2 év szavatossági jog
Fontos tudni, hogy a tanszerek esetében – ártól függetlenül is – vannak szavatossági jogaink. A tanszerekre vonatkozóan a fogyasztókat 2 év szavatossági jog illeti meg. - írja a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság.
A vásárlástól számított 6 hónapon belül felmerülő minőségi hiba - például ha rendeltetésszerű használat ellenére eltörik a ceruza, elszakad a textilből készült tolltartó, „szétesik” a ceruzahegyező - esetén vélelmezni kell, hogy a probléma gyártási eredetű, így a fogyasztó elsősorban az árucikk javítását vagy cseréjét kérheti.
Javítás vagy csere
A javítás és csere közül a fogyasztó választhat kivéve, ha a választott igény teljesítése lehetetlen vagy aránytalan. Lehetetlenség például az, ha az árucikk fizikailag javíthatatlan, vagy ha a csere, amiatt nem valósítható meg, mert az árucikket már nem gyártják, már nem rendelkezik vele a kereskedő pl. kifutó modell volt, akciós rendelésből származott. Aránytalanságról beszélünk például akkor, ha a javítás elvégzése a cseréhez képest aránytalan többletteherrel jár a kereskedőnek.
Árleszállítás vagy vételár visszafizetés
Abban az esetben, ha a kereskedő sem javítani, sem cserélni nem tud, illetve nem hajlandó, a fogyasztó árleszállítást érvényesíthet vagy elállhat a szerződéstől. Elállás esetén a kereskedő köteles visszafizetni a vételárat a hibás árucikk visszavétele mellett. Jelentéktelen hiba esetén azonban elállásnak nincs helye!
6 hónapon túl, a rendeltetésszerű használat mellett jelentkező hiba esetén is van lehetőség minőségi kifogás előterjesztésére, ekkor viszont már a fogyasztót terheli annak bizonyítása, hogy a hiba oka már a vásárlás során is fennállt.
A szavatossági-jótállási igény érvényesítése
A termékkel kapcsolatos kifogást a vásárlás helyén a kereskedőnek kell jelezni, a hiba felfedezését követően. Érdemes tehát a beszerzést követően otthon átnézni a tanszereket, hogy ne érje csalódás a gyermeket a rossz, vagy használhatatlan eszköz miatt, illetve minket se érje anyagi kár. A kereskedő köteles jegyzőkönyvben rögzíteni a panaszt, amelynek másodpéldányát át kell adnia a fogyasztónak.
Fontos, hogy a blokkot, nyugtát, számlát, jótállási jegyet minden esetben őrizzük meg a szavatossági időszakban, ugyanis ezen dokumentumokkal tudjuk igazolni, hogy hol, mikor és mennyiért vásároltunk. Amennyiben szavatossági-jótállási jogainknak a kereskedő vonakodik eleget tenni, jogaink érvényesítése érdekében bírósághoz vagy békéltető testülethez fordulhatunk.
Az általános tapasztalat az, hogy az olcsóbb, silányabb minőségű termékek gyorsabban tönkremennek, elhasználódnak, akár már a megvételkor sem alkalmasak a megfelelő használatra, ezért hosszú távon gazdaságosabb egy jobb minőségű terméket vásárolni.
Nem mindegy, honnan szerezzük be a szükséges tanszereket. Nagy árkülönbségek vannak azonos termékek között is. Érdemes azonban mérlegelni, hogy egy nagyobb áruházba való utazásunk költsége megtérül-e azzal, hogy ott olcsóbb a vétel, vagy érdemes jobb minőségű, de esetleg drágább terméket választani egy szakboltban.
Forrás: nfh.hu
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges