Jelenlegi hely

Csók, puszi a gyerek előtt, avagy mennyire illik kimutatni az érzelmeinket a csemetéink előtt

A napokban belefutottam egy anyukák között zajló beszélgetésbe mely igazán megosztotta a társaságot.  Arról diskuráltak a játszótéren ücsörögve, hogy vajon mennyire illik/kell/szabad kimutatni az érzelmeinket a gyerekek előtt. Nagyon érdekes meglátásokat hallottam, melyeket most szeretnék veletek is megosztani. Sőt, kíváncsian várom véleményeteket a témában. – Ihász Anita párkapcsolati tréner írása.

Volt, aki azt mondta, hogy a gyerekek előtt semmiképpen nem ölelkeznek, puszilkodnak, mert nem tartozik rájuk. Volt viszont olyan is, aki azt mondta, náluk nemcsak a szerelmes összebújás a természetes, hanem az is, hogy pucéran járkálnak egymás előtt. Volt, aki osztotta az én meglátásomat és akadt olyan is, aki szerint teljesen mindegy, hogy mit látnak otthon, nem fogja ez a felnőtt életüket, párválasztásukat befolyásolni.

Hallottam felemelő és szívfacsaró sztorikat is, hiszen mindenkinek megvan a saját története, amit otthonról hozott. Hogy kinek, hogyan kellene otthon viselkednie, azt egy szakembernek sem tisztje megmondani, de azt gondolom, hogy gyermekeink számára mi vagyunk a példák, a minták az ő jövőbeni felnőttségüket illetően. Óriási felelősség ez, hiszen már gyermekkorban megtapasztalhatják, hogy milyen a szeretet, vagy éppen a nem szeretet két házas ember között. Ők pedig általában ezt a mintát viszik tovább.

Két lehetőség van. Vagy azt a viselkedést alkalmazza majd a saját kis életében, amit otthonról hozott vagy épp teljesen ellentétesen, totálisan mást.

Nyilván a jó minta esetében nagyobb az esély, hogy gyermekünk is szerető párra talál, és párkapcsolatában központi helyet foglal el majd az érzelmek kinyilvánítása.

De tulajdonképpen mi számít jó mintának?

Nehéz kérdés, mert ahány ember, annyi választ adhat rá.

Párkapcsolati trénerként és két kislány anyukájaként a szeretetben, az ölelésben és az érzelmeink kinyilvánításában hiszek. Természetes, hogy a férjemmel megöleljük vagy megcsókoljuk egymást a gyerekek előtt is. Nyilván nem esünk túlzásokba, de szeretnénk, ha azt látnák, hogy a szeretet kifejezése egy jó dolog.

Azért a kiskamasz korban levő lánykám egy-egy csók esetén bekiabálja, hogy fúúúj meg uuundi, de ez ebben a korban teljesen természetes. Fontos, hogy ilyenkor megbeszéljük, hogy azért nem olyan undi dolog ez, mert a szívünknek jól esik.

Szeretetet adni és kapni is felemelő érzés. 

Mutassuk meg, hogy a fenti dolgok mellett másként is ki tudjuk fejezni még a szeretetünket, és ne vegyük ezeket alap dolgoknak.

Például mikor a férjem látja, hogy rengeteg a munkám, akkor besegít a takarításba, egyéb házimunkába. Ez nekem nagyon jól esik és meg is köszönöm, természetesen ez fordítva is igaz, a lényegi hangsúly, a ’meg is köszönömön’ van.  Ezek az apró kölcsönös szívességek bagatellnek tűnnek, de hosszú távon egy párkapcsolat alapkövei. Ha ezt látják a gyerekek, akkor az lesz nekik természetes, hogy két felnőtt egymást segítve, támogatva megy előre az úton.

Szóval, kedves olvasóim láthatjátok, hogy egy témára ezernyi vélemény, szokás, berögződés kapcsolódik. Azt tanácsolom, mindenki csinálja úgy, ahogyan neki és a gyermekeinek a legjobb. Abból talán baj nem lehet, viszont egyet tartsatok szem előtt, a mintákat mi szolgáltatjuk nekik.

Ihász Anita
Mylovelynotes - párkapcsolat pezsdítés kreatívan
Randikaland könyv szerzője
– egy rendhagyó könyv, amelynek minden házastárs polcán ott lenne a helye

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Kis vagy nagykamasz? Egyben tuti megegyeznek. Minden ciki, és a válaszuk nem tudom, ha a karácsonyi kívánságaikról faggatjuk őket.
5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Ugrás az oldal tetejére