Jelenlegi hely

10+1 tipp: nyári szünet gyerekekkel

Mit kezdjünk 5 hétig a gyerekkel, ha kitör a vakáció és bezár az ovi?

Minden szülőnek óriási fejtörést okoz a nyári óvoda- és iskolaszünet. A legtöbb helyen van ügyeletes óvoda, de valljuk be őszintén: nem szívesen szeretnénk beadni a gyereket.

Ha van segítség, például hadra fogható nagyszülők, akkor egy-két hét máris meg van oldva. De mit tegyünk a fennmaradó 2-3 hétben?

Már év elején érdemes ide ütemezni a szabadságunkat és nyári családi nyaralást, és hipp-hopp, még egy hét kipipálva. Már csak két hét, amit meg kell oldani. Nyári táborok zöme közül lehet válogatni, viszont nem minden család engedheti meg magának, hogy befizesse a gyerekeket. Mi úgy oldottuk meg, hogy egy hetet apával, majd következő héten anyával maradt itthon a nagylányom. Ez a megoldás sem tökéletes, hiszen a kicsinek hiányzik a társaság, nem véletlenül tartja a mondás: gyereknek gyerek a barátja.

 

10 tipp, hogyan foglaljuk le a gyereket a nyári szünetben

1. Strandot otthon is rendezhetünk

Vigyünk a kertbe (ha nincs kert, vagy erkély, akkor a fürdőkádba) nagyobb méretű vödröt, lavórt, vagy ha van, kisebb medencét. Töltsük meg vízzel, készítsünk vízibombákat, állítsunk fel strandsátrat, terítsünk egy-két pokrócot a földre, és kész is a saját strandunk! Vegyük elő a vízi játékokat is! Ha van kapacitásunk, hívjunk át egy-két barátot vagy szomszéd gyerkőcöt és máris garantáltan lefoglalják magukat egy egész nap. Legközelebb a mieink mehetnek hozzájuk!

 

2. Piknik egy közeli játszótéren

Garantált a siker! Csomagoljunk szendvicset, megtisztított és felaprított gyümölcsöt, limonádét, kekszet, szalvétát, szívószálat egy kosárba, és irány a játszótér vagy a park! Vigyünk plédet, társasjátékot, labdát...

 

3. Buszos kirándulás egy fagyizóhoz

Azoknak, akik a hétköznapokon autóval közlekednek, valódi élmény buszra, villamosra, hév-re, dottóra stb. szállni! Természetesen a lényeg, hogy a fagyizó minél messzebb legyen.

 

4. Könyvtárlátogatás

Számtalan mesekönyv várja a gyerekeket! A hat éven aluliaknak általában ingyenes, a gyes-en lévő anyukáknak szintén kedvezményes az éves tagsági díj. A könyvtárba járás rendszeressé is válhat, hiszen a kikölcsönzött könyvet vissza kell vinni és ismét újat lehetkivenni. Ezzel nemcsak az esti mese-kínálatot bővíthetjük, hanem megismerhetünk új szerzőket, köteteket, magazinokat is. A könyvtárak gyakran szerveznek programokat, író-olvasó találkozókat, játékos vetélkedőket is.

 

5. Tanyalátogatás

Keressünk a közelben egy tanyát, és kérdezzük meg, hátha van lehetőség az állatok látogatására. Mindenhol vannak gyerekbarát állattartók, akik örömmel mutatják be kis gazdaságukat. A gyerekek imádják az állatsimogatást, etetést!

 

6. Kézműveskedés

Számtalan kézműves dolgot lehet otthon elkészíteni. Csak egy párat sorolnék fel, amit mi szoktunk csinálni:

  • Hurkapálcikás bábok, melyekkel órákig tudnak a gyerekek bábozni, sőt mesedélutánt is lehet rendezni. Mi imádjuk!
  • Kavicsgyűjtés, majd a hűvös szobában állatkákat festeni rájuk. Lehet készíteni mellé állatkertet nagyméretű papírra, és indulhat is állatkerti látogatás! Az én lánykám nagyon kreatív: még belépőket is szokott készíteni!
  • Origami: kedvencem a kishajó, amelyet utána közeli tavon meg is tudunk úsztatni. De ha nincs közelben alkalmas tó: egy nagyobb méretű edény vagy pocsolya is megteszi.
  • Képeslapkészítés: ha kész, máris lehet a postára menni, legalább kimozdulunk egy kicsit! Távoli nagymamák biztosan örülni fognak.
  • Mesekönyv készítés a gyerek rajzaiból! Vegyük elő az eddig felhalmozott gyerekrajzokat, tűzzük össze, ragasszuk át, hogy meg ne vágja kicsik kezét. Indulhat a legszebb mesevetélkedő, nagyon vicces és érdekes meséket találnak ki.


7. Beltéri sátorozás

Amikor nagy a hőség és nem szeretnénk kimenni, készítsünk a lakásban sátrat (egy asztalt terítsünk le nagyméretű lepedővel), vagy párnákból kuckót. Nálunk napi rendszerességgel készül és soha nem unjuk meg.

 

8. Fotózás

Induljunk nagy sétára, melyre vigyünk magukkal fényképezőgépet és mindent fotóztassunk le a gyerekkel, amit szeretne. Imádni fogják, és amikor hazaérünk, lehet válogatni a képekből. A legjobbakat ki is nyomtathatjuk, készíthetünk belőlük albumot vagy bekeretezve kitehetjük a falra.

9. Tanuljunk játékosan

Számtalan módja van, hogyan vegyük rá a gyereket a tanulásra a szünidőben!

  • KRESZ: Biciklivel vagy gyalogosan tegyünk egy nagy kört és ismerjük meg a táblákat, útjeleket. Készítsünk el egy párat otthon és vigyük magunkkal: ki talál meg többet?
  • Betűk gyakorlása: Töltsünk meg egy tálcát sóval, cukorral vagy homokkal. Nyomtassuk ki egyesével a betűket vagy szabad kézzel is készíthetjük, erről fogja nézni milyen betűt kell rajzolnia. Indulhat a betű másolása az ujjával a tálcára, esetleg egy ceruza vagy egy egyszerű fadarab segítségével.

 

10. Pályaudvar-túra

Garantáltan nagy sikert arat a legközelebbi vasúti pályaudvar megtekintése: vonat vonat hátán, tolatás, kalauz, össze- és szétkapcsolás, utasok forgataga... Összeköthetjük a dolgot egy "egészségtelen ebéd nappal" is: együnk a pályaudvaron gyrost, lángost, vagy hamburgert sült krumplival!

+1 ráadás: Főzőcskézés

Ha mégis főzésre adod a fejed, készíts olyan étel, ahol a kicsik is segíthetnek! Hozzák be a kamrából az alapanyagokat, mérjék ki, amit szükséges, tisztítsák meg a zöldségeket, mérjék az időt, ameddig főzni kell az adott ételt... Imádni fogják, és még a vacsi is elkészül, melyhez készíthetünk saját készítésű üdítőt (pl. limonádét) jégkockával.

 

Ne felejtsünk el gyereknek lenni a gyerekekkel ez alatt a pár hét alatt! Felejtsük el a rohanó hétköznapokat és próbáljunk meg gyerekeinkkel kikapcsolódni, hiszen nekünk is ez a megérdemelt pihenésünk.

 

 

Szerző: Éva - Szolnokimami

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Ugrás az oldal tetejére