Jelenlegi hely

Fókuszban gyermekeink egészsége

Minden család legféltettebb kincse a gyerek, minden szülő vágya, hogy csemetéi a lehető legjobb egészségben nőjenek fel. Ebben a témában rengeteg könyv született az elmúlt évtizedekben, de emellett újszülött kortól 18 éves korig a legtöbb fontos információ megtalálható az interneten is. Minden problémát azonban nem lehet megoldani autodidakta módon szerzett ismeretek birtokában, a csecsemő- és gyermekgyógyászat komoly szakma.

Csecsemő- és gyermekgyógyászat

A csecsemő- és gyermekgyógyászat az orvostudománynak azon szakága, mely újszülött kortól 14-18 éves korig foglalkozik a megbetegedett gyerekek kezelésével, gondozásával. Előfordul, hogy már a méhen belüli időszakban, az úgynevezett prenatális korban szükség van valamilyen beavatkozásra. Az általános gyermekgyógyászaton kívül különböző területeken is szakosodnak csecsemő- és gyermek ellátásra.

Gyakori betegségek gyermekkorban

Ma már számos kórokozó által terjesztett betegség ellen kapnak védőoltást a gyerekek, ám ezeken kívül is előfordulhatnak tipikus gyermekbetegségek. A vírusos eredetű torok- és mandulagyulladás, hörghurut általában a közösségbe szoktatás ideje során gyakoribb. Ilyenkor a gyerekorvos mellett talán az egyik leglátogatottabb intézmény a fül-orr-gégészet. A szakrendelések csecsemőkortól sok kis pácienst fogadnak, legtöbbször középfülgyulladással, melyek súlyosabb esetben a dobhártya felszúrásával végződnek.

A hányás, hasmenés különböző formájával is mindenki találkozik gyermekkorban legalább egyszer. Amennyiben az ilyen jellegű panaszok gyakran előfordulnak, akkor irány a gasztroenterológia. Gyermek és felnőtt egyaránt nehezen viseli a hasfájással, hányingerrel, puffadással járó kellemetlenségeket, gyakran ilyenkor derül ki, hogy ezek hátterében valamilyen allergia rejtőzik.

A felsoroltaknál extrémebb betegségek szerencsére ritkábban jelentkeznek, de legyünk résen, hiszen a legkisebbek nem mindig jelzik időben és egyértelműen, ha baj van.

A széltől is óvjuk?

Kérdés, hogyan kerülhetjük el a betegségeket csecsemő- és gyermekkorban? Valójában sehogyan és nem is biztos, hogy erre mindenáron törekedni kell, mert ez néha többet árt, mint használ.

A babák immunrendszere már az anyaméhben „dolgozni kezd”, újszülött kortól pedig számos kikerülhetetlen hatás éri, ami – jó esetben – tovább erősíti a védekezést. Teljesen természetes, hogy a földön csúszó-mászó gyerek a szájába vett dolgokról különféle „idegeneket” juttat a szervezetébe, és amint egyre többet találkozik másokkal is, a „kórokozó csere” mindennapossá válik. Megfelelő táplálással, vitaminokkal, nyomelemekkel persze szülőként erősíthetjük az immunrendszer alapjait.

Összegzés

A gyerekek fejlődésük során a legkülönfélébb betegségeken eshetnek át újszülött kortól kezdve. Ha olyan súlyos eset áll fenn, hogy az általános gyermekgyógyászat nem segít, akkor a különféle csecsemő- és gyermekgyógyászat szakrendelések felkészülten várják a hozzájuk irányított kis pácienseket. A legjobb azonban elkerülni, amit lehet, persze csak a túlzások kiiktatásával.

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Ugrás az oldal tetejére