Jelenlegi hely

Rakéta és mókuskerék - Retro játszóterek

Láncos hinta, fémgömb, betonpadkás homokozó, csattanós libikóka – akik a nyolcvanas években voltak gyerekek, biztosan emlékeznek az ilyen játszóterekre. Ma már a mókuskerékről egészen más jut eszünkbe...

A Pál utcai fiúk hősei még a grundon, a Füvészkertben vagy a Múzeumkertben játszottak. Magyarországon a 1920-as években alakítottak ki először olyan tereket, amelyeket kimondottan gyerekeknek hoztak létre.

A játszótér a gyerekek életének fontos helyszíne, a szórakozás mellett egy közösségi tér, a szocializáció, a képességek fejlesztésének eszköze is egyben. A játszóterek kialakulásának is története van.

A babák is hintáznak (Budapest, Békásmegyer, 1983)

A 20. század elején a modern nagyvárosok fejlődésével megjelent az igény, hogy a gyerekek számára kialakítsanak olyan biztonságos és egészséges környezetet, ahol szabadon tudnak játszani. Itt a sötét udvarok és poros utcák helyett a jó levegőn lehetnek. 1928–1933 között szép játszóterek épültek csúszdával, homokozóval, hintával, mászókával, ivókúttal.

A hölgyek és urak is kipróbálják a csúszdát, kalapban, kabátban, ahogy illik (Budapest, VIII.ker.,1936)

Később a szocializmus éveiben a lakótelepek mellé játszóterek is épültek. Ekkor a beton és a vas volt meghatározó: rakéta-, cica-, gömb alakú mászókák, az acélból készült hinták, hullámmászókák, libikókák, betonpadkás homokozók. A színes műanyag csúszdák is ebben az időben jöttek divatba.

Praktikus öltözék játszóterezéshez: fehér ruha a kislánynak, magassarkú anyukának (Budapest, Városliget, 1969)

A népszerű mókuskerék és a gömbmászóka (Budapest, 1968)

Színes csúszdák a Hajógyári-szigeten (Budapest, 1981)

Belvárosi szórakozás (Budapest, VII.ker, Klauzál tér, 1972)

Rakéta és betonpadkás homokozó (1968)

Betonregeteg a lakótelepen, sok gyerek-kevés hinta (Budapest, XIII.ker.,1964)

Számháború 1983-ban

Kisvonat fából (1982)

Amikor a játékok csúcsa a pedálos Moszkvics volt (Budapest,Vérmező, 1979)

Csináld magad! - eredeti megoldás

A 80-as években már több helyen fajátékok is megjelentek, amelyek már biztonságosabbak és szebbek is voltak: mókuskerék, kisvonat, körhinta, palánkvár, kötélhágcsós mászóka.

2008 után az európai uniós szabványnak kell megfelelniük a játszótereknek. A betont és a kavicsot felváltotta a biztonságos gumiborítás és a változatos, színes műanyag játszóeszközök.

Szent Ferenc játszótér (Budapest, XII.ker., 2018)

A sablonos megoldások mellett egyre népszerűbbek a különleges, egyedi parkok: a mai gyerekek kipróbálhatják a tematikus-, mesefigurás-, öko-, vizes és integrált játszótereket.

Fotók: Fortepan

Halász Kinga
- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére