Jelenlegi hely

Szoptatás ünnepkor

A szeretet ünnepét megkoronázza, ha olyan pici van a családban, aki szopik. A karácsonyt minden család próbálja együtt, bensőségesen eltölteni.

Ezekben a napokban is nagyon fontos, hogy a baba akkor szopjon és lehetőleg annyi ideig, amíg igényli. Ez legyen az irányelv akkor is, ha vendégeik vannak vagy önök mennek a rokonokhoz, barátokhoz. Próbáljanak elvonulni babájukkal kettecskén egy külön szobába, ahol senki sem zavarja meg a szoptatás intim, boldog perceit. Akkor, ha nincs erre lehetőség, próbáljanak kicsit távolabb húzódni egy kényelmes fotelba és háttal a többieknek elhelyezkedni. Bő felsővel vagy egy könnyű kendővel is intimebbé tehetjük a szoptatást.
 

 

Ne bontsuk meg a szoptatás rendjét

Ne adjanak az ünnepi vendégség miatt cumisüvegből lefejt tejet vagy tápszert a picinek, mert megbomlik a kereslet-kínálat egyensúlya. Ez azt jelenti, hogy az igény szerinti szoptatásnál mindig annyi tej termelődik, amennyire a babának szüksége van. Akkor, ha a mama nem szoptat vagy nem feji le tejét, kevesebb tej fog termelődni.

 

Együnk finomakat, hogy tudjunk szoptatni

A néphagyományok szerint a megszült édesanyáknak a családja vitte az ételt, a „komatálat”, hogy minden erejét a baba szoptatására tudja fordítani. A szoptatás az anya szervezetét igénybe vevő, nehéz, de csodás boldog időszak. Fogadják el a család és a barátaik segítségét, élesszék fel a régi hagyományokat, hogy minél értékesebb, finomabb ételeket fogyasztva, több tejük és energiájuk maradjon a legfontosabbra, a szoptatásra. Nem pótolja a finom csirkelevest egy szendvics vagy szelet pizza elfogyasztása.

 

A szoptatás körüli higiénia betartása vendégségben is nagyon fontos

Természetesen nem maradhat el az alapos kézmosás szappannal és meleg vízzel. Figyeljenek arra, hogy ne csak a baba ápolásához szükséges pelenkákat, popsikrémet, váltóruhákat vigyék okvetlenül magukkal, hanem a szoptatáshoz szükségeseket is. Gondolok a melltartóbetétre és bimbókrémre, ha használnak, amennyiben rendszeresen fejnek akkor pedig a mellszívóra és az anyatej tárolásához szükséges biztonságosan záródó steril anyatejes zacskóra vagy üvegre. Már a szoptatást segítő eszközök megvásárlásakor már kell arra gondolni, hogy higiénikusan tudják szállítani, például a melltartóbetét egyesével legyen csomagolva.

 

Kerüljék a betegeket

Ne engedjenek még karácsonykor se a baba közelébe fertőző betegségben szenvedő rokont. Ez a „tilalom” még a nagyszülőkre is vonatkozik. Akkor, ha az édesanya beteg, fontos, hogy lehetőleg olyan gyógyszert szedjen, ami mellett folytatható a szoptatás. Erről tájékozódhat a http://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/htmlgen?LACT weboldalon. Nátha, torokgyulladás esetén átmenetileg a szoptatás idejére használhatnak egyszer használatos, gyógyszertárakban kapható szájkendőt.

 

 

Csetneki Julianna
szülésznő, szakértő

Forrás: bebikkicsikesnagyok.hu

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Kis vagy nagykamasz? Egyben tuti megegyeznek. Minden ciki, és a válaszuk nem tudom, ha a karácsonyi kívánságaikról faggatjuk őket.
5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Ugrás az oldal tetejére