A lepkehimlőt ötödik betegségnek vagy erythema infectiosumnak is nevezik, a parvovírusok családjába tartozó B19-es vírus okozza.
Mikor?
A fertőzés általában télen és tavasszal a leggyakoribb, elsősorban gyermekek körében, az 5 és 15 év közötti gyerekek körében elterjedt.
Hogy terjed?
Lappangási ideje körülbelül egy hét, viszont mire a gyerek arcán megjelenik a kiütés, már nem fertőz. A betegség cseppfertőzéssel terjed. Aki egyszer elkapta a fertőzést, az egész életében védett lesz vele szemben.
Kisebb járványok óvodákban, iskolákban alakulhatnak ki a cseppfertőzéses terjedése miatt. Ilyenkor még fokozottabban kell figyelnünk, hogy a gyermekek valóban megmossák és a köhögésnél tegyék szájukra a kezüket, bár, ha felütötte a járvány a fejét nehéz megállítani. Van, hogy hosszú évekig nem is hallunk róla, aztán robbanásszerűen elkezd terjedni.
Hogy néz ki? Mik a tünetek?
Ez egy könnyen felismerhető betegség, hisz a kisgyermek arcán és az orrán, a kiütések jellegzetes pillangó alakú foltot alkotnak, azaz lepkedíszes lesz a gyermek arca. Kiterjedése egész nagy, a gyermek egész arcát behálózó vöröses, lilás foltok jellemzik, majd később a karokra, lábakra akár az egész testre is átterjedhet. Tünetei hasonlóak lehetnek, mint a megfázásos betegségeknek, akár lázzal is járhat. Gyógyulása szövődménymentes és általa a gyermek felnőtt kórára védettséget kap. A felnőtt lakosság fele rendelkezik ezzel a védettséggel, nem is biztos, hogy van tudomásuk, hogy gyerkekorukban átestek rajta, hisz van, hogy egy egyszerű megfázásos tünettel jár csak.
A vírus lappangási ideje 4-10 nap között lehet, de a megjelenése előtt, akár már 1 héttel is fertőzhet, viszont miután megjelennek a kiütések már nem áll fenn a további fertőzés veszélye. Sajnos a kiütések sok esetben nagyon viszkető érzést keltenek, ezek kezelése borogatással, viszketés elleni krémekkel csökkenthetők, egyébként semmiféle gyógyszeres kezelést nem igényel a lepkehimlő kezelése. Természetesen, ha lázzal is járt a betegség, akkor lázcsillapítással.
Ha egy kismama ismeri fel a tüneteket magán, haladéktalanul forduljon az orvosához, viszonylag kicsi az esélye, hogy megfertőződjön a baba, de veszélyes a magzatra.