Az elmúlt alig hat év alatt 12 csoporttal, összesen 335 férőhellyel bővült Kecskeméten az önkormányzati óvodai ellátás. Fejlesztésbe kezdtek az egyházak is, 8 csoportban 200 új férőhelyet hozva létre, mellette pedig az önkormányzattól is átvettek 4 csoportot, összesen 80 férőhellyel. Túl ezen egyes munkáltatók – például a Mercedes üzem – saját óvodát hoznak létre a dogozók gyermekei számára.
Ezzel párhuzamosan a demográfiai adatokból kitűnik, hogy csökken az óvodás korú gyermekek száma, és ez a tendencia még néhány évig meghatározó lesz. 2014-ben például a Jász utcai óvodában és az Izsáki úti óvodában is egy-egy csoporttal kevesebb indult.
Mindezek következtében az önkormányzatnak lehetősége nyílik az anyagi és emberi erőforrás átcsoportosításával tovább javítani az óvodai ellátás színvonalát.
A tervek szerint ősztől a Jász utcai és az Izsáki úti feladat-ellátási helyeken nem indul új csoport. Ezek az egységek nem önkormányzati tulajdonú épületben működnek, ugyanakkor önkormányzati tulajdonban lévő, megfelelő infrastrukturális színvonalú óvodákban biztosított a kellő számú férőhely. Megtörténik a már meglévő csoportok átköltöztetése, amely során a fenntartó elsődleges szempontnak tartja, hogy a gyermekek a megszokott óvónővel együtt kerüljenek át az új helyre. Létszámleépítés nem lesz, mindössze a nyugdíjba vonuló közalkalmazottak státusza szűnik meg.
A felszabaduló anyagi forrásokból egyrészt a nevelőmunka hatékonyságát lehet növelni, hiszen több fejlesztőpedagógus és pedagógiai asszisztens foglalkoztatható az óvodákban. Másrészt az önkormányzat újabb infrastrukturális beruházásokra készül a Lánchíd utcai óvodában és a Széchenyi sétányi óvodában.
Az önkormányzat feladatának érzi azt is, hogy az óvodai férőhelyek és a színvonalas ellátás maximális biztosítása mellett enyhítse a bölcsődékben tapasztalható zsúfoltságot. Különösen fontos ez a GYED EXTRA bevezetése óta, hiszen ennek köszönhetően az édesanyák hamarabb tudnak munkát vállalni. Ezért a város vezetése egy új gondoskodási formát tervez, amelynek lényege, hogy átmenetet képez a bölcsődei és az óvodai ellátás között. Ennek keretében azokat a gyermekeket helyeznék el, akik az adott naptári év szeptembere és decembere között töltik be a 3. életévüket. Jelenleg annak vizsgálata zajlik, hogy az új ellátási forma a Juhar utcai vagy az Akadémia körúti óvoda épületében volna-e megfelelőbb helyen.
Szemereyné Pataki Klaudia
Kecskemét Megyei Jogú Város polgármestere
Forrás: kecskemet.hu