Jelenlegi hely

Középkori erotika Kecskeméten, avagy az asszonyi hűség kikényszerítése „AZ ERÉNYÖV TITKOS TÖRTÉNETEI. MÍTOSZ ÉS VALÓSÁG”

A kecskeméti Cifrapalotában egy nem szokványos, inkább pikáns témát körbejáró, kultúr- és orvostörténeti szempontból is különleges kiállítás nyílik az erényöv titkos történetéről február 14-én.

A mítosz szerint az erényövet a középkori lovagi kultúra vezette be a használatba: a Szentföldre induló keresztes lovagok folyton attól rettegtek, hogy az otthon maradt hitvesek hűtlenek lesznek hozzájuk, a csatákba, zarándoklatra, keresztes háborúba induló lovag, hogy biztos lehessen felesége hűségében, hívta segítségül az erényövet, mivel a nők zabolátlan vágyait fékezhetetlennek tartották.

A harcosoknak valahogyan gondoskodniuk kellett a magára hagyott hitves jó erkölcseiről; e célt szolgálta a jól ismert kíméletlen eszköz, a férfiúi elnyomás szimbóluma, az erényöv. Elég azonban egy pillantást vetni bármilyen fémből készült erényövre, s máris kétségek fogják el a szemlélődőt. Hogyan lehet ezeket a durva, kemény fémtárgyakat az ágyékon viselni anélkül, hogy napok alatt mély és egyre jobban elfertőződő sérüléseket okozzanak, amik sok esetben halálhoz vezetnek?

A kecskeméti múzeumban nyíló kiállítás igyekszik lerántani a leplet az erényöveket körbelengő titkokról.

Az erényöv valódi története az elmúlt 500 év mentalitástörténetének, szexualitás-történetének, orvostörténetének és muzeológiájának torzításokkal, hamisításokkal és visszavetítésekkel gazdag láncolata, amely sokkal inkább a modern korról szól, pontosabban arról, hogy a modern kor a felvilágosodás századától kezdve hogyan akarta a középkor és a reneszánsz kultúráját szemlélni.

Kiállításunk ennek az elképzelt középkori tárgynak hamisított múzeumi műtárgyakkal alátámasztott kivetítési kísérletét tárja a látogatók elé.

Elsősorban a felnőtteket célozzák meg a kiállítással, a kiállítás megtekintését 16 éven felüli látogatóknak ajánlják!

A kiállítás megnyitója: 2017. február 14-én, kedden 17 órakor lesz. - A megnyitó idején korhatár alattiaknak múzeumpedagógiai foglalkozást biztosítanak.

  • Köszöntőt mond: Dr. VÉGH Katalin, a Kecskeméti Katona József Múzeum igazgató-helyettese
  • A kiállítást megnyitja: VARGA Benedek, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója
  • Közreműködnek: MOLNÁR Alexandra és SÁFÁR Adél, a Kecskeméti Színjátszó Műhely tagjai, valamint JÁMBOR Zsolt (ének) és OROSZ Csaba (gitár)
  • Megtekinthető: 2017. augusztus 20-ig, hétfő kivételével naponta 10.00 – 17.00 között.
  • 6000 Kecskemét, Rákóczi út 1. telefon: +36 76 480 776; www.muzeum.kecskemet.hu/cifrapalota A Semmelweis Orvostörténeti Múzeum vándorkiállítása.

„AZ ERÉNYÖV TITKOS TÖRTÉNETEI. MÍTOSZ ÉS VALÓSÁG”

 

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.
A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

Május első vasárnapja Anyák napja mellett a nevetés világnapja is. Egy szívből jövő nevetés jót tesz az egész testnek és léleknek. Nem csupán a stresszt csökkenti vagy az immunrendszert erősíti, hanem segít megelőzni a depressziót és javítja az önértékelést is.
Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?
Ugrás az oldal tetejére