Jelenlegi hely

Hogyan segíthetsz serdülő gyerekednek?

Bevált tippek, hogy közelebb kerüljünk a tinik lelkéhez.

Beszélgess a kamasz gyerekeddel!

Még rémlik, amikor kisgyerekként be nem állt a szája, úgy mesélte a nap történéseit, és minden rajzát el akarta magyarázni, ma pedig arra a kérdésre, hogy mi volt a suliban, csak azt válaszolja, hogy "semmi".

Egy fedél alatt laktok, de alig tudsz róla valamit? Egy tinivel másképp kell beszélgetni, zárkózottabb, nehezen nyílik meg, de mindkettőtöknek jobb, ha próbálkozol, és jobban ismered az érzéseit, gondolatait.

Beszélgess vele olyasmiről, ami őt érdekli! Ha egész nap a számítógépen játszik, ülj le mellé, és kérd, hogy magyarázza el, hogy működik, mit szeret benne.

A matek dolgozat részletei helyett inkább érdeklődj arról, hogy teltek a szünetek. Inkább kérdezd az ő véleményét a dolgokról, minthogy te erőltesd rá a saját álláspontodat.

Ha valamiben elakad, nagyobb segítség neki, ha jótanácsok helyett inkább megosztod vele, hogy ennyi idősen te milyen hasonló gondokkal küzdöttél, és miként lendültél túl rajta. A gyereked most nem a mindentudó, bölcs prédikátorra vágyik, hanem az emberi szülőjére, aki partnerként kezeli.

Légy képben, kik a barátai, a szerelme!

A serdülőkorban felértékelődnek a kortárskapcsolatok, ilyenkor a legfontosabbak a barátságok, a közösséghez tartozás, és képbe kerül a szerelem is. Lehet, hogy épp olyan fura alakokkal lóg, akiktől feláll a hátadon a szőr, de a tiltás nem hoz eredményt. Ismerd meg a barátait, próbáld megérteni, mit szerethet bennük. Kövesd nyomon a gyakran változó eseményeket, hova mennek, mit csinálnak közösen, de mindezt ne az ellenőrzés szándékával, hanem azért, hogy megértsd, mi zajlik épp körülötte és benne.

Előfordulhat, hogy gyereked csalódik valakiben, vagy éppen népszerű figurából perifériára sodródik. Ha képben vagy folyamatosan, akkor ezekben a krízisekben jobban a támasza tudsz lenni. Talán nehéz elfogadni, hogy a cuki kicsi lányod vagy az aranyos kisfiad már szerelmes, és talán még nehezebb elfogadni azt, hogy éppen kibe. De talán mindketten jobban jártok, ha megosztja veled az érzéseit, és tanácsok vagy tiltás helyett inkább kérdésekkel segíted, hogy helyes döntéseket hozzon, ha pedig hibázik, akkor ott vagy támasznak.

Legyenek közös programjaitok!

Megélheted hiányként, hogy nem lóg rajtad állandóan, vagy éppen örülhetsz is annak, hogy végre van egy kis időd magaddal is foglalkozni. A kamasz gyereked már nem igényli annyit a társaságodat, mint régen, azonban nagyon fontos, hogy azért legyenek közös programok. Lehet, hogy a számítógép mellett akarja megenni a vacsoráját vagy a vasárnapi ebédet, de ezek azok a félórák, amikor egymásra is tudtok figyelni, és könnyebben beszélgetésbe elegyedtek. És biztos van olyan elfoglaltság, amiben jó néven veszi a társaságodat, hívd el olyan programokra, aminek örülne.

Támogasd, erősítsd!

Talán sokszor úgy viselkedik, mintha egyáltalán nem érdekelnéd, de te vagy a szülője, és még mindig fontos neki a visszajelzésed, a szereteted. Lehet, hogy leteremt, ha a barátai előtt próbálsz puszit adni neki, ugyanakkor örülhet az ölelésednek, ha ketten vagytok otthon. Figyelj az igényeire, és szeresd úgy, ahogy igényli.

Biztos egy csomót hibázik, és sokszor az agyadra megy, de vedd észre azt is, amit jól csinál, és adj neki minél több pozitív megerősítést! A legtöbb kamasz önbizalom terén nem áll a legjobban. Egy anyától vagy apától jövő dicséret tizenévesen is kincset ér. Persze ilyenkor már nem elégednek meg az általános "ügyes vagy", "okos vagy", "szép vagy" visszajelzésekkel.

Sokat jelent viszont, ha akkor dicséred a szépségét, amikor buliba indul, ha konkrétan megnevezed azt, amit ügyesen csinált, vagy éppen elismerően nyilatkozol az ötös dolgozatáról. Szóval lehet, hogy nem épp a legjobb jelzők jutnak eszedbe a serdülő gyerekedről, de figyelj arra, hogy nagyobb arányban dicsérd, mint ahogy elmarasztalod, mert ezzel segítesz neki, hogy magabiztosabb, kiegyensúlyozottabb felnőtt váljon belőle.

Forrás: 

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.
Ugrás az oldal tetejére