Csecsemő- és gyermekgyógyászat
A csecsemő- és gyermekgyógyászat az orvostudománynak azon szakága, mely újszülött kortól 14-18 éves korig foglalkozik a megbetegedett gyerekek kezelésével, gondozásával. Előfordul, hogy már a méhen belüli időszakban, az úgynevezett prenatális korban szükség van valamilyen beavatkozásra. Az általános gyermekgyógyászaton kívül különböző területeken is szakosodnak csecsemő- és gyermek ellátásra.
Gyakori betegségek gyermekkorban
Ma már számos kórokozó által terjesztett betegség ellen kapnak védőoltást a gyerekek, ám ezeken kívül is előfordulhatnak tipikus gyermekbetegségek. A vírusos eredetű torok- és mandulagyulladás, hörghurut általában a közösségbe szoktatás ideje során gyakoribb. Ilyenkor a gyerekorvos mellett talán az egyik leglátogatottabb intézmény a fül-orr-gégészet. A szakrendelések csecsemőkortól sok kis pácienst fogadnak, legtöbbször középfülgyulladással, melyek súlyosabb esetben a dobhártya felszúrásával végződnek.
A hányás, hasmenés különböző formájával is mindenki találkozik gyermekkorban legalább egyszer. Amennyiben az ilyen jellegű panaszok gyakran előfordulnak, akkor irány a gasztroenterológia. Gyermek és felnőtt egyaránt nehezen viseli a hasfájással, hányingerrel, puffadással járó kellemetlenségeket, gyakran ilyenkor derül ki, hogy ezek hátterében valamilyen allergia rejtőzik.
A felsoroltaknál extrémebb betegségek szerencsére ritkábban jelentkeznek, de legyünk résen, hiszen a legkisebbek nem mindig jelzik időben és egyértelműen, ha baj van.
A széltől is óvjuk?
Kérdés, hogyan kerülhetjük el a betegségeket csecsemő- és gyermekkorban? Valójában sehogyan és nem is biztos, hogy erre mindenáron törekedni kell, mert ez néha többet árt, mint használ.
A babák immunrendszere már az anyaméhben „dolgozni kezd”, újszülött kortól pedig számos kikerülhetetlen hatás éri, ami – jó esetben – tovább erősíti a védekezést. Teljesen természetes, hogy a földön csúszó-mászó gyerek a szájába vett dolgokról különféle „idegeneket” juttat a szervezetébe, és amint egyre többet találkozik másokkal is, a „kórokozó csere” mindennapossá válik. Megfelelő táplálással, vitaminokkal, nyomelemekkel persze szülőként erősíthetjük az immunrendszer alapjait.
Összegzés
A gyerekek fejlődésük során a legkülönfélébb betegségeken eshetnek át újszülött kortól kezdve. Ha olyan súlyos eset áll fenn, hogy az általános gyermekgyógyászat nem segít, akkor a különféle csecsemő- és gyermekgyógyászat szakrendelések felkészülten várják a hozzájuk irányított kis pácienseket. A legjobb azonban elkerülni, amit lehet, persze csak a túlzások kiiktatásával.