Jelenlegi hely

White Monday avagy a konzumtársadalom lelkiismerete

Idén november 19-én végigsöpört Svédországon a “White Monday” láz, melynek létrehozója az Emmaus Stockholm. Kik ők és mi az a Fehér Hétfő? Hogy jutunk el Svédországtól a konyhai szelektív szemétgyűjtésig?

White Monday a konzumtársadalom lelkiismerete

A “White Monday”  mozgalom nevéből kikövetkeztethetően a “Black Friday” ellenpólusaként hozták létre. A “Fehér Hétfő” az új termékek vásárlási láza ellen irányul, a leárazásokkal kreált, a világszerte mesterségesen szított vásárlási roham kialakulása okán.

A “Fehér Hétfő” a fenntarthatóbb vásárlási módokra való ösztönzésről szól, mellyel leginkább az újrahasználatra és átalakításra (átszabás, javítás) hívják fel a figyelmet.

Országszerte több mint 120 bolt, szervezet, influencer csatlakozott a mozgalomhoz és hirdetik a fenntartható fogyasztást, új alternatívák kialakítását az újrafelhasználás terén.

Az Emmaus Stockholm eredeti felhívását  ITT találod.

Mi, vagy ki az Emmaus? 

Az Emmaus Stockholm egy független szervezet, de része a globális Emmaus-mozgalomnak, melyet a francia Abbé Pierre alapított 1949-ben. A 2007-ben meghalt abbé a 20. század második felében Kalkuttai Teréz anya és dom Helder Camara mellett a keresztények társadalmi igazságtalanságok elleni küzdelmének egyik szimbolikus alakjává vált. Házába rendszeresen fogadott nehézségekkel küszködő, szegény embereket. A hely egyfajta nemzetközi ifjúsági szállássá alakult, mely az Emmaüs nevet kapta.

A világi jellegű Emmaüs közösséget 1953-ban alapították. 1954-ben Franciaországban nagyon kemény tél volt, több ember megfagyott. Ebben a katasztrofális helyzetben Pierre abbé a Radio Luxembourg hullámhosszán drámai felhívást intézett a nemzethez.  A felhívás a „jóakarat lázadásához” vezetett, hatására a közösség rövid idő alatt hatalmas mennyiségű adományra tett szert.
A közel 2000 tonna adományt az első időben a legnagyobb szükségben szenvedők között osztották szét, később, a közösség fejlesztésére is jutott.

Idővel a közösség több szervezetre tagozódott, 1969-ben már világtalálkozót tartottak Bernben. Az Emmaüs mára az egész világot behálózó mozgalommá vált: a társszervezetekkel együtt 5 kontinens közel 50 országban van jelen. Munkájukat a Nemzetközi Emmaüs Mozgalom fogja össze.

A befolyt pénzekből a harmadik világ szegényeit segélyezik, küzdenek az emberi jogok védelméért, az analfabetizmus ellen, szállást biztosítanak a rászorulóknak és támogatják a környezetvédelmemet.

Az Emmaus mozgalom a 60-as évek elején Svédországba is eljutott, csoportokat indítottak több helyen az országban, és az 1970-es években megalakult az Emmaus Stockholm. Second hand boltokat üzemeltetnek, a befoly összegek segítségnyújtó projektjeik anyagi támogatására fordítják. A White Monday felhívás elindítói a svéd Emmaus szervezet.  

De miért érintene ez minket?

Jogos kérdésnek tűnik, hiszen Svédország messze van tőlünk - és itt nem csak a kilométerekre kell gondolnunk - de a White Monday mozgalom filozófiája nem is áll olyan távol tőlünk.

A válasz egyszerű: mert Téged is megesz a szemét. A morális szemét, mely hullik ránk a kommunikációs csatornákon és az egyre halmozódó tárgyi szemét, melyet naponta az otthonunkban, a munkahelyünkön megtermelünk.

Az óceánok tönkretételének és szennyezésének tényezői: Műanyag szemét 53% - mérgező hulladék 17% - globális felmelegedés 12% - olajszennyezés 8% - túlhalászat 5% - egyéb 5%

Önszerveződő csoportok itthon

Egyre több, hulladékmentes, környezettudatos, fenntartható fejlődés témáival foglalkozó csoport, fórum szerveződik kicsiny magyar társadalmunkban is. Ezek egy része jelenleg önszerveződő vagy egy-egy, a téma ikonikussá váló alakja köré csoportosuló társaság, ilyen pl.a Háztartásom hulladék nélkül Tóth Andival, vagy a Farmer újrahasznosítók csoportja Plank Jánossal, a Műanyag nélkül boldogan, Kump Edina vagy Ökoanyu. Részt vesznek benne a kismamák, anyukák facebookos közösségeitől kezdve a nagyvállalatokig egyre többen.

De csatlakozhatunk nemzetközi kampányokhoz, mint a Műanyagmentes Július vagy az Európai Hulladékcsökkentési hét novemberben.

Be kell látnunk, hogy jelenlegi életmódunk nem a valódi szükségleteink kielégítésén alapul. Felesleges, energiazabáló és környezetromboló élvhajhászás ez.

Fontos, hogy ezek a csoportok ne csak helyi szinten maradjanak meg. Felelősségteljes életmódjuk, a gyerekekbe oltott új filozófiájuk minél több helyen megértésre találjon. Jó lenne, ha ezt a döntéshozók is mihamarabb felismernék, és rendelkezéseikkel a fenntarthatóbb, kevesebb hulladékot termelő életmód felé terelnék a lakosságot.

  • Tegyük lehetővé, hogy csomagolásmentesen vásárolhassunk a hentesárutól a tejtermékekig a legnagyobb áruházakban is;
  • hogy tilos legyen nem lebomló műanyag csomagolást, szívószálakat, konyhai és kozmetikai termékeket használni;
  • hogy valóban működjön a szelektív szemétgyűjtés...

és sorolhatnánk még a feladatokat. 

Forrás: Wikipedia, Emmaus Stockholm Facebook oldala

ADL - Debrecenimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Kis vagy nagykamasz? Egyben tuti megegyeznek. Minden ciki, és a válaszuk nem tudom, ha a karácsonyi kívánságaikról faggatjuk őket.
Már látogatható a Vörsi Betlehem

Egy kicsi falu különleges látnivalója – Idén is látogatható a Vörsi Betlehem

Tudtad, hogy egy Balaton melletti kis faluban látható Közép-Európa legnagyobb betleheme? Idén 75. alkalommal építette fel Vörsön a falu apraja-nagyja Jézus születésének pillanatát megörökítő bibliai jelenetet, aminek csodájára járnak a világ minden részéről.
5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Ugrás az oldal tetejére