A bevásárlóközösségek (más neveken: kosárközösségek, szatyor közösségek, batyu közösségek) olyan önkéntes alapon szerveződő csoportok, amelyekben a helyi termelők és vásárlók közvetlen kapcsolatba kerülnek egymással. Ezen közösség létrejöttét és működtetését az önkéntesek végzik. A közvetítő szerepet egy civil szervezet, a Kecskeméti Szatyor Közösség Egyesület látja el, így semmilyen kereskedelmi vonatkozása nincs ennek a működési formának.
A Kecskeméti Szatyor Közösség célja, hogy segítséget nyújtson a helyi lakosságnak a környezet- és egészségtudatos, valamint társadalmilag felelős életvitelhez. Másik fontos pozitív hozománya a helyi, szezonális ételek fogyasztásának, hogy a helyi gazdaságokat támogatja; a közvetlenül a termelőtől történő vásárlás pedig egyenesen a termelőt. A helyben elköltött pénz a közösségben marad, így hosszútávon erősíti azt. Nem mellesleg lehetőségünk van megismerni az embert a termék mögött; ha pedig megkedveltétek a nála vásárolt élelmiszert, bizalommal kereshetitek bármikor.
Végül, de egyáltalán nem utolsó sorban a helyi élelmiszerek hamarabb célba érnek, így nem szükséges vegyszeres kezelés a tartósítás érdekében, így egészségesebb táplálékhoz juthattok. A webshopban a vásárlási időszak alatt tett megrendeléseiteket heti egy átadónapon beszállítják a termelők az átadópontra adott időintervallumban, majd az önkéntesek vásárlónként ládákba rendezik a termékeket. Ti, a vásárlók ugyan azon a napon, de egy másik időpontban átvehetitek a termékeiteket.
A kosaraitokat az online térben tölthetitek meg. Az élelmiszereken át, ajándékcsomagokat, gyógyhatású készítményeket és háztartási termékeket is megtalálhattok a kínálatukban. Eligazodni pedig termékjelölők segítenek, hogy a számotokra fontos szempontok szerint szűrjétek a találatokat.
Kíméletes/ Vegyszermentes/ Bio, adalékanyagmentes, GMO-mentes takarmányozás, környezetbarát csomagolás, pálmaolajmentes, vegán, parabénmentes, SLS-mentes. De az alábbi keresőszavak szerint is válogathatunk: állatkísérlet-mentes, cukormentes, gluténmentes, szójamentes, tartósítószermentes, tojásmentes.
Ha fontosnak tartjátok, hogy élelmeitek valóban egészségesek legyenek és megbízható forrásból származzanak, ha foglalkoztat, hogy vásárlásaitok milyen hatással vannak a környezetre és a gazdaságra, ha a bevásárlást nem pusztán személytelen kötelességként szeretnétek megélni, akkor a bevásárlóközösség jó lehetőség arra, hogy kipróbáljátok, milyen a részese lenni egy egészen újfajta gondolkodáson alapuló kezdeményezésnek.
Szépvölgyi Anna