó bérrendszereket is. Ez magában foglalja a bónuszokat és az esetleges előléptetéseket is. Az ő feladata a piac tanulmányozása a fizetési gyakorlatok tekintetében.

Mindemellett rendszeresen figyelnie kell a fizetéseket, a munkavállalók eredményességének szempontjából is.

A vállalat fejlődésének elősegítése

A humánerőforrás-menedzser munkaköri leírása magában foglalja a vállalat fejlődésének megtervezését és a fejlesztések irányítását is. Nemcsak terveznie, hanem segítenie is kell az alkalmazottak fejlődését.

Feladatai közé tartozik a szervezeti kultúra meghatározása és ellenőrzése annak érdekében, hogy a szervezet a kijelölt céljait elérje. Ez a szakember aktív szerepet vállal a cég fejlesztésében a tervezés, a kommunikáció és a tervezési eredmények integrálása érdekében.

Hogyan válhatsz HR-menedzserré

Ahhoz, hogy ezen a területen szakemberré válj, fontos rendelkezned a szükséges készségekkel és természetesen a megfelelő célkitűzéssel. A tanfolyamokon, pedig minden fontos tudás megszerezhető. A szakirányú HR-tanfolyamok a siker kulcsai azok részére, akik arról álmodnak, hogy a HR-menedzser szerepében próbálják ki magukat.

A leendő menedzsernek tehát megfelelő ismeretekkel és tapasztalattal kell rendelkeznie a munkajog, valamint a szervezeti tervezés, a munkaerő-felvétel, a vállalatfejlesztés, a személyzet biztonsága, illetve a motiválása terén. Mindemellett megfelelő szinten kell lenniük az írásbeli és szóbeli kommunikációs készségeiknek is.

A HR-menedzsernek rendelkeznie kell a megfelelő számítógépes ismeretekkel. Képesnek kell lennie táblázatokkal dolgozni, illetve az információkat kezelni. A szervezési készségek is elengedhetetlenek.

Milyen végzettség, illetve tapasztalat szükséges?

Mint minden más szakterülethez, természetesen itt is szükség lesz szakirányú felsőfokú végzettségre. Ez lehet humánerőforrás vagy szervezetfejlesztés területén szerzett alapdiploma.

Ezen túlmenően legalább hét év vezetői tapasztalat szükséges humánerőforrás pozícióban.

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

Május első vasárnapja Anyák napja mellett a nevetés világnapja is. Egy szívből jövő nevetés jót tesz az egész testnek és léleknek. Nem csupán a stresszt csökkenti vagy az immunrendszert erősíti, hanem segít megelőzni a depressziót és javítja az önértékelést is.
Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?
Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Tudtad, hogy május első vasárnapja a nevetés világnapja is? És azt, hogy először 1998-ban Indiában egy úgynevezett nevető klubban tartották meg?
Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Egy kisgyermekes anya napja egy akciófilmbe illő kihívások sorozata: reggeltől estig pelenkacsaták, katasztrófaelhárító műveletek, békítő bírák testületi ülései és mentőexpedíciók sokasága a játszótéren. Sok sírással, bizonytalansággal, puszival és öleléssel.
Ugrás az oldal tetejére