Dr. Sebő Zsuzsanna homeopata gyermekorvos arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy amennyiben óvodás vagy iskolás csemeténken bármelyiket észleljük, jelezzük azonnal a közösség többi tagjának, ezzel is elősegítve a fertőzés elterjedését a közösségben.
A tetű, a rüh és a bélférgek okozta megbetegedéseket a szakértő szerint pontosan ugyanúgy kellene megítélnünk, mint például a bárányhimlőt. Ahogy ez utóbbi esetében nem szégyenkezünk, vagy titkolózunk, ugyanúgy ezek esetében sem lenne ez indokolt. A főleg óvodás, iskolás, kollégiumi közösségekben terjedő fertőzésekkel kapcsolatban fontos leszögezni, hogy sem a tetű, sem a rüh, sem a bélféreg felbukkanása nem jelenti azt, hogy gyermekünk koszos, elhanyagolt lenne!
„A rühatka a világon mindenhol megtalálható, és mindenkit megfertőzhet életkorra, szociokulturális helyzetre való tekintet nélkül. Testi kontaktussal terjed, viszkető, vörös bőrfelületet okoz. A viszketés egy reakció arra, hogy az atka befúrta magát a bőrbe. Az orvos által felírt krém, oldat használatán túl homeopátiás szerek is segíthetnek a tünetek enyhítésében.
„A másik hasonlóan könnyen terjedő kis rovar a tetű: a kisgyermekek csak összeérintik a fejüket játék közben, vagy sapkájukat, fésűjüket elcserélik, és már át is mászott a 2-4 mm-es betolakodó egyik kobakról a másikra. Amennyiben gyermekünk vakargatja a fejét, élhetünk a gyanúval, hogy tetűvel van dolgunk. A rovar kiirtása nem elegendő a gyógyuláshoz, a tetű 4 hétig él, ez idő alatt kb.400 petét, vagyis serkét rak le a hajtőhöz.
A gyöngyház színű serkék kézzel való eltávolítása, lehúzkodása a hajszálról, az egyetlen igazán hatásos megoldás, ez azonban rendkívül hosszú folyamat, erre az időre valamilyen trükkel muszáj lekötni a gyermekünk figyelmét, legyen az akár mesenézés is” – mondta el Dr. Sebő.
„A közösségbe járó, főleg vidéki gyermekek nagy százaléka átesik a bélférgességen is, a cérnagiliszta felbukkanása a leggyakoribb. Ahhoz már elég súlyos fertőzés szükséges, hogy komoly általános tüneteket produkáljon (étvágytalanság,vérszegénység) enyhe esetben a hasfájás, a végbél tájék és az orr vakarása adhat okot a gyanakvásra. Ilyenkor érdemes megfigyelnünk a gyermek székletét, amelyben apró, gilisztaszerű férgek lehetnek. A gyógyszeres kezelés mellett a számos homeopátiás szer is segítheti a gyógyulást, és megakadályozza az újrafertőződést” - tette hozzá a szakértő.
Mindegyik „betegség” esetén, a kezelés alatt fontos még körültekintőbben odafigyelni a tisztaságra: ágynemű, ruha, törölköző, kedvenc plüss játék magas hőmérsékleten való mosása, és napi cseréje is indokolt lehet ilyenkor.
Október 26-án ingyenes Doktor Mami interaktív tanfolyam lesz Kecskeméten, dr Nagy Beáta gyermekorvos vezetésében!
Ha érdekel, regisztálj rá, mert a helyek száma korlátozott! Doktor Mami 2.0 workshop jelentkezés