Jelenlegi hely

Hogyan csábítsuk mozgásra nyári szünetben a gyerekeket

„Egy kicsi mozgás mindenkinek kell, a karosszékből álljanak most fel…”- szólított fel néhány évtizede mindenkit a hajdanán oly népszerű TV-torna.

Ki gondolta volna akkor, hogy néhány év elteltével, a társadalom jelentős részének a mozgás már közel sem lesz természetes élménye, enyhén fogalmazva is ellustult emberek (természetesen tisztelet a kivételnek) megannyi egészségi károsodással néznek gyakran értetlenül a számítógépek monitorjaira, keresve a megoldást a betegségeikre, a rossz közérzeti állapotuk megszüntetésére és a sort még folytathatnánk. Pedig a válasz az esetek többségében roppant egyszerű. Rendszeres mozgással nagyon sok baj megelőzhető lenne. Elméletben ezt szinte mindenki tudja, a gyakorlatban azonban megoldani, hogy minden egyes nap „vegyük a fáradtságot” és legalább 1 órát aktívan mozogjunk, már sokkal nehezebb feladat.

Különösen igaz ez a gyerekek esetében, akikre miután rászakad a nyári vakáció, alig várják már, hogy egész nap játszhassanak. Sajnos azonban ezek a játékok gyakran nem a játszótereken, a patak partokon és az erdőben, hanem a virtuális térben, otthon, a székhez ragasztva várják, és ami talán még ennél is veszélyesebb, valósággal szippantják be a gyerekeket. A szülőknek éppen ezért óriási felelősségük van abban, hogy különösen a nyári szünetben, amikor sokkal kevesebb, vagyis egészen pontosan fogalmazva semmi dolguk nincs a gyerekeknek, még a napi rutinhoz hozzátartozó métereket és mozgásokat sem kell megtenniük, akkor ne essenek abba a hibába, hogy a heverő és a számítógépes asztal bűvöletében töltsék a nap 24 óráját. Az alábbiakban olyan ötletekkel rukkolunk elő, amelyek alkalmazásával, a 30 fok feletti kánikulai napokon, is naponta legalább 60 percet aktív mozgással tölthetnek el a gyerekek.

Mozogjunk együtt!

Sajnos, ha mi magunk chipset ropogtatva, a délutáni TV-sorozatokat bambulva próbáljuk mozgásra bírni a gyermekünket, az nem fog menni. A legjobb ösztönző ugyanis maga a példa, amire a szakemberek is számtalan tanulmányban hívták már fel a figyelmet. Ha a gyerekek azt látják, hogy a szüleiknek is fontos a rendszeres mozgás, akkor Ők maguk is sokkal fogékonyabbak lesznek arra, hogy felálljanak a számítógépes játékok mellől. És ha már felálltak, akkor a legjobb, ha a szabad levegőn barátaikkal kirándulva, vagy éppen strandolva töltik az idejüket, természetesen nem figyelmen kívül hagyva azt a tényt, hogy a déli órákban a magas UV sugárzás miatt inkább érdemes árnyékban, vagy éppen egy hűs lakásban meghúzódni. A hűs lakásban pedig előkerülhetnek azok a sportszerek, amelyek segítségével már szinte játéknak tűnhet a rendszeres mozgás megvalósítása.

A szobakerékpár maximális védelmet nyújt az UV-sugárzás ellen

Önmagában talán a gyerekek számára kevésbé szórakoztató „csak úgy” tekerni otthon egy szobakerékpáron, de egy kis fantáziával könnyen a Tour de France-on érezheti magát bárki, ha a megtett távolság, vagy éppen a sebesség tekintetében valamilyen ösztönző ajándék reményében kell megtennie valakinek naponta az előre megbeszélt, hovatovább egyre szaporodó kilométereket. Így a monotonnak tűnő testedzés hirtelen valódi élménnyé válhat a gyerekek számára is.

Futópad vagy elliptikus tréner az örömsport szolgálatában

Természetesen nem mindenkinek a szobakerékpár az ideális megoldás a mozgásra, hiszen sokan vannak a gyerekek között is, akik például gyalogolni, vagy éppen kocogni, futni szeretnek inkább. Részükre a hűs szobában felállított elliptikus tréner, vagy egy futópad lehet kiváló megoldás, hiszen ezek a sportszerek a szobakerékpárhoz hasonlóan ma már nagyon sok olyan mérő funkcióval vannak felszerelve, amelyek segíthetnek szórakoztatóvá varázsolni a mozgást. És hogy a szórakozásunk teljes lehessen, érdemes zenét hallgatni futás közben, ami eltereli a figyelmet a fizikai nehézségekről. Mivel azonban gyerekekről beszélünk, rajzfilmet, vagy mesefilmet is lehet nézni az otthoni kocogás közben.

Aztán amikor estére lehűl kicsit a levegő, akkor szülőként ne legyünk restek, érdemes rábeszélni akár egy közös kocogásra, akár csak egy nagyobb sétára, rollerezésre, biciklizésre a gyerekeket. Ez mentálisan is rengeteget jelent, hiszen a test mellett a léleknek is nagyon jót tesz egy átbeszélgetett óra a nap befejezéseképpen.

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.
A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

Május első vasárnapja Anyák napja mellett a nevetés világnapja is. Egy szívből jövő nevetés jót tesz az egész testnek és léleknek. Nem csupán a stresszt csökkenti vagy az immunrendszert erősíti, hanem segít megelőzni a depressziót és javítja az önértékelést is.
Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?
Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Tudtad, hogy május első vasárnapja a nevetés világnapja is? És azt, hogy először 1998-ban Indiában egy úgynevezett nevető klubban tartották meg?
Ugrás az oldal tetejére