A Bálint-nap eredete az ókori pogány természetkultuszig nyúlik vissza. Az ókori Rómában február 15-én tartották a Luperkaliát, vagyis a pásztorünnepet (Luperkusz isten a nyájak és a termés védelmezője volt), ilyenkor az emberek énekelve és táncolva könyörögtek Luperkuszhoz, hogy védje meg őket és nyájaikat, valamint hogy tartsa meg termékenységüket.
A „fesztivál” előtti estén a fiatal lányok felírták és egy kerámiakorsóba tették a nevüket, a fiúk húztak egy nevet, és az így kialakult párok az ünnepségen vagy akér egész életükre együtt maradtak.
A néphiedelem szerint a madarak ezen a napon választanak párt maguknak. Valóban február közepén kezdődik a madarak párosodása, ez az időszak már az ókortól kezdve összekapcsolódik a szerelemmel és a termékenységgel.
Valentinus, a szerelmesek védőszentje
Február 14-e Szent Bálint püspök és vértanú emléknapja. Ő volt az első, aki egy pogány férfit és egy keresztény nőt megesketett. 269-ban, II. Claudius császár idején kivégezték Rómában.
A történet szerint a császár megtiltotta a római katonáknak, hogy megnősüljenek és érvényteleníttette a házasságokat is, mivel azt tartotta, ha a katonáinak nincs családjuk, szívesebben indulnak harcba, elszántabbak a csatában. Ennek ellenére Valentinus, Terni püspöke a szerelmeseket a keresztény szokások szerint titokban összeeskette, köztük katonákat is. A legenda szerint a friss házaspárokat megajándékozta kertje virágaival.
Amíg a halálos ítéletét várta a börtönben, a börtönőr vak lányának visszaadta a látását. Mielőtt február 14-én kivégezték, búcsúüzenetet küldött a lánynak, amelyet így írt alá: „A te Valentinod.” Ez a Valentin-napi üzenetküldés eredetének leggyakoribb magyarázata.
Gelasius pápa 496-ban rendelte el, hogy Szent Bálint napját február 14-én ünnepeljék. A 14. században a jegyesek és fiatal házasok védőszentjévé vált Angliában és Franciaországban.
Madarak, versek, üdvözletek
Angliában a középkorban azt gondolták, hogy a madarak február 14-én választanak párt maguknak, ill. természet megújulása is ekkor történik. Az angolszász területen a nap népszerűsége Geoffrey Chaucer angol költőnek a „Madarak parlamentje“ című költeményére nyúlik vissza 1383-ból.
A mű arról szól, hogyan gyülekeznek a madarak ezen a napon Triász, a természet istennője köré, hogy így mindegyikük egy társra találjon. Tehát a romantikus szerelmet a költő összekötötte a Bálint-nappal.
A legrégebbi fennmaradt Valentin-napi üzenet 1415-ből származik. A százéves háborúban fogságba esett, a londoni Towerben raboskodó Károly orléans-i herceg a börtönből feleségének írt levelet, amelyet a British Library őriz.
Az angolok már a 15. században ünnepelték ezt a napot, később pedig széles körben népszerűvé vált. Az 1700-as évekből fennmaradtak a Valentin-verseskötetek is.
Az 1840-es években jelentek meg az első tömegszériában kiadott képeslapok, amelyeket az amerikai Esther Holland gyártott. A Valentin-napi kártya ötletetét Angliából kapta. Az üdvözlőkártyák küldése a 19. századra szokássá vált.
A Bálint-napot ma már a világ legtöbb országában megünneplik, legnagyobb kultusza mégis az angolszász és francia nyelvterületen van. Magyarországon 1990-től terjedt el a Valentin-nap megünneplése. Ezen a napon a szerelmesek megajándékozzák egymást.
Forrás: Wikipedia
- Budapestimami -
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges